Porady OnGeo

Budowa domu na działce rolnej

Szczepan Sołtysik
2020-05-14
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-07-21
Głosów: 81, średnia ocen: 5
budowa domu na działce rolnej

Posiadanie własnego domu z ogrodem to marzenie wielu osób. Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić to wybór lokalizacji oraz zakup działki budowlanej. Czasami jednak posiadamy już działkę, jednak co zrobić kiedy okazuje się rolna ?

 • Tylko rolnicy mają możliwość budowy domu na działce rolnej.
 •  Nieruchomość rolna po wybudowaniu domu jednorodzinnego nadal pozostaje gruntem rolnym.
 • Budowa domu przez osobę, która nie jest rolnikiem lub nie spełnia wszystkich wymagań jest skomplikowanym procesem, konieczne jest wtedy odrolnienia działki.
 • Jeżeli w planie działka została określona pod produkcję rolną, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu w MPZP.

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ

Możliwa jest także budowa domu na działce rolnej. Niestety nie każdy ma prawo do tego przedsięwzięcia. Taką możliwość mają rolnicy. Osoby niebędące rolnikami muszą przejść bardziej skomplikowaną procedurę, aby móc wybudować dom na działce rolnej.

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ JAKO ROLNIK

Rolnik, według ustawy powinien posiadać nieruchomości rolne, o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 300 ha. Osoba mająca status rolnika oprócz posiadania gospodarstwa rolnego musi go uprawiać przez co najmniej 5 lat oraz mieć kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa. Nieruchomość rolna po wybudowaniu domu jednorodzinnego nadal pozostaje gruntem rolnym. Budowa domu przez rolnika postrzegana jest jako obiekt niezbędny dla niego by móc prowadzić gospodarstwo. Działka rolna wraz z wybudowanymi na niej obiektami określana jest jako siedlisko. W tym przypadku nieruchomości gruntowej nie odrolnia się .

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ JAKO NIE-ROLNIK

Budowa domu przez osobę, która nie jest rolnikiem lub nie spełnia powyższych wymagań jest bardziej skomplikowanym procesem. Problemy pojawiają się już przy kupnie działki rolnej. Według prawa, aby rolnik mógł sprzedać nieruchomość osobie nie będącej rolnikiem musi uzyskać pozwolenie od Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Pozwolenie uzyskuje się w drodze administracyjnej jako decyzje. Nie-rolnik nie może wybudować domu na nieruchomości rolnej. Konieczny w tym przypadku jest proces odrolnienia działki. Etapy przekształcania działki rolnej zostały opisane na blogu https://blog.ongeo.pl/jak-odrolnic-dzialke. Zmiany przekształcenia gruntu rolnego na budowlany wraz z wyłączeniem go z produkcji rolnej wiążą się z kosztami. Wysokość obowiązkowych opłat została opisana tutaj.

MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie obszaru. Jeżeli w planie działka została określona pod produkcję rolną, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu w MPZP. W przypadku braku miejscowego planu, występuje się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

Składając wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy należy pamiętać, aby wykazać w nim, że działka:

 • spełnia kryterium dobrego sąsiedztwa
 • posiada niezbędne uzbrojenie lub możliwość jego przyłączenia
 • posiada dostęp do drogi publicznej

Przed zakupem działki warto sprawdzić czy działka objęta jest MPZP. Najszybszym sposobem będzie sprawdzenie miejscowego planu dla danej działki online. Na portalu OnGeo znajdziesz informacje o obowiązującym miejscowym planie. Baza opracowań jest na bieżąco aktualizowana.

Co zyskujesz z OnGeo.pl?

 • otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości
 • trafnie ocenisz ryzyko inwestycyjne
 • błyskawicznie porównasz konkurencyjne oferty — raport generujemy w zaledwie 5 minut
 • zyskasz więcej informacji, niż podczas oględzin w terenie, m.in. plany inwestycyjne sąsiedztwa
 • zdobędziesz dane nieruchomości o ewentualnych zagrożeniach, np. zanieczyszczeniu powietrza

Zachęcamy do obejrzenia odcinka naszego podcastu, który jest poświęcony tematowi inwestycji w działki rolne

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl