Budowa domu to nie lada wyzwanie, które wymaga nie tylko zaangażowania i pieniędzy, ale również dobrej organizacji. Zanim wbijesz pierwszą łopatę pod fundamenty, czeka Cię wizyta w niejednym urzędzie i szukanie najlepszych specjalistów, którzy zajmą się sporządzeniem dokumentacji. Od czego zacząć budowę domu i jak się do niej przygotować? Warto uzbroić się w cierpliwość i przygotować konkretny plan pracy na każdy etap budowy.
Od czego zacząć budowę domu? Jak się przygotować do budowy?
- Każdy proces budowy rozpoczyna się analizą planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
- Ważne jest oszacowanie budżetu na budowę domu i wybór projektu domu oraz sposobu prowadzenia budowy.
- Należy zadbać o wszystkie formalności przed rozpoczęciem budowy domu i zatrudnić odpowiednich wykonawców i kierownika budowy.
- Do formalności przed budową należy m.in. uzyskanie zapisów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, oraz wykonanie raportu o terenie.
- Przed rozpoczęciem prac budowlanych, konieczne jest uzyskanie pozwoleń na budowę oraz przeprowadzenie prac ziemnych.
- W OnGeo.pl zdiagnozujesz każdą działkę w Polsce pod kątem wad, uciążliwości i zagrożeń.
Budowa domu to proces czasochłonny i kosztowny. Składa się z kilku etapów, a każdy z nich wymaga dopełnienia innych formalności. Proces budowy wcale nie zaczyna się wraz z pracami zimnymi. Rozpoczyna się analizą planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. To tam znajdziesz wytyczne dotyczące tego co, jak i gdzie możesz wybudować na działce. Dopiero sukcesywnie realizując po kolei kolejne kroki, przejdziesz do faktycznych prac na działce.
Od czego zacząć budowę domu?
Prace związane z budową domu, czyli formalności, jakie musisz wykonać w pierwszej kolejności zajmują zazwyczaj najwięcej czasu. Na czym one polegają? Przed rozpoczęciem inwestycji musisz:
- Przeanalizować zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku MPZP - decyzji o warunkach zabudowy;
- Sprawdzić stan prawny nieruchomości, czyli m.in. zbadać księgę wieczystą nieruchomości i ewidencję gruntów i budynków;
- Zdiagnozować, a następnie kupić działkę budowlaną. Jeśli realizujesz budowę na działce, którą już masz (np. otrzymałeś/aś ją od rodziców), nie pomijaj kroku diagnozy. Jest to sprawdzenie działki pod kątem wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo inwestycji i komfort życia mieszkańców. Dzięki diagnozie m.in. łatwiej oszacujesz koszty budowy. Możesz to zrobić w OnGeo.pl;
- Oszacować budżetu, jaki zamierzasz przeznaczyć na budowę domu;
- Wybrać projekt domu i sposób prowadzenia budowy;
- Zaplanować prace budowlane i sporządzić harmonogram budowy i plan pracy;
- Zadbać o formalności przed budową domu. Przygotowaliśmy artykuł na ten temat: Budowa domu - lista potrzebnych dokumentów;
- Zatrudnić wykonawców i kierownika budowy.
Poniżej opiszę dodatkowo każdy z ww. punktów, aby lepiej wskazać, na co zwrócić szczególną uwagę na pierwszym etapie budowy domu.
Analiza MPZP lub decyzji WZ
Jeśli planujesz budowę domu lub przymierzasz się do zakupu działki budowlanej, to w pierwszej kolejności sprawdź czy ta działka ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeżeli nie ma, musisz wnioskować o ustalenie decyzji o warunkach zabudowy (decyzja WZ).
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest lokalnym aktem prawa miejscowego. Z dokumentu dowiesz się m.in. co, gdzie i według jakich wytycznych można wybudować na danej działce. W mpzp sprawdzisz:
- Przeznaczenie terenu działki, czyli dowiesz się, czy działka ma status działki budowlanej. Jeśli Twoja działka w MPZP określona jest jako rolna, nie dostaniesz pozwolenia na budowę;
- Wymagania co do kształtowania zabudowy, czyli sprawdzisz m.in. maksymalną wysokość budynku, preferowany kształt bryły, kolor dachu i inne;
- Wskaźniki zabudowy, czyli maksymalną i minimalną intensywność zabudowy, minimalną powierzchnie biologicznie czynna, minimalną liczbę miejsc postojowych;
- Tereny przeznaczone pod infrastrukturę techniczną, czyli drogi, parkingi, kolej, składowiska odpadów, cmentarze;
- Zasady sytuowania budynków na działce poprzez linie zabudowy;
- Planowany przebieg ścieżek rowerowych, komunikacji pieszej i inne obiekty celu publicznego jak np. szkoły, obiekty sportu i rekreacji,
- Zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym,
- Strefy i obszary ochronne, wynikające z przepisów zewnętrznych jak np. strefy ochrony archeologicznej, obszary ochrony przyrody.
