Szukasz wymarzonej działki pod budowę domu? Pamiętaj, że od wielkości nieruchomości zależy, jaki dom będzie można na niej zbudować. Może okazać się, że działka ma dużą powierzchnię, ale niezbyt korzystny kształt, co zdecydowanie ogranicza swobodę w sytuowaniu budynku. Dlatego przede wszystkim jeszcze przed zakupem sprawdź wymiary działki budowlanej! Jak to zrobić? To proste - skorzystaj z OnGeo.pl.
Współrzędne punktów granicznych i wymiary działki
- Dokładne wymiary działki możesz sprawdzić w Geoportalu OnGeo.pl
- Pobierz współrzędne punktów granicznych i punktów linii załamania działki w formie tekstowej oraz osobno w przejrzystej formie do pobrania z pliku .txt, .klm, csv oraz gpx.
- W ustawach oraz rozporządzeniach nie ma określonych wymiarów, jakie powinna posiadać działka budowlana. Jednak jeśli twoja działka ma właśnie nieregularny kształt lub jest wąska, usytuowanie budynku może być bardzo trudne.
Wybór odpowiedniej działki pod budowę domu to kluczowy krok w realizacji marzeń o własnym miejscu na ziemi. W procesie tym niezmiernie ważne są wymiary działki oraz jej współrzędne punktów granicznych, które definiują nie tylko przestrzeń, jaką można zagospodarować, ale także wpływają na możliwości architektoniczne i późniejsze użytkowanie budynku. Wiedza o położeniu punktów granicznych oraz analiza ich wymiarów pozwala uniknąć wielu problemów związanych z usytuowaniem budynku oraz zgodnością z przepisami prawa budowlanego.
Czym są współrzędne działki
Współrzędne działki to zestaw punktów, które określają jej położenie w przestrzeni oraz granice działki w systemie geodezyjnym. Ustalają one położenie punktów granicznych, które są kluczowe dla prawidłowego rozgraniczenia nieruchomości. Współrzędne te są zazwyczaj zapisane w ewidencji gruntów, która jest częścią państwowego zasobu geodezyjnego.
Podczas procesu rozgraniczenia nieruchomości geodeta określa granice działki, identyfikując jej punkty graniczne, co pozwala na jednoznaczne ustalenie, gdzie kończy się jedna działka, a zaczyna druga. Po zakończeniu prac geodezyjnych sporządza protokół graniczny, w którym zawarte są szczegółowe informacje o ustalonych granicach oraz współrzędnych punktów granicznych. Te informacje są niezbędne dla właścicieli działek, którzy pragną zabezpieczyć swoje prawa do nieruchomości oraz uniknąć sporów dotyczących granic.
Wymiary działki w Raportach o Terenie OnGeo.pl
Parametry geometryczne terenu stanowią stałą część tzw. Raportu o Terenie OnGeo.pl. Jest to usługa dostępna online, gdzie dla dowolnej działki w Polsce możesz samodzielnie wygenerować przejrzysty dokument w formacie PDF, zawierający ponad 50 stron informacji o wybranej działce. Czas wygenerowania raportu wynosi tylko 5 minut.
Zobacz: Przykładowy Raport dla działki OnGeo.pl
W zakresie wymiarów działki Raport OnGeo.pl dostarcza następujących informacji:
Dla każdego wskazanego na mapie terenu otrzymasz informację o jego powierzchni, obwodzie, długości i szerokości przedstawione graficznie na mapie oraz w tabeli danych. Ponadto otrzymasz współczynnik kształtu terenu określający poziom proporcjonalności terenu. Im wyższa wartość współczynnika (w skali od 1 do 10), tym bardziej regularny jest jej kształt, a co za tym idzie wyższa wartość terenu.
Dodatkowym ułatwieniem jest przedstawienie długości pomiędzy poszczególnymi punktami załamania linii granicznej na mapie i osobno w tabeli. Dzięki temu z łatwością obliczysz obwód fragmentu działki, lub dowiesz się ile wynosi długość “ściany frontowej działki”, nawet jeśli składa się z wielu odcinków.
Sprawdź i pobierz współrzędne punktów granicznych i linii załamania działki
W Raporcie o działce dostaniesz również współrzędne punktów granicznych i punktów linii załamania działki w formie tekstowej oraz osobno w przejrzystej formie do pobrania z pliku .txt, .klm, csv oraz gpx.
Pliki do pobrania wyświetlą się w oknie po zakupie Raportu.
Jak sprawdzić wymiary działki w Raporcie o Terenie?
