Działka budowlana to zabudowana część gruntu, na której znajduje się lub może powstać budynek np. dom jednorodzinny. Informację o tym czy działka jest budowlana, czy też nie jest, znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowego planu w celu realizacji budowy musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – tzw. decyzję WZ. Dowiesz się jakimi cechami charakteryzuje się działka budowlana.
Działka budowlana - definicja, jakimi cechami charakteryzuje się działka budowlana
- Jeśli chcesz wiedzieć, czy działka jest budowlana to w pierwszej kolejności dowiedz się, czy posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jeśli tak, sprawdź dla niej przeznaczenie terenu.
- Jeśli działka znajduje się na obszarze nieobjętym MPZP, należy wystąpić do urzędu gminy lub miasta z wnioskiem o uzyskanie warunków zabudowy.
- W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną.
Co to jest działka budowalna?
Zacznijmy od definicji. W polskim ustawodawstwie nie funkcjonuje jedna definicja działki budowlanej. Można wyróżnić aż trzy definicje w trzech różnych aktach prawnych:
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717): należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741) określa działkę budowlaną jako zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.) wskazują działkę budowlaną jako nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z rozporządzenia, odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. Warunki techniczne dokładnie określają również warunki zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej.
Przeczytaj także:
Kiedy działka jest budowlana?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy działka jest budowlana to w pierwszej kolejności dowiedz się czy posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jeśli tak, sprawdź dla niej przeznaczenie terenu.
Sprawdź MPZP w Raporcie o Terenie
Wygodniejszym sposobem, dzięki któremu w kilka chwil dowiesz się szczegółów na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wygenerowanie Raportu o Terenie OnGeo.pl. Wejdź na stronę www.ongeo.pl/raporty i zamów Raport w 5 minut. W temacie MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer aktualnej uchwały oraz dostaniesz zaznaczone na mapie granice obowiązującego planu wraz z legendą.
W Raporcie o Terenie OnGeo znajdziesz również:
- informacje z ewidencji gruntów i budynków - położenie, klasę bonitacyjną, grupę rejestrową, wymiary działki, powierzchnię, współrzędne punktów granicznych,
- dostępność infrastruktury - dostęp do drogi, uzbrojenie terenu,
- ograniczenia formalnoprawne - strefy ograniczonego użytkowania, uciążliwości w sąsiedztwie,
- dane o zagrożeniach powodziowych, natężenia hałasu, osuwiska, zanieczyszczenie powietrza,
- inne, sprawdź jakie.
Na rysunku MPZP możesz zobaczyć strefy pokryte różnymi kolorami, na których widnieją skróty. Jeśli szukasz przestrzeni zabudowy jednorodzinnej – sprawdź czy na wybrana prze z ciebie działka pokryta jest kolorem jasnobrązowym oraz oznaczona MN – to oznacza, że obszar ten przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli oznaczenie jest inne, może się okazać że nie będziesz mógł tam wybudować domu.
Dowiedz się więcej:
Jeżeli działka nie jest objęta mpzp, to aby dowiedzieć się czy jest budowlana, koniecznym będzie złożenie wniosku do urzędu o wydanie warunków zabudowy.
Mapa terenów budowlanych. Sprawdź, czy twoja działka będzie budowlana
Chcesz wiedzieć, czy twoja działka nadal będzie budowlana? Sprawdź mapę terenów budowlanych dostępną w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
PRZEJDŹ DO MAPY
W Geoportalu Na Mapie sprawdzisz, gdzie prawdopodobnie znajdą się obszary uzupełnienia zabudowy, jeśli gmina ustanowi je w oparciu o wytyczne opublikowane w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [LINK DO ROZPORZĄDZENIA].
Zespół Na Mapie przygotował interaktywną mapę terenów budowlanych, dzięki której dowiesz się, jakie będzie przeznaczenie Twojej działki w przyszłości.
Jeśli twoja działka zaznaczona jest na mapie kolorem pomarańczowym, wiedz że znajduje się na obszarze uzupełnienia zabudowy.
Dowiedz się również instrukcję, jak sprawdzić czy działka jest budowlana, dostępną w formie filmu na naszym kanale na platformie youtube.com:
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!