Porady OnGeo

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Katarzyna Krzak
2020-03-27
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-26
Głosów: 87, średnia ocen: 5
Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Zakup działki nie jest to łatwą sprawą. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie działki? Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy o zakup, sprawdźmy dokładnie dokumentację zarówno w sądzie jak i urzędzie. Wypytajmy również o szczegóły i sprawdźmy sąsiedztwo. Przy zakupie działki budowlanej należy kierować się dużą ostrożnością.

 • W wydziale Ksiąg Wieczystych w Sądzie rejonowym możemy złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej. 
 • W Urzędzie gminy sprawdzimy czy działka posiada wypis i wyrys z planu zagospodarowania.
 • Warto sprawdzić przyszłych sąsiadów czy przypadkiem nie będą uprzykrzać codziennego życia i czy będą żyli w przyjaznej zgodzie.
 • Dane dotyczące zagrożeń i uciążliwości takie jak osuwiska, smog, hałas, ale także tereny zalewowe, a nawet linie energetyczne znajdziesz w Raporcie o Terenie.

Sprawdzenie stanu prawnego działki budowlanej

W wydziale Ksiąg Wieczystych w Sądzie rejonowym możemy się udać i złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej. W wypisie sprawdzimy przede wszystkim czy hipoteka działki jest wolna lub obciążona kredytem bądź służebnością drogi koniecznej. Ponadto sprawdzimy jej powierzchnię, właściciela oraz co znajduje się na działce. Natomiast w Urzędzie gminy sprawdzimy czy działka posiada wypis i wyrys z planu zagospodarowania, a jeśli nie ma to czy posiada warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Należy sprawdzić również czy działka nie znajduje się w obszarze chronionym oraz jaka jest kwalifikacja działki (budowlana, leśna, rolna itp.), jaki rodzaj zabudowy na niej obowiązuje oraz czy są ograniczenia dotyczące zabudowy.

Informacje takie jak obowiązujący plan miejscowy, wydane pozwolenie na budowę czy formy ochrony przyrody znajdziesz w Geoportalu OnGeo.pl

Wypis z rejestru gruntów co warto sprawdzić

W wydziale geodezji lub w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej sprawdzimy jaki rodzaj gruntów posiada interesująca nas działka.

Sąsiedztwo – sprawdź jakie mogą czekać Cię uciążliwości

Wybierając działkę, ważne są również walory otoczenia. Należy sprawdzić czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, ale również przejazdów kolejowych, składowisk odpadów, lotnisk, hodowli zwierząt czy drogi szybkiego ruchu, skąd wydobywać się mogą m.in. hałas, spaliny czy nieprzyjemne zapachy utrudniające życie. Oczywiście, dobrze by było aby w pobliżu znalazła się infrastruktura handlowa oraz transportowa np. przystanki autobusowe, tramwajowe, PKP itp. Ponadto warto sprawdzić przyszłych sąsiadów czy przypadkiem nie będą uprzykrzać codziennego życia lub będą żyli w przyjaznej zgodzie.

Dane dotyczące zagrożenia i uciążliwości takimi jak osuwiska, smog, hałas, ale także tereny zalewowe, a nawet linie energetyczne znajdziesz również w Raporcie o Terenie. Ponadto w raportach znajdziesz informację o sąsiedztwie tj. o demografii – te informacje będą dla Ciebie istotne.

Ustalenia w sprawie działki z właścicielem oraz jej oglądnięcie

 • Kształt działki – warto sprawdzić czy działka nie jest zbyt wąska lub płytka oraz czy posiada proporcjonalne kształty.
 • Topografia – zweryfikować można czy teren jest płaski czy znajdują się jakieś pochyłości, ale również czy działka zlokalizowana jest na terenie zalewowym, osuwiskowym czy innym.
 • Orientacja działki – lokalizacja wjazdu i wyjazdu z działki.
 • Zadrzewienie i roślinność – należy sprawdzić czy nie ma zbyt gęsto posadzonych wysokich drzew, które mogą utrudnić budowę domu.
 • Historia działki – podpytać właściciela jakie było wcześniejsze przeznaczenie terenu. Czy nie znajdowały się wcześniej zbiorniki, składowiska gruzu bądź podziemne budowle. Takich rzeczy nie da się zobaczyć podczas wizyty na wybranej działce.
 • Jakość gruntu – można poprosić o udostępnienie wyników badań geotechniczne lub zgodę na ich wykonanie.
 • Dostęp do mediów – należy sprawdzić czy doprowadzone są media do działki takie jak prąd, gaz, woda czy kanalizacja.
 • Dostęp do drogi – jaki jest dojazd do działki, czy jest wygodny, czy droga jest szeroka, czy droga dojazdowa jest drogą służebną.

Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem miejsca do mieszkania, zobacz, co możesz znaleźć w naszym Raporcie – pobierz przykładowy raport. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości sprawdź informacje o zagrożeniach, których nie widać na pierwszy rzut oka i wiele więcej!

W Raporcie wygenerujesz dane dotyczące cech terenu jak parametry geometryczne, położenie nieruchomości, analizę rodzajów pokrycia ternu i spadków terenu. Dane te poinformują Cię o dokładnych wymiarach terenu w celu wyceny działki.

Lokalizacja nieruchomości – jak sprawdzić działkę w portalu OnGeo.pl

Podsumowując przede wszystkim warto ustalić dokładne położenie nieruchomości: działkę ewidencyjną, ograniczenia formalnoprawne, geometrię działki, ukształtowanie terenu, uzbrojenie, komunikację, sąsiedztwo, uciążliwości, zagrożenia, walory estetyczne. Informacje o tych wszystkich parametrach nieruchomości znajdziesz w portalu OnGeo. pl. To pierwszy portal, który sprzyja kupującemu! Możesz oczywiście zbierać informacje samodzielnie, ale będzie to bardziej kosztowne i czasochłonne. Mechanizmy OnGeo.pl pozwalają przejrzeć w krótkimi czasie setki ofert w okolicy i porównać te, które najbardziej się spodobały.

Warto również sprawdzić ceny rynkowe działek, w tym aspekcie spieszy nam na pomoc Mapa cen OnGeo.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki – sprawdź w Raporcie o Terenie

Nieruchomość warunkowana jest wieloma cechami i każda z nich w różnym stopniu wpływa na wartość nieruchomości i przydatność kupującego. Narzędziem, w którym będziesz mógł sprawdzić wiele cech działki, bez wychodzenia z domu w przeciągu kilku minut jest Raport o Terenie OnGeo.pl

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym filmem dotyczącym Raportów Ongeo.pl

Ponadto zachęcamy do obejrzenia instrukcję pobierania Raportu o terenie

Sprawdź, co jeszcze możesz znaleźć w Raportach o Terenie OnGeo.pl

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na Blogu Ongeo.pl

Jak sprawdzić działkę? Zakup nieruchomości poradnik cz. I 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Avatar: Katarzyna Krzak
Katarzyna Krzak

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl