Na mapie

Mapa działek budowlanych w Geoportalu Na Mapie

Monika Byś
2022-08-01
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-10-04
Głosów: 51, średnia ocen: 5
Mapa działek budowlanych

Sprawdź, czy po uchwaleniu planu ogólnego gminy i ustanowieniu obszarów uzupełnienia zabudowy, Twoja działka wciąż będzie budowlana. Mapa działek budowlanych dostępna w Geoportalu Krajowym Na Mapie podpowie Ci, czy otrzymasz decyzję o warunkach zabudowy na budowę domu lub innych obiektów budowlanych. 

  • Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy będzie ograniczone wyłącznie do obszarów uzupełnienia zabudowy. Wydanie decyzji WZ poza tymi obszarami będzie niemożliwe.
  • Możliwość zabudowy poza obszarem uzupełnienia zabudowy będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.
  • W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną.

Na skutek zmian związanych z reformą planistyczną rząd wprowadził szereg nowych rozwiązań dotyczących systemu planowania przestrzennego na poziomie lokalnym i rządowym. Jedną ze zmian jest wprowadzenie planu ogólnego gminy, który zyskał rangę aktu prawa miejscowego. W planie ogólnym znajdą się wytyczne dotyczące kształtowania nowej zabudowy m.in. obszary uzupełnienia zabudowy, poza którymi nie będzie możliwości wydawania decyzji WZ. Gminy mają czas na uchwalenie nowych planów ogólnych do 31 grudnia 2025 roku.

Możliwość zabudowy poza tym obszarem będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.  

W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz zobaczyć, gdzie znajdują się wyznaczone obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się, czy Twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną. 

Mapa działek budowlanych w portalu Na Mapie

Mapa działek budowlanych jest wynikiem analizy urbanistycznej, opisanej w projekcie rozporządzenia pn.: "w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy" .

Warstwa terenów budowlanych jest wynikiem analizy wyznaczania obszarów uzupełnienia zabudowy. W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz zobaczyć gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. 

PRZEJDŹ DO MAPY

Tereny budowlane w Geoportalu Krajowym - sprawdź czy działka jest budowlana

Zobacz również instrukcję: jak sprawdzić czy działka jest budowlana? dostępną na platformie youtube.com:

Jak włączyć mapę terenów budowlanych?

W pierwszym kroku wejdź na stronę Geoportalu, następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"

Wybierz Przejdź do mapy
Wybierz Przejdź do mapy

Teraz wyszukaj działkę korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliż się w widoku mapy do interesującej cię działki, którą chcesz sprawdzić. Dokładny opis działania wyszukiwarki działek znajdziesz w instrukcji: jak znaleźć działkę w Geoportalu.

Chcąc wyświetlić mapę terenów budowlanych kliknij w przycisk "Wybierz warstwę mapy" (1), a następnie kliknij kafelek o nazwie "Tereny budowlane" (2), jak na poniższym obrazku. Warstwa granic działek oraz warstwa tereny budowlane będzie widoczna po przybliżeniu się w widoku mapy.

Wybierz warstwę mapy Tereny budowlane
Wybierz warstwę mapy “Tereny budowlane”

Skorzystaj również z pozostałych map w Geoportalu - zmień rodzaj mapy na Geo mapę i sprawdź granice działek ewidencyjnych lub Atlas solarny i zobacz nasłonecznienie terenu.

Jak sprawdzić czy działka jest budowlana na Geoportalu?

Wykorzystując interaktywną mapę terenów budowlanych, możesz sprawdzić, czy dana działka ma status działki budowlanej. Jeśli Twoja działka znajduje się w pomarańczowym polu, oznacza to, że nieruchomość uznaje się za budowlaną.

Dodatkowo klikając w działkę możesz sprawdzić szereg informacji dotyczących działki, m.in.: numer działki, numer obrębu, identyfikator działki, powierzchnia i obwód. Działka zostanie również dokładnie zwymiarowana, a odległość każdego odcinka granicy będzie przedstawiona na mapie. Dane o jednej lub kilku działkach możesz także eksportować do pliku.

Oczywiście dokładną diagnozę działki możesz zamówić w formie Raportu o Terenie poprzez przejście do portalu OnGeo.pl. 

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.