Porady OnGeo

Kiedy działka jest budowlana? Zobacz jak to sprawdzić

Paulina Multan
2021-04-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-28
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Kiedy działka jest budowlana? Zobacz jak to sprawdzić

Planujesz zakup działki pod budowę domu? Pamiętaj żeby sprawdzić jej status. Pominięcie tego elementu może sprawić, że mocno się rozczarujesz po zrealizowanej transakcji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak tego uniknąć - sprawdź kiedy działka jest budowlana.

  • Przed zakupem działki dobrze jest sprawdzić czy wybrana przez na wybranej działce możliwa jest budowa domu. Należy się dowiedzieć czy jest to działka budowlana.
  • Jeśli działka znajduje się na obszarze objętym MPZP, sprawdź jakie jest przeznaczenie terenu, na którym się znajduje. Jeśli przeznaczenie jest pod zabudowę jednorodzinną – symbol MN kolor jasnobrązowy – możesz na niej wybudować dom.
  • Jeśli działka znajduje się na obszarze nieobjętym MPZP, należy wystąpić do Urzędu Gminy lub Miasta z wnioskiem o uzyskanie warunków zabudowy.

Jeśli chcesz wybudować dom na działce, koniecznie sprawdź przed jej zakupem, czy jest to działa budowlana. Przeglądając ogłoszenia o sprzedaży działek, mogą wydać się interesujące te oferty, które przyciągają ceną. Jeśli w zbliżonej lokalizacji widzisz dwie działki o podobnej powierzchni, a jedna jest wielokrotnie tańsza od drugiej, najprawdopodobniej powodem jest różnica w rodzaju - przeznaczeniu działek. Być może działka tańszą jest działka rolna. Na niej budowa domu co prawda nie jest niemożliwa, ale jednak nie każdy będzie mógł ten dom wybudować. Jeśli nie jesteś rolnikiem, szukaj działki budowlanej.

Czym jest działka budowalna?

Zacznijmy od definicji. Co ciekawe, nie znajdziemy jej w Prawie Budowlanym, a w innych dokumentach:

  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - zgodnie z nią działka budowlana to: nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - przez działkę budowlaną należy rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.

Po teorii przejdźmy do praktyki – jak sprawdzić kiedy działka jest budowlana

Rozstrzygnij czy dla wybranej przez Ciebie działki istnieje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeśli nie wiesz gdzie szukać takiej informacji, przeczytaj artykuł : Jak sprawdzić MPZP dla działki?

Wygodniejszym sposobem, dzięki któremu w kilka chwil dowiesz się szczegółów na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest sprawdzenie o nim informacji w Raporcie o Terenie OnGeo. Wejdź na stronę www.OnGeo.pl i zamów szybko i wygodnie Raport.

W Raporcie o Terenie OnGeo znajdziesz wiele przydatnych informacji o wybranej przez Ciebie lokalizacji. Oprócz dokumentów planistycznych, znajdziesz w nim:

  • informacje na temat cech terenu - położenia, pokryciu terenu, analizie spadków,
  • dostępności infrastruktury - dostępie do drogi, liniach energetycznych,
  • energii słonecznej,
  • ograniczeniach formalnoprawnych,
  • zagrożeniach i uciążliwościach takich jak powódź, natężenie hałasu, osuwiska, zanieczyszczenie powietrza i wiele wiele innych.

Sprawdź już teraz jak wygląda przykładowy Raport o Terenie OnGeo. 

Gdy już wiesz że obszar Twojej działki jest objęty miejscowym planem zagospodarowaniem przestrzennego, sprawdź dla niej przeznaczenie terenu.

Na rysunku MPZP możesz zobaczyć strefy pokryte różnymi kolorami, na których widnieją skróty. Jeśli szukasz przestrzeni zabudowy jednorodzinnej – sprawdź czy na wybrana prze z Ciebie działka pokryta jest kolorem jasnobrązowym oraz oznaczona MN – to oznacza, że obszar ten przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli oznaczenie jest inne, może się okazać że nie będziesz mógł tam wybudować domu.

Dokument MPZP przyda Ci się także na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę. Wówczas z odpowiedniego urzędu gminy lub miasta będziesz potrzebował pozyskać wypis i wyrys z MPZP. Dokumenty te są wydawane odpłatnie.

Dowiedz się więcej: Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jak sprawdzić kiedy działka jest budowlana, gdy nie został dla niej uchwalony plan miejscowy?

Jeżeli interesująca Cię działka nie jest objęta dokumentem planu zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się czy jest ona budowlana czy też nie, koniecznym będzie złożenie wniosku do urzędu o wydanie warunków zabudowy. Wzór wniosku znajdziesz na stronie urzędu gminy lub miasta.

Składasz wniosek o warunki zabudowy? Przeczytaj artykuł na Blogu OnGeo o tym, w jaki sposób wypełnić wniosek o warunki zabudowy.

W otrzymanym dokumencie z urzędu, znajdą się wytyczne w zakresie możliwości budowanych na danym terenie. Decyzję uzyskasz bezpłatnie, lecz na jej wydanie należy poczekać.

Poznaj różnice pomiędzy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a warunkami zabudowy.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl