OnGeo Logo

Jak sprawdzić MPZP dla działki? Zobacz jakie są możliwości!

2020-12-27 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 6, średnia ocen: 4.7
mock

Czym jest i jak sprawdzić MPZP dla działki? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej MPZP) to niezwykle istotny dokument, z którym koniecznie powinieneś się zapoznać, jeśli planujesz zakupić działkę, dom czy mieszkanie, jeśli planujesz budowę domu lub nawet jeśli chcesz uzyskać informacje o cenie działki! Dokument składa się z dwóch części - opisowej i graficznej. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie jak sprawdzić MPZP dla działki.

 • Jeżeli gmina posiada uchwalone MPZP, najczęściej zostają one umieszczane w biuletynie informacji publicznej urzędu lub bezpośrednio na jego oficjalnej stronie internetowej.
 • Z pomocą Geoportalu OnGeo.pl w kilka chwil sprawdzisz, czy dla interesującego Cię obszaru został uchwalony MPZP, a także otrzymasz bezpośredni link do uchwały
 • Możesz także przeglądnąć dostępne Geoportale publiczne, pod kątem publikacji informacji o obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
 • Jeśli planujesz inwestycje budowlane, złóż wniosek o wypis i wyrys z MPZP - to dokumenty, w których określone są obowiązujące ustalenia z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, np. działki ewidencyjnej.

Jak sprawdzić MPZP dla działki?

Jeżeli gmina posiada uchwalone MPZP, najczęściej zostają one umieszczane na biuletynie informacji publicznej urzędu lub bezpośrednio na jego oficjalnej stronie internetowej. Listę obowiązujących MPZP możesz sprawdzić na stronie urzędu gminy. Zapoznanie z MPZP jest też możliwe w siedzibie w urzędu miasta lub gminy, ale to rozwiązanie jest najbardziej czasochłonne. Alternatywą jest także skorzystanie z dostępnych w Internecie Geoportali, na których publikowane są warstwy przedstawiające na mapie obszary pokryte MPZP, wraz z odnośnikami do konkretnych dokumentów MPZP.

MPZP publikowane na stronie urzędu

Przyjrzyjmy się teraz, jak sprawdzić MPZP dla działki na stronie urzędu. Jeśli znasz nazwę uchwały MPZP, odnalezienie go nie będzie problemem. Natomiast jeśli nie wiesz jak nazywa się uchwała, lub nie wiesz, czy dla obszaru, który Cię interesuje został uchwalony MPZP, szukanie dokumentu na stronie internetowej urzędu będzie czasochłonne i żmudne. Będzie to wymagało przeglądania opublikowanych MPZP na stronie urzędu, włącznie z załącznikami graficznymi i sprawdzania czy dany plan obejmuje interesujący  Cię obszar.

Szczegółową instrukcję jak znaleźć MPZP na stronie gminy znajdziesz w artykule na blogu Ongeo.pl.

Geoportal OnGeo.pl sprawdź MPZP w kilka minut!

Z pomocą Geoportalu OnGeo.pl w kilka chwil sprawdzisz, czy dla interesującego Cię obszaru został uchwalony MPZP, a także otrzymasz bezpośredni link do uchwały. Jak to zrobić?

 • Wejdź na stronę internetową OnGeo.pl:  https://ongeo.pl/raporty.
 • Wyszukaj za pomocą dostępnych narzędzi obszar, który chcesz zweryfikować. Możesz to zrobić na 3 sposoby:  za pomocą adresu, za pomocą numeru działki, lub zlokalizować obszar za pomocą mapy.
 • Wybierz lokalizację  spośród zaproponowanych przez portal.
 • Zatwierdź tematy Raportu o Terenie, które Cię interesują.
 • Wygeneruj Raport. Zobacz jak to zrobić krok po kroku:  Jak znaleźć Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Geoportalu OnGeo.pl
 • Dla obszarów z dostępnymi MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone na mapie granice obowiązujących planów.
 • Jeśli analizowany teren jest objęty MPZP, dla wybranych obszarów możesz uzyskać informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów wyznaczonych w planie (granice, powierzchnia i udział procentowy dla każdego terenu).
 • Zobacz przykładowy Raport o Terenie Ongeo.pl

Pamiętaj!

Może się zdarzyć, że na obszarze, na którym znajduje się Twoja działka, nie został uchwalony MPZP . Sporządzanie MPZP jest fakultatywne i od danej gminy zależy, w jakim stopniu pokryta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeśli planujesz inwestycje na terenie, dla którego nie został uchwalony MPZP, powinieneś wystąpić z wnioskiem do urzędu miasta lub gminy o decyzję o warunkach zabudowy.

Jak to zrobić pisaliśmy w artykule: Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy?

Informacje które znajdziesz w MPZP są one kluczowe z punktu widzenia Twoich inwestycji!

Po zapoznaniu się z zapisami uchwały MPZP poznasz przeznaczenie terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego w okolicy Twojej działki. Dowiesz się, jakie funkcje tereny te mogą pełnić, a co za tym idzie, jakiego rodzaju inwestycje możesz zrealizować oraz czego możesz spodziewać się w przyszłości w okolicy. Poznasz także warunki zabudowy terenu. Uchwały MPZP mogą w różnym stopniu szczegółowości określać wytyczne przyszłej zabudowy.

Wypis i wyrys MPZP

To dokumenty, w których określone są obowiązujące ustalenia z MPZP dla danego terenu, np. działki ewidencyjnej.

Wypisu i wyrysu MPZP możesz potrzebować do:

 1. Uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.
 2. Uzyskania pozwolenia na budowę.
 3. Przeprowadzenia podziału działki.
 4. Nabycia działki w celach budowy.
 5. Zamiany działek.

Aby uzyskać wypis i wyrys z MPZP należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta. Otrzymanie tych dokumentów wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty skarbowej. Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Przeczytaj: Wypis i wyrys z MPZP

Paulina Zając

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

#mpzp#raport o terenie#wypis i wyrys