Sprawdź czy po planowanych zmianach na skutek reformy planistycznej w 2023 r. twoja działka wciąż będzie budowlana. Mapa działek budowlanych dostępna w Geoportalu Krajowym Na Mapie podpowie ci czy po nowelizacji twoja inwestycja budowlana ma szansę na powodzenie.
- W planowanej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w dokumencie "Plan ogólny gminy" planuje się wyznaczenie tzw. obszarów uzupełnienia zabudowy, poza którymi nie będzie możliwości wydania decyzji WZ.
- Możliwość zabudowy poza obszarem uzupełnienia zabudowy będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.
- W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz zobaczyć gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną.
Na skutek zmian związanych z reformą procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego rząd wprowadza trzy nowe dokumenty planistyczne obowiązujące dla gmin - plan ogólny, plan zabudowy oraz standardy urbanistyczne. Kluczowe zmiany dotyczą ograniczenia rozlewania się zabudowy poza obszary zurbanizowane. W związku z tym w planowanym dokumencie "Plan ogólny gminy" wyznacza się tzw. obszary uzupełnienia zabudowy, poza którymi nie będzie możliwości wydania decyzji WZ. Możliwość zabudowy poza tym obszarem będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.
Dowiedz się więcej:
Mapa działek budowlanych w portalu Na Mapie
Mapa działek budowlanych jest wynikiem analizy urbanistycznej, opisanej w projekcie rozporządzenia pn.: "w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy" (sprawdź postęp prac legislacyjnych nad reformą planistyczną w RCL tutaj).
Należy mieć na uwadze, że jest to projektowane rozporządzenie, które jeszcze nie obowiązuje. Warstwa terenów budowlanych jest wynikiem analizy wyznaczania obszarów uzupełnienia zabudowy. Są to tereny, wyznaczane w planowanym dokumencie pn.: "Plan ogólny gminy". Obszary uzupełnienia zabudowy wyznaczają tereny, co do których ma zostać ograniczone wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Tak więc poza tymi obszarami nie będzie możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy. Możliwość zabudowy poza tym obszarem będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.
W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz zobaczyć gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną. Sprawdzisz czy wkrótce nie będziesz miał problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Przeczytaj także:
Zobacz również instrukcję: jak sprawdzić czy działka jest budowlana? dostępną na platformie youtube.com:
Jak włączyć mapę terenów budowlanych?
W pierwszym kroku wejdź na stronę Geoportalu, następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"

Teraz wyszukaj działkę korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliż się w widoku mapy do interesującej cię działki, którą chcesz sprawdzić. Dokładny opis działania wyszukiwarki działek znajdziesz w instrukcji: jak znaleźć działkę w Geoportalu.
Chcąc wyświetlić mapę terenów budowlanych kliknij w przycisk "Wybierz warstwę mapy" (1), a następnie kliknij kafelek o nazwie "Tereny budowlane" (2), jak na poniższym obrazku. Warstwa granic działek oraz warstwa tereny budowlane będzie widoczna po przybliżeniu się w widoku mapy.

Skorzystaj również z pozostałych map w Geoportalu - zmień rodzaj mapy na Geo mapę i sprawdź granice działek ewidencyjnych lub Atlas solarny i zobacz nasłonecznienie terenu.
Jak sprawdzić czy działka jest budowlana na Geoportalu?
Jeżeli już włączyłeś mapę terenów budowlanych, możesz sprawdzić czy dana działka jest budowlana. Jeśli twoja działka znajduje się w pomarańczowym polu (zobacz na rysunek poniżej), oznacza to, że nieruchomość uznaje się za budowlaną.
Dodatkowo klikając w działkę możesz sprawdzić szereg informacji dotyczących działki, m.in.: numer działki, numer obrębu, identyfikator działki, powierzchnia i obwód. Działka zostanie również dokładnie zwymiarowana, a odległość każdego odcinka granicy będzie przedstawiona na mapie. Dane o jednej lub kilku działkach możesz także eksportować do pliku.
Oczywiście dokładną diagnozę działki możesz zamówić w formie Raportu o Terenie poprzez przejście do portalu OnGeo.pl. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, wejdź na stronę JAK TO DZIAŁA?
Raport o Terenie to pełna diagnoza działki, gdzie znajdziesz wszystkie możliwe informacje dotyczące działki/ek lub wybranego terenu. Raport jest szczególne przydatny, kiedy chcesz kupić lub sprzedać działkę lub też kiedy planujesz budowę.
