Jak wybrać działkę pod budowę domu

Dodano: 2020-06-23 | Zaktualizowano: 2022-04-24 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 4.9
mock

Wybór działki pod budowę domu to ważna decyzja. Istotne są parametry działki jej wielkość i kształt, lokalizacja, infrastruktura jak i status prawny. W tym artykule zwrócimy uwagę na to jak wybrać działkę pod budowę domu i na co zwrócić uwagę.

  • Jednym z ważniejszych ograniczeń formalno-prawnych, jakie powinniśmy sprawdzić przy wyborze działki jest przeznaczenie terenu w Miejscowym planie. 
  • W przypadku braku miejscowego planu, kluczową rolę w wyborze działki ma istniejące sąsiedztwo i klasa gruntu. 

Wybór lokalizacji działki

Zwróć uwagę na ukształtowanie działki. Ważne jest czy działka dobrze nasłoneczniona czy dom będzie w cieniu o każdej porze dnia – dlatego wybieraj lokalizacje na południowej stronie. Lokalizacja działki blisko lasu brzmi świetnie – niemniej jednak niestety jeśli las będzie od strony południowej to zasłoni dom i przez większość dnia będzie cień. Położenie działki będzie również istotnym czynnikiem. Najlepszym wyborem będzie teren płaski lub położony w wyższej części działki. Pamiętaj, że działka na stoku może pięknie wyglądać, ale niestety na niektórych terenach może następować osuwanie się mas ziemi. Warto też rozważyć lokalizację względem cieków wodnych. Jeśli już zdecydujesz się na działkę w pobliżu strumyka – warto takową działkę i dom ubezpieczyć. Działka zlokalizowana na gruntach rolnych na której chcemy budować dom jest możliwa, ale dopiero od klas IIIb i wyżej. Nie poleca się zakupu działki w obszarach chronionych, parkach, otulinach czy na obszarach NATURA 2000 ze względu na duże koszty lub w sytuacji kiedy inwestycja może nigdy się nie odbyć w związku z dużymi ograniczeniami proceduralnymi.

Wszystkie powyższe parametry znajdziesz w geoportalu OnGeo.pl pobierając Raporty o Terenie.

Rodzaj działki – sprawdź czy możesz wybudować dom

Ważnym aspektem będzie wybór działki. Czy to będzie działka przeznaczona pod budowę czy działka rolna. Dlatego warto szukać działki o ustalonym charakterze budowlanym. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dostępny jest w urzędzie gminy. Jeśli okaże się że działka nie ma pozwolenia na budowę to MPZP zweryfikuje czy możliwe będzie postawienie na wybranej działce domu. Ponadto w planie znajdują się informacje takie jak kąty nachylenia dachu oraz czy w pobliżu przewidziane są budowy dróg szybkiego ruchu czy zakładów produkcyjnych.

W raporcie o terenie sprawdzisz jakie są ograniczenia formalnoprawne takie jak pozwolenia na budowę czy miejscowe plany zagospodarowania terenu, ale również czy nie znajdują się formy ochrony przyrody jak i strefy oddziaływania lotnisk – sprawdź sam bez wychodzenia z domu. To dobry pomysł na to jak wybrać działkę pod budowę domu.

Media i przyłącza – sprawdź czy działka ma dostęp

Uzbrojenie działki tj. podłączenie do niej prądu, wody i gazu zwiększa wartość kupowanej działki, ale jest również sporym udogodnieniem dla kupującego. Warto sprawdzać również działki które nie mają uzbrojenia ale powoduje to że będzie trzeba poświęcić czas i pieniądze na podłączenie mediów do wybranej działki.

Infrastruktura i okolica

Przed wyborem działki należy sprawdzić co znajduje się w pobliżu. Zanim zdecydujesz się na zakup działki sprawdź jak blisko znajduje się sklep oraz jak daleko znajdują się szkoły, żłobki czy urzędy które będą potrzebne do codziennego funkcjonowania. Ponadto sprawdź jak daleko zlokalizowana jest infrastruktura drogowa i komunikacyjna.

Raporty o Terenie Ongeo.pl

Zanim zdecydujesz się na zakup działki wejdź w Raporty o terenie. Znajdziesz tam rzetelną informację o wybranej nieruchomości i przeanalizujesz inwestycję. Sprawdzisz i porównasz interesujące Cię działki oraz dokonasz trafnego wyboru zakupu. Dowiesz się jak wybrać działkę pod budowę domu.

Nie czekaj i wygeneruj raport o terenie:

Geoportal OnGeo.pl

Co znajdziemy w Raporcie o Terenie?

  • Cechy terenu nieruchomości
  • Położenie nieruchomości
  • Mapa cen mieszkań
  • Aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
  • Pozwolenia na budowę
  • Zagrożenia i uciążliwości
  • Fizjografia terenu, ograniczenia formalnoprawne oraz informacja o demografii

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o Raportach o Terenie – zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj aktualne powiadomienia.

Jak pobrać raport?

W poniższym filmiku znajdziesz instrukcję pobierania Raportu o terenie.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszym Blogu.

Katarzyna Krzak

