Porady OnGeo

Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym?

Monika Ojczyk
2021-07-27
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-20
Głosów: 14, średnia ocen: 4.9
budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym

Koszty budowy domu z roku na rok są coraz wyższe. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)  w styczniu 2021r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu ze styczniem 2020r. wzrosły o 2,3%*. Prognozuje się, że końcem 2021r. tendencja ta zostanie co najmniej utrzymana na tym samym poziomie. W związku z dynamiczną podwyżką cen i kosztów budowy, spora część inwestorów decyduje się na zmianę systemu budowania domów ze zleconego na gospodarczy. Co się bardziej opłaca - Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym? Jakie korzyści, a jakie zagrożenia czyhają na inwestora przy wyborze metody budowy?

*źródło online: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-produkcji-budowlano-montazowej-w-styczniu-2021-roku,15,26.html

  • Podczas budowy domu sugerujemy się przede wszystkim: zasobnością portfela, czasem jaki chcemy poświęcić na realizację marzeń, znajomością zagadnień budowlanych.
  • Budowa domu systemem gospodarczym polega na wykonaniu większości prac samodzielnie lub z pomocą znajomych, czy rodziny.
  • Budowa systemem zleconym polega na powierzeniu poszczególnych etapów budowy firmie budowlanej.
  • Raport o Terenie OnGeo.pl pozwoli Ci w szybki sposób zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Dowiesz się, czy działka znajduje się na terenie objętym MPZP, sprawdzisz dostęp do drogi publicznej, natężenie hałasu, zanieczyszczenia i wiele innych.

Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym? Czym się różnią metody?Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym? Czym się różnią metody?

Podczas budowy domu sugerujemy się przede wszystkim dwoma czynnikami: zasobnością portfela oraz czasem jaki chcemy poświęcić na realizację marzeń. Kluczową kwestią jest również znajomość podstawowych zagadnień budowlanych.

Budowa domu systemem gospodarczym

Budowa domu systemem gospodarczym polega na wykonaniu większości prac samodzielnie lub z pomocą znajomych, czy rodziny.

Jeśli masz pojęcie o budowlance lub masz czas na doszkolenie w tym zakresie oraz jesteś osobą dysponującą wolnym czasem, to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie! Oczywiście przedstawienie budowania domu systemem gospodarczym w samych superlatywach, jest zdecydowanym nadużyciem. Musisz zdawać sobie sprawę, że mało prawdopodobne jest, że samodzielnie wykonasz wszystkie czynności na budowie (chyba że jesteś rasowym majstrem budowlanki z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży 😊).

Decydując się na budowę w systemie gospodarczym weź pod uwagę złożoność niektórych elementów budowy. Krycie dachu, konstrukcja ścian, montowanie okien i drzwi i wiele, wiele innych czynności – to wszystko wymaga wiedzy, precyzji, praktyki, umiejętności i odpowiednich narzędzi. Budowa systemem gospodarczym niesie ze sobą ryzyko wydłużenia planowanego terminu zakończenia prac budowlanych. Jeśli zależy Ci na czasie, może powinieneś zlecić prace doświadczonej ekipie budowlanej.

Wybór systemu gospodarczego nie zwalnia Cię od wymogu zatrudnienia kierownika budowy, który sporządzi plan zagospodarowania budowy, harmonogram budowy oraz wykaże się wiedzą w zakresie wstępnej kalkulacji kosztów robót i materiałów. Ostatecznie jednak zaletą systemu gospodarczego jest możliwość bezpośredniego zaangażowania w budowę i możliwość kontrolowania nawet najmniejszych wydatków. Ograniczenie kosztów na robociznę może pozytywnie wpłynąć na Twój budżet.

Budowa systemem zleconym

Budowa systemem zleconym polega na powierzeniu poszczególnych etapów budowy firmie budowlanej. System zlecony jest zdecydowanie wygodniejszy i obecnie jest to najpopularniejszy model budowy. Błędne jest niestety przekonanie, że zatrudniając firmę budowlaną, nie będą zdarzać się niepożądane niespodzianki. Bardzo dużo zależy od fachowców, których zatrudniamy. Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie solidnej firmy, która spełni Twoje oczekiwania.

Po wybraniu wykonawcy podpisuje się z nim umowę, która zawiera:

  • zakres prac budowlanych,
  • warunki pracy,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac,
  • ostateczny koszt realizacji usługi,
  • informację o ewentualnych karach za niedotrzymanie warunków stron.

Wybór systemu zleconego, jako metody budowlanej zwalnia inwestora z odpowiedzialności za jakość wykonanej pracy. Dla osób zapracowanych system zlecony może dawać poczucie komfortu, że oddaje inwestycję w dobre ręce.

Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym?

Podsumowując obie metody tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że obie metody mają zarówno wady, jak i zalety. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań inwestora. Najlepszym sposobem na porównanie metod jest zestawienie mocnych i słabych stron w czytelnej tabeli.

Wady i zalety systemu gospodarczego i zleconego
Wady i zalety systemu gospodarczego i zleconego

Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl i zdiagnozuj swoją działkę bez wychodzenia z domu

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl dostaniesz niezbędne informacje o dowolnej działce w Polsce w zaledwie 5 minut po dokonanej płatności. Zobacz co znajdziesz w Raportach!

Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo
Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo
Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.