Na mapie

Geoportal Krajowy Na Mapie - sprawdź informacje na mapie geoportalu

Monika Byś
2022-04-06
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-07-08
Głosów: 43, średnia ocen: 5
Geoportal Krajowy Na Mapie

Pragniemy zaprezentować nowy Geoportal Krajowy Na Mapie zawierający aktualne informacje przestrzenne dla obszaru Polski zgromadzone w postaci gotowych kompozycji mapowych powstałych na podstawie różnych publicznych rejestrów urzędowych. W Geoportalu Na Mapie sprawdzisz zarówno podstawowe dane z rejestru ewidencji gruntów jak i nasłonecznienie działki i jej najbliższej okolicy.

  • Geoportal Krajowy Na Mapie jest portalem internetowym, na którym możemy znaleźć wiele informacji dotyczących danych przestrzennych dla każdej działki w Polsce.
  • Dane przestrzenne przedstawione w Geoportalu Na Mapie są całkowicie darmowe.
  • Portal Na Mapie dostarczy Ci podstawowych danych z ewidencji gruntów oraz informacji o nasłonecznieniu Twojej działki i jej okolicy.

Jak powstał Geoportal Krajowy Na Mapie?

Geoportal Krajowy powstał w oparciu o dane z rejestrów urzędowych, w tym z rejestru gminnego, państwowego geoportalu krajowego oraz powiatowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych. Głównym założeniem twórców tego internetowego portalu jest umożliwienie użytkownikowi diagnozy wybranego terenu za darmo.

Celem projektu Na Mapie jest wykorzystanie różnorodnych danych pochodzących z wielu źródeł, aby w procesie ich analizowania utworzyć atrakcyjną mapę tematyczną z możliwością przełączania się pomiędzy kompozycjami, zachowując jednocześnie wybrane położenie na mapie.

Geoportal Krajowy umożliwia pozyskanie danych geodezyjnych oraz planistycznych, co pozwala zdiagnozować teren lub konkretną działkę bez konieczności składania wizyty w urzędzie.

Co wyróżnia Geoportal Krajowy Na Mapie?

W Geoportalu Na Mapie możesz wyszukać działkę nie znając jej dokładnego położenia w terenie. Wyszukiwarka działek została wzbogacona o filtr dzięki któremu automat wskaże wszystkie działki zlokalizowane na terenie gminy, które spełniają wskazane kryterium.

Działki można filtrować po powierzchni, współczynniku kształtu oraz po kształcie. Dodatkowo wskazując najbardziej zbliżony kształt działki - kwadratowa, prostokątna, wąska - współczynnik kształtu ustawi się automatycznie.

Ponadto w Geoportalu Krajowym można samodzielnie zmierzyć dowolne wymiary działki lub powierzchnię terenu. Dodatkowym atutem jest automatyczne wymiarowanie działki po jej wskazaniu. Dzięki temu bez wykonywania dodatkowych czynności otrzymasz wymiar punktów załamania działki, co może być pomoce w procesie ustalania granic nieruchomości. 

Automatyczne wymiarowanie działki, Geoportal Na Mapie
Automatyczne wymiarowanie działki, Geoportal Na Mapie

Portal Na Mapie wyróżnia również warstwa Atlas Solarny, dzięki któremu bez żadnych opłat można sprawdzić nasłonecznienie działki, co jest pomocne szczególnie podczas montażu instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. W Atlasie Solarnym sprawdzisz również rozmieszczenie oraz zasięg koron drzew.

Korony drzew w Geoportalu Na Mapie
Korony drzew w Geoportalu Na Mapie

Dane o swojej działce możesz również od razu udostępnić w mediach społecznościowych lub skopiować link do schowka. Dzięki temu wystawiając nieruchomość na sprzedaż, możesz wzbogacić swoje ogłoszenie, przez co stajesz się bardziej wiarygodny w oczach przyszłego nabywcy.

Skąd pochodzą dane przestrzenne w Geoportalu Krajowego Na Mapie?

Dane pochodzą z wielu różnych źródeł, które następnie opracowano i przedstawiono na mapach. Źródła o których mowa to przede wszystkim:

  • Państwowy rejestr granic;
  • Powiatowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny;
  • Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska;
  • Rejestr miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP);
  • Rejestr wydanych pozwoleń na budowę;
  • Ewidencja Miejscowości Ulic i Adresów;
  • Inne rejestry dostępne za pośrednictwem geoportalu rządowego.

Jakie mapy są dostępne w Geoportalu Krajowym?

Obecnie w ramach projektu Na Mapie dostępne są dwie mapy tematyczne - Geo mapa oraz Atlas Solarny.

Wybór mapy w Geoportalu Krajowym Na Mapie
Wybór mapy w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Geo mapa jest podstawową mapą przedstawiającą pełen zakres danych geograficznych - od granic i numerów działek ewidencyjnych i trójwymiarowych budynków, granic miejscowości, ulic i adresów, symbolizacji sieci drogowych oraz rzeźby terenu, do szczegółowych danych ewidencyjnych działki po wybraniu nieruchomości. Mapa ta stanowi pewien punkt wyjścia dla wszelkich danych przestrzennych, które są przedstawione na mapie. Mapa może stanowić bazę, podkład do dalszych analiz przestrzennych.

Atlas Solarny jest mapą nasłonecznienia terenu, która umożliwi efektywniejsze zagospodarowanie działki oraz wskaże najbardziej optymalną lokalizację inwestycji wykorzystując potencjał słoneczny działki. Mapa potencjału solarnego pozwoli sprawdzić nie tylko lokalizację, ale i zasięg oraz rozmieszczenie roślinności wysokiej w okolicy. Oznacza to, że z pomocą interaktywnych narzędzi zmierzysz chociażby zasięg oddziaływania koron drzew na Twój teren.

Geoportal Krajowy Na Mapie - jakie są dostępne narzędzia?

W Geoportalu Krajowym można znaleźć narzędzia zarówno do lokalizacji działki, jak i do pomiarów na mapie. Poniżej wypisano te najważniejsze:

Wyszukiwarka adresów i działek w portalu Na Mapie

Jeśli chcesz wyszukać działkę w Geoportalu Na Mapie możesz użyć opcji poprzez wyszukiwarkę adresów lub wyszukiwarkę działek. Wszystko zależy od danych o nieruchomości jakimi dysponujesz. Jeśli znasz numer działki, nazwę miejscowości lub/i unikalny identyfikator działki ewidencyjnej, użyj narzędzia wyszukiwarki działek. Jeśli dane te nie są Ci znane, lecz znasz jej adres, czyli nazwę miejscowości, ulicę i numer domu - skorzystaj z opcji wyszukiwarki adresów.

Filtrowanie działek w portalu Na Mapie

Jeśli nie znasz ani numeru działki, ani jej adresu, skorzystaj z narzędzia filtrowanie działek. Filtr działek uwzględnia trzy zmienne - nazwę gminy, współczynnik kształtu oraz powierzchnię działki. Po wskazaniu kryterium automat wskaże na mapie działki, które spełniają wymagania, a ich lista wyświetli się w oknie zapytania.

Zmierz odległość i powierzchnię w portalu Na Mapie

W portalu możesz zmierzyć odległość, która stanowi np. granicę ewidencyjną działki lub czołówkę budynku bez wychodzenia z domu. Możesz również zweryfikować powierzchnię działki z wartością która widnieje w rejestrze urzędowym lub sprawdzić zbliżoną powierzchnię zajmowaną przez budynek.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.