Stan prawny nieruchomości
Stan prawny nieruchomości określa się na podstawie dokumentów, z których wynikają wszelkie prawa do nieruchomości oraz roszczenia do niej. Najważniejszym dokumentem stwierdzającym stan prawny jest księga wieczysta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź czy:
- Nieruchomość jest obłożona hipoteką i obarczona innymi roszczeniami;
- Istnieje służebność drogowa, czyli sytuacja, gdy sąsiad nie ma bezpośredniego dostępu do drogi głównej i dostać się do niej może tylko przejeżdżając przez naszą posesję;
- Sprzedający działkę ma do niej jedyne prawo, lecz nie jest wskazany jako jedyny właściciel;
- Nie ma współwłaścicieli nieruchomości.
Jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej, musisz udać się do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.
Dowiedz się więcej:
Od czego zacząć budowę domu? Zakup działki
Zanim, dojdzie do podpisania umowy notarialnej warto sprawdzić:
- Czy działka jest uzbrojona, czyli czy ma dostęp podstawowych mediów: do wody, prądu gazu i kanalizacji;
- Stan nawierzchni drogi dojazdowej. Istotne jest chociażby czy droga dojazdowa jest wyasfaltowana i odśnieżana zimą,
- Dokładny przebieg granic działki;
- Kształt działki i terenu wokół działki. W ten sposób łatwiej wybierzesz projekt domu;
- Zagrożenia działki - osiadanie terenu, tereny zalewowe, osuwiska, jakość powietrza, hałas;
- Uciążliwości - miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w pobliżu działki, np. elektrownie wiatrowe, zakłady produkcyjne, tory kolejowe;
- Ukryte wady działki.
Zanim zaczniesz budować dom zdiagnozuj działkę w OnGeo.pl
Zanim rozpoczniesz procedurę budowy domu, sprawdź działkę pod kątem jej wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych. Raport o terenie to usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki.
Jest kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. W OnGeo.pl sprawdzisz m.in. osiadanie terenu, zagrożenia powodziowe, osuwiskowe, uciążliwe miejsca i urządzenia w sąsiedztwie, strefy ochronne ograniczające zabudowę, żyzność gleb a także plan miejscowy i przeznaczenie działki w MPZP.
Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut. To się po prostu opłaca!
Wybór projektu domu i sposobu prowadzenia budowy
Gotowy projekt domu to kompletna dokumentacja techniczna, która obejmuje plany architektoniczne, instalacyjne, konstrukcyjne i inne szczegóły dotyczące budowy domu. Jest to gotowe rozwiązanie, które można zamówić online. Gotowy projekt musi jednak przejść adaptację, czyli proces dostosowania go do warunków działki i przepisów lokalnych. Adaptacji podejmują się specjaliści - architekci, projektanci i konstruktorzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia poświadczone egzaminem państwowym.
Wybierając projekt pod budowę domu zwróć uwagę, czy nada się pod warunki Twojej działki, szczególnie, jeśli działka jest wąska i mała. Zwróć uwagę na ukształtowanie działki. Jeśli Twoja nieruchomość znajduje się na skarpie, nie wybieraj projektu, który jest przeznaczony dla płaskich działek.
Dowiedz się więcej:
Równie istotny jest także wybór sposobu budowy domu. Do wyboru masz dwie metody prowadzenia budowy: budowa systemem gospodarczym i zleconym. Budowa domu systemem gospodarczym polega na wykonaniu większości prac samodzielnie lub z pomocą znajomych i rodziny. Natomiast budowa systemem zleconym polega na powierzeniu poszczególnych etapów budowy firmie budowlanej.
Dowiedz się więcej:
Formalności przed budową domu
Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji potrzebujemy następujących dokumentów:
- Wypis i wyrys dla danej działki z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub jeśli taki plan nie jest uchwalony, to decyzję o warunkach zabudowy;
- Mapę zasadniczą do celów projektowych;
- Warunki techniczne przyłączenia do sieci lub oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci głównej;
- Projekt architektoniczno-budowlany;
- Oświadczenie kierownika budowy;
- Dziennik budowy (od 2023 r. możliwy również Elektroniczny Dziennik Budowy EDB);
- Opinia geotechniczna (tylko jeśli budowa realizowana będzie na terenie o trudnych warunkach budowlanych);
- Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych.
Osoba odpowiedzialna za budowę domu, czyli inwestor, składa formalne prośby o wydanie ww. wymienionych dokumentów. Dopiero posiadając wszystkie dokumenty możesz starać się o pozwolenie na budowę. W tym celu należy w starostwie złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami, a następnie zaczekać na odpowiedź z urzędu, co może trwać nawet kilka tygodni.
Przeczytaj także:
Prace ziemne i budowlane przed budową
Proces budowy rozpoczynają prace ziemne, które mają na celu uporządkowanie terenu działki pod inwestycje. Oczyszczanie działki, wyrównanie terenu, czy wykopy - to działania, o których zazwyczaj nie myśli się podczas planowania budowy wymarzonego domu.
