Porady OnGeo

Współrzędne punktów granicznych i wymiary działki

Monika Byś
2022-06-03
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-12-19
Głosów: 43, średnia ocen: 5
wymiary działki

Szukasz wymarzonej działki pod budowę domu? Pamiętaj, że od wielkości nieruchomości zależy, jaki dom będzie można na niej zbudować. Może okazać się, że działka ma dużą powierzchnię, ale niezbyt korzystny kształt, co zdecydowanie ogranicza swobodę w sytuowaniu budynku. Dlatego przede wszystkim jeszcze przed zakupem sprawdź wymiary działki budowlanej! Jak to zrobić? To proste - skorzystaj z OnGeo.pl

 • Dokładne wymiary działki możesz sprawdzić w Geoportalu OnGeo.pl
 • Pobierz współrzędne punktów granicznych i punktów linii załamania działki w formie tekstowej oraz osobno w przejrzystej formie do pobrania z pliku .txt, .klm, csv oraz gpx.
 • W ustawach oraz rozporządzeniach nie ma określonych wymiarów, jakie powinna posiadać działka budowlana. Jednak jeśli twoja działka ma właśnie nieregularny kształt lub jest wąska, usytuowanie budynku może być bardzo trudne. 

Wymiary działki w Raportach o Terenie 

Parametry geometryczne terenu stanowią stałą część raportu. Dla każdego wskazanego na mapie terenu otrzymasz informację o jego powierzchni, obwodzie, długości i szerokości przedstawione graficznie na mapie oraz w tabeli danych. Ponadto otrzymasz współczynnik kształtu terenu określający poziom proporcjonalności terenu. Im wyższa wartość współczynnika (w skali od 1 do 10), tym bardziej regularny jest jej kształt, a co za tym idzie wyższa wartość terenu.

Wymiary działki w Raportach o Terenie 
Wymiary działki w Raportach o Terenie 

Dodatkowym ułatwieniem jest przedstawienie długości pomiędzy poszczególnymi punktami załamania linii granicznej na mapie i osobno w tabeli. Dzięki temu z łatwością obliczysz obwód fragmentu działki, lub dowiesz się ile wynosi długość “ściany frontowej działki”, nawet jeśli składa się z wielu odcinków. 

Sprawdź długość odcinków linii granicznej działki
Sprawdź długość odcinków linii granicznej działki

Sprawdź i pobierz współrzędne punktów granicznych i linii załamania działki

W Raporcie o działce dostaniesz również współrzędne punktów granicznych i punktów linii załamania działki w formie tekstowej oraz osobno w przejrzystej formie do pobrania z pliku .txt, .klm, csv oraz gpx.

Współrzędne punktów granicznych w Raporcie o Terenie
Współrzędne punktów granicznych w Raporcie o Terenie

Pliki do pobrania wyświetlą się w oknie po zakupie Raportu.

Pobierz współrzędne punków granicznych działki
Pobierz współrzędne punków granicznych działki

Jak sprawdzić wymiary działki w Raporcie o Terenie?

 • Wejdź na stronę https://ongeo.pl/raporty
 • Wyszukaj interesującą cię działkę. Możesz to zrobić za pomocą wyszukiwarki działek, poprzez wpisanie adresu - miejscowość, ulica, numer domu - lub numeru ewidencyjnego lub wskazać działkę bezpośrednio na mapie.
 • Zaznacz lub odznacz tematy w raporcie, które cię interesują. Chcąc sprawdzić wymiary działki wystarczy, że zaznaczysz dwa pierwsze tematy, czyli Parametry geometryczne terenu oraz Położenie terenu
  W lewym dolnym rogu wyświetli się cena za zaznaczone tematy, które otrzymasz w Raporcie. Aby otrzymać informację dotyczące wymiarów działki należy kliknąć POTWIERDŹ.
  UWAGA! Generując cały Raport o Terenie zyskujesz aż 20 % rabatu!
Wybierz cechy - parametry geometryczne terenu i dane z EGIB
Wybierz cechy - parametry geometryczne terenu i dane z EGIB

Dlaczego ważne są wymiary działki?

Przede wszystkim od wielkości działki zależy, jaki dom można na niej wybudować. Bywa, że pomimo iż działka ma dużą powierzchnię, jednak jej nieregularny kształt ogranicza swobodę w usytuowaniu budynku. Dlaczego? Pomimo iż w ustawach oraz rozporządzeniach nie znajdziemy ściśle określonych wymiarów, jakie powinna posiadać działka budowlana nie możesz postawić budynku w dowolnym miejscu na działce.

Jeśli posiadasz zbyt wąską lub zbyt małą działkę możesz mieć problem z odpowiednim usytuowaniem budynku
Jeśli posiadasz zbyt wąską lub zbyt małą działkę możesz mieć problem z odpowiednim usytuowaniem budynku

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie każda ze ścian budynku, która posiada okno lub drzwi powinna być oddalona od granicy działki w odległości nie bliższej niż 4 metry. Natomiast dla ścian budynku bez okien jest to odległość 3 metrów od granicy działki.

Jeśli zatem twoja działka ma właśnie nieregularny kształt lub jest wąska, usytuowanie budynku może być bardzo trudne. Jeżeli w przyszłości chciałbyś, aby na posesji znalazły się inne budynki, np. garaż czy budynek gospodarczy, możesz mieć problem, aby umiejscowić obiekt zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego.

Posiadacze mniejszych działek muszą liczyć się również z wskaźnikami zabudowy zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) lub z decyzji o warunkach zabudowy, jeśli działka nie leży na terenie objętym mpzp. Mowa tutaj o takich wskaźnikach zagospodarowania terenu jak np.:

Sprawdzając wymiary działki bardzo ważna jest wyznaczona nieprzekraczalna linia zabudowy, czyli linia wyznaczająca obszar, w którym nie można wybudować budynku. W przypadku niezbyt głębokiej parceli może się okazać, że planowany budynek musiałby być bardzo wąski.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem działki?

Zanim zdecydujesz się na zakupi działki musisz przeprowadzić gruntowną diagnozę działki. Celem takiego działania jest wyłapanie wszelkich wad, uciążliwości i zagrożeń, które zmniejszyłyby komfort życia mieszkańców. Zanim kupisz działkę sprawdź m.in.:

 • czy działka znajduje się na terenie mpzp - sprawdź przeznaczenie działki i ograniczenia z nim związane,
 • uzbrojenie działki w media - dostęp do sieci energetycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej,
 • czy działka ma dostęp do drogi publicznej,
 • otoczenie działki pod kątem uciążliwego sąsiedztwa oraz infrastruktury,
 • ukształtowanie terenu działki,
 • czy działka znajduje się na terenie zalewowym, osuwiskowym, zagrożonym stagnacją wody,
 • bliskość linii wysokiego napięcia,
 • czy działka znajduje się na terenie objętym formą ochrony przyrody,
 • A PRZEDE WSZYSTKIM - wymiary i kształt działki.

Ciekawostka! W OnGeo.pl zdiagnozujesz działkę w 5 minut

Nie musisz szukać informacji o działce w urzędach i sprawdzać wiele różnych geoportali, aby zdiagnozować działkę. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w OnGeo.pl!

Nie kupuj kota w worku!

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.