- Wejdź na stronę https://ongeo.pl/raporty
- Wyszukaj interesującą cię działkę. Możesz to zrobić za pomocą wyszukiwarki działek, poprzez wpisanie adresu - miejscowość, ulica, numer domu - lub numeru ewidencyjnego lub wskazać działkę bezpośrednio na mapie.
Zobacz jak:
- Zaznacz lub odznacz tematy w raporcie, które cię interesują. Chcąc sprawdzić wymiary działki wystarczy, że zaznaczysz dwa pierwsze tematy, czyli Parametry geometryczne terenu oraz Położenie terenu.
W lewym dolnym rogu wyświetli się cena za zaznaczone tematy, które otrzymasz w Raporcie. Aby otrzymać informację dotyczące wymiarów działki należy kliknąć POTWIERDŹ.
UWAGA! Generując cały Raport o Terenie zyskujesz aż 20 % rabatu!
Dlaczego ważne są wymiary działki?
Przede wszystkim od wielkości działki zależy, jaki dom można na niej wybudować. Bywa, że pomimo iż działka ma dużą powierzchnię, jednak jej nieregularny kształt ogranicza swobodę w usytuowaniu budynku. Dlaczego? Pomimo iż w ustawach oraz rozporządzeniach nie znajdziemy ściśle określonych wymiarów, jakie powinna posiadać działka budowlana nie możesz postawić budynku w dowolnym miejscu na działce.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie każda ze ścian budynku, która posiada okno lub drzwi powinna być oddalona od granicy działki w odległości nie bliższej niż 4 metry. Natomiast dla ścian budynku bez okien jest to odległość 3 metrów od granicy działki.
Więcej na ten temat:
Jeśli zatem twoja działka ma właśnie nieregularny kształt lub jest wąska, usytuowanie budynku może być bardzo trudne. Jeżeli w przyszłości chciałbyś, aby na posesji znalazły się inne budynki, np. garaż czy budynek gospodarczy, możesz mieć problem, aby umiejscowić obiekt zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego.
Posiadacze mniejszych działek muszą liczyć się również z wskaźnikami zabudowy zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) lub z decyzji o warunkach zabudowy, jeśli działka nie leży na terenie objętym mpzp. Mowa tutaj o takich wskaźnikach zagospodarowania terenu jak np.:
- intensywność zabudowy,
- powierzchnia zabudowy,
- powierzchnia biologicznie czynna,
- maksymalna wysokość zabudowy.
Sprawdzając wymiary działki bardzo ważna jest wyznaczona nieprzekraczalna linia zabudowy, czyli linia wyznaczająca obszar, w którym nie można wybudować budynku. W przypadku niezbyt głębokiej parceli może się okazać, że planowany budynek musiałby być bardzo wąski.
Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem działki?
Zanim zdecydujesz się na zakupi działki musisz przeprowadzić gruntowną diagnozę działki. Celem takiego działania jest wyłapanie wszelkich wad, uciążliwości i zagrożeń, które zmniejszyłyby komfort życia mieszkańców. Zanim kupisz działkę sprawdź m.in.:
- czy działka znajduje się na terenie mpzp - sprawdź przeznaczenie działki i ograniczenia z nim związane,
- uzbrojenie działki w media - dostęp do sieci energetycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej,
- czy działka ma dostęp do drogi publicznej,
- otoczenie działki pod kątem uciążliwego sąsiedztwa oraz infrastruktury,
- ukształtowanie terenu działki,
- czy działka znajduje się na terenie zalewowym, osuwiskowym, zagrożonym stagnacją wody,
- bliskość linii wysokiego napięcia,
- czy działka znajduje się na terenie objętym formą ochrony przyrody,
- A PRZEDE WSZYSTKIM - wymiary i kształt działki.
Dowiedz się więcej:
Podsumowanie
Precyzyjne zrozumienie współrzędnych punktów granicznych i wymiarów działki jest niezbędne dla przyszłych inwestorów. Dzięki narzędziom takim jak OnGeo.pl, łatwiej jest dokonać analizy działki, co umożliwia świadome podejmowanie decyzji o zakupie i budowie. Pamiętaj, że wybór działki to nie tylko kwestia lokalizacji, ale także praktycznych aspektów związanych z jej kształtem i wymiarami, które mogą determinować komfort i funkcjonalność przyszłego domu. Dobrze zaplanowane i przemyślane decyzje na etapie zakupu działki zapewnią Ci spokój i satysfakcję z inwestycji na wiele lat.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!