Prace ziemne stanowią tylko przygotowanie terenu pod budowę. Oprócz nich budowę rozpoczynają również prace związane z zagospodarowaniem terenu oraz budowa obiektów tymczasowych służących magazynowaniu sprzętu i obiektów sanitarnych, czy socjalnych. Dodatkowo należy uniemożliwić wejście na teren budowy osobom nieupoważnionym. W tym celu buduje się tymczasowe ogrodzenie, które zazwyczaj stanowi drewniany płot lub drut. Nie należy zapominać również o umieszczeniu w obrębie budynku lub bezpośrednio na nim tablicy informacyjnej.
Zanim rozpoczniesz budowę domu, musisz zapewnić pracownikom dostęp do wody i prądu. W tym celu należy podpisać z dostawcą mediów umowę tymczasową na czas budowy.
Dopiero w kolejnym roku należy zabrać się za prace budowlane związane z samą budową domu. Na prace budowlane składają się także roboty związane z:
- Wytyczenie budynku. Geodeta wskazuje miejsce, gdzie dokładnie ma stanąć obiekt budowlany w oparciu o wcześniej zatwierdzony projekt budowlany;
- Usuwanie drzew i krzewów oraz wierzchniej warstwy ziemi roślinnej. Celem tego działania jest stworzenie przestrzeni dla sprzętu budowlanego oraz zapewnienie odpowiedniej widoczności na budowie;
- Utwardzenie drogi dojazdowej na teren budowy;
- Zaznaczenie wykopu pod fundament;
- Wykop fundamentów.
Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku?
Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych w II kwartale 2023 roku? Poniższe informacje dotyczą kosztów budowy domu o powierzchni 150 m kw. z garażem jednostanowiskowym, wzniesiony w technologii bloczków silikatowych. Dom został wybudowany w województwie śląskim.
- Stan zerowy (wzniesienie fundamentów, ścian podziemia, izolacje, wykonanie niezbędnych prac ziemnych)
Koszt stanu zerowego w I kwartale 2023 wynosił 57 773 zł, w II kwartale 2023 była to kwota 58 892 zł, co oznacza zmianę o 1119 zł / 1,94%; - Stan surowy otwarty (wzniesienie: ścian nadziemia, stropy, schody, podesty, dach, podłoża, izolacje nadziemia, warstwy wyrównawcze i posadzki)
W I kwartale 2023 koszty wynosił 273 624 zł, z kolei w II kwartale 2023 było to 277 378 zł, zatem różnica to zaledwie 3754 zł /1,37%; - Stan wykończeniowy wewnętrzny (tynki i oblicowania, okna i drzwi zewnętrzne, drzwi i okna wewnętrzne, ścianki działowe w technologiach suchych, roboty malarskie, posadzki, inne roboty wykończeniowe wewnętrzne)
Łączne nakłady na stolarkę okienną i drzwiową oraz wykończenie wewnętrzne według zestawienia wyniosły 226 261 zł w I kwartale 2023, oraz 233 071 zł w II kwartale 2023, zmiana wyniosła 6810 zł/3,01% ; - Stan wykończeniowy zewnętrzny (elewacje, różne roboty zewnętrzne)
Koszt wymienionych prac w I kwartale 2023 wynosił 96 054 zł, oraz 98 645 zł w II kwartale 2023, zatem zmiana to 2591 zł/2,70%; - Instalacje wod-kan, gazowe
Nakłady w I kwartale 2023 wynosiły 35 317 zł, w II kwartale 2023 odpowiednio 35 262 zł, zatem mamy do czynienia z minimalnym spadkiem o 55 zł / -0,15%; - Zaopatrzenie w ciepło
Koszt tych prac w I kwartale 2023 to 36 974 zł, w II kwartale 2023 było to 37 826 zł, zmiana o 852 zł/2,30 %; - Techniki wentylacyjne
Wykonanie tych prac w I kwartale 2023 kosztowało 34 516 zł i odpowiednio 33 158 zł w II kwartale 2023 r. Tym razem obniżka kosztów wynosi 1358 zł/-3,94%. - Instalacje elektroenergetyczne
Prace te kosztowały odpowiednio 28 011 zł w I kwartale 2023 i 28 754 zł w II kwartale 2023 r. Zmiana to 743 zł / 2,65%; - Instalacje teletechniczne i techniki informacyjnej
Koszt tych prac wynosił 1722 zł w I kwartale 2023, a z kolei w II kwartale 2023 był to koszt 1734 zł, zmiana o 12 zł/0,70%.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Budowa domu na działce rolnej
- Jak zablokować budowę sąsiada - budowa na sąsiedniej działce
- Adaptacja projektu budowlanego – jak dostosować projekt do działki
- Gotowy projekt domu i jego adaptacja pod konkretną działkę i preferencje
- Budowa domu 2023 - lista potrzebnych dokumentów
- Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 150 m2 w 2023 roku?
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!