Analiza inwestycji

Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy poradnik OnGeo.pl

Szczepan Sołtysik
2024-10-02
~6 min
Głosów: 113, średnia ocen: 4.9
mapa-dzialek_pr_logo

Planujesz budowę domu jednorodzinnego, ale na terenie Twojej działki nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? W takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy, co wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku. Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy, aby uniknąć błędów i przyspieszyć wydanie decyzji? Ten poradnik OnGeo.pl poprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. Dowiesz się, jakie dane należy uwzględnić w zakresie zagospodarowania terenu, powierzchni zabudowy oraz jak postąpić w przypadku, gdy planujesz zmianę przeznaczenia gruntów rolnych. 

Podstawowe informacje o procedurze dotyczącej decyzji o warunkach zabudowy, opisaliśmy w innym artykule na Blogu OnGeo.pl: Decyzja o warunkach zabudowy procedura formalna.

  • Wniosek o warunki zabudowy należy złożyć do urzędu gminy lub miasta w przypadku, gdy na obszarze planowanej inwestycji nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania. 
  • Na podstawie wniosku o warunki zabudowy urząd wydaje decyzję o warunkach zabudowy, tzw. decyzję WZ.
  • Decyzja WZ określa możliwości zagospodarowania danego terenu, m.in. rodzaj zabudowy, parametry budowli, położenie budowli na działce i wiele innych wytycznych. 

Co zawiera wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Większość urzędów miast lub gmin podaje na swoich stronach wzory wniosków oraz listę wymaganych dodatkowych dokumentów. Na niektórych stronach urzędowych znajdziemy również instrukcje jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy. 

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy zawiera podstawowe informacje dotyczące zagospodarowania terenu, na którym planowana jest inwestycja, takie jak parametry zabudowy, w tym szerokości elewacji frontowej czy dostęp do drogi publicznej. Ważnym elementem jest załączenie kopii mapy zasadniczej lub kopii mapy katastralnej, które przedstawiają określenie granic terenu oraz jego obszar oddziaływania. Wnioskując o decyzję o warunkach zabudowy, inwestor musi także określić cele nierolnicze, jeśli planuje budowę domu jednorodzinnego na terenie wymagającym przekształcenia z gruntów rolnych. Proces rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku, po uprzednim wypełnieniem wniosku i dołączeniem odpowiednich dokumentów z państwowego zasobu geodezyjnego.

Poniżej przedstawiamy podstawowe dane, które zazwyczaj są potrzebne do wypełnienia wniosku o warunki zabudowy.

Dane inwestora

  • Imię, nazwisko,
  • nazwa inwestora (w przypadku osoby prawnej),
  • adres,
  • NIP, REGON (w przypadku osoby prawnej),
  • dane pełnomocnika (jeżeli został ustanowiony).

Dane dotyczące lokalizacji terenu, na którym planujemy realizację inwestycji

  • Adres,
  • numer działki ewidencyjnej, numer obrębu ewidencyjnego,
  • nazwa inwestycji – zamierzenia budowlanego, wraz z planowanymi przyłączami mediów,
  • podpis wnioskodawcy.

Opis planowanej inwestycji oraz charakterystyka inwestycji

  • obiekty kubaturowe, wjazdy na teren inwestycji,
  • zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury technicznej: woda, energia elektryczna, gaz, centralne ogrzewanie, odprowadzanie lub oczyszczanie ścieków, unieszkodliwianie odpadów,
  • sposób odprowadzenia wód opadowych,
  • wymiary budynku: maksymalna wysokości do okapu, maksymalna wysokość kalenicy, maksymalna powierzchnia zabudowy, maksymalna szerokość elewacji frontowej,
  • geometria dachu,
  • powierzchnia użytkowa,
  • kubatura obiektu budowlanego,
  • ilość kondygnacji,
  • dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko,
  • obecne uzbrojenie działki w media,
  • określenie dostępu do drogi publicznej,
  • określenie powierzchni sprzedaży, w przypadku obiektów handlowych.

Załączniki, które musimy dołączyć do wniosku o warunki zabudowy

  • pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy, w przypadku gdy inwestor nie składa wniosku samodzielnie, potwierdzenie wniesienia opaty skarbowej za pełnomocnictwo,
  • kopia mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku kopia mapy katastralnej – 2 szt., w skali 1: 500 lub 1: 1000, dla obiektów liniowych 1: 2000, mapa powinna obejmować obszar minimum 3-krotność szerokości frontu działki i nie mniej niż 50 m,
    • jedna kopia – czysta,
    • druga kopia – mapa powinna zawierać planowane położenie inwestycji, wjazd na jej teren, oznaczenie granic terenu objętego wnioskiem oraz planowane zagospodarowanie terenu,
  • wyrys z mapy ewidencji gruntów obrazujący położenie działek objętych zamierzeniem inwestycyjnym oraz działek sąsiadujących dla obszaru jak wyżej (3 – krotności szerokość frontu działki),
  • opisowe oraz graficzne (na jednej z kopii mapy) określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu,
  • oświadczenia dostawców mediów, dotyczące potwierdzenia możliwości dostawy mediów (woda, prąd, gaz, ścieki, centralne ogrzewanie),
  • opłata skarbowa za wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy: 107 zł. Zwolnione z opłaty skarbowej są decyzje dotyczące budownictwa mieszkaniowego oraz decyzje wydane na rzecz podmiotów wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej.

Przed planowaniem inwestycji, sprawdź działkę w OnGeo.pl

Geoportal OnGeo.pl umożliwia pozyskanie informacji o każdej działce w kraju. W kilku krokach możesz pobrać tzw. Raport o terenie, w którym sprawdzisz czy Twoja działka jest objęta miejscowym planem oraz wiele dodatkowych informacji.

Poniżej przedstawiamy instrukcje, jak wygenerować Raport o terenie:

  1. Wejdź na OnGeo.pl;
  2. Wyszukaj miejsce, wpisując adres lub numer działki lub poprzez opcję “wskaż na mapie”;
  3. W celu wygenerowania Raportu o terenie w panelu po lewej stronie odznacz z listy dostępnych tematów, te które Cię nie interesują;
  4. Po wybraniu kliknij przycisk potwierdź i zapłać za pomocą wygodnego przelewu online;
  5. Raport wygeneruje się w parę minut w formie dokumentu PDF;
  6. W Raporcie znajdzie się informacja czy na danym terenie obowiązuje MPZP, a jeżeli tak to podana będzie nazwa planu, link do pobrania właściwej uchwały planu oraz przedstawione zostaną granice planu na mapie.

Zobacz jak wygląda Przykładowy Raport o terenie.

Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy – przykładowo wypełniony wniosek o warunki zabudowy

Poniżej prezentujemy wypełniony wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Szablon wniosku został pobrany ze strony www.biznes.gov.pl, właściwy link do wzoru dokumentu znajduje się w dalszej części artykułu. Jeżeli nie wiesz jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy zapoznaj się z poniższym przykładem.

Wzór wypełnienia wniosku o warunki zabudowy 2024r.

Gdzie znaleźć przykładowy wniosek o warunki zabudowy

W urzędach miast lub gmin możemy spotkać róże szablony wniosków o ustalenie warunków zabudowy. Sugerujemy skorzystanie z wyszukiwarki internetowej i tam odnaleźć odpowiedni wniosek dla danego urzędu wpisując frazę: wniosek o warunki zabudowy + nazwa urzędu. Dodatkowo na stronach można odnaleźć dodatkowe instrukcje jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wnioski z różnych stron urzędowych:

Wniosek o warunki zabudowy – wzór pobrany z rządowej strony dedykowanej dla przedsiębiorców

Wniosek o warunki zabudowy Kraków

Wniosek o warunki zabudowy Warszawa

Wniosek o warunki zabudowy Wrocław

Wniosek o warunki zabudowy Gdańsk

Wniosek o warunki zabudowy Rzeszów

Wniosek o warunki zabudowy Szczecin

Wniosek o warunki zabudowy Łódź

Wniosek o warunki zabudowy Lublin

Wniosek o warunki zabudowy Bydgoszcz

Wniosek o warunki zabudowy Toruń

Wniosek o warunki zabudowy Olsztyn

Wniosek o warunki zabudowy Poznań

Wniosek o warunki zabudowy Białystok

Wniosek o warunki zabudowy Katowice

Wniosek o warunki zabudowy Gliwice

Wniosek o warunki zabudowy Zielona Góra

Wniosek o warunki zabudowy Gorzów Wielkopolski

Wniosek o warunki zabudowy Kielce

Wniosek o warunki zabudowy Bielsko-Biała

Wniosek o warunki zabudowy Cieszyn

Wniosek o warunki zabudowy Chrzanów

Gdzie złożyć wniosek o warunki zabudowy

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy należy złożyć we właściwym ze względu na położenie nieruchomości urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy, radzimy dopytać bezpośrednio w urzędzie.

W urzędzie Twój wniosek zostanie sprawdzony. Jeżeli urzędnik stwierdzi braki we wniosku, zostaniesz wezwany do uzupełnienia wniosku. Czas na uzupełnienie wniosku o warunki zabudowy wynosi 7 dni od daty otrzymania wezwania. Jeżeli nie uzupełnisz wniosku w wymaganym terminie, nie zostanie on rozpatrzony, a tym samym decyzja nie zostanie wydana.

Procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy nie powinna trwać dużej niż 2 miesiące. Okres ten może trwać dłużej w przypadku, gdy np. decyzja będzie musiała być uzgadniana lub opiniowana z wieloma innymi organami administracji publicznej.

Podsumowanie

Poprawnie złożony wniosek o warunki zabudowy jest kluczem do uzyskania decyzji, która określa możliwości inwestycyjne na działce bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pamiętaj, że dobrze przygotowana dokumentacja, zawierająca wszystkie niezbędne załączniki, przyspieszy wydanie decyzji. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, np. na temat zmiany przeznaczenia gruntów rolnych czy warunkach zabudowy dla inwestycji takich jak dom jednorodzinny, warto skorzystać z poradników dostępnych na OnGeo.pl, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces formalności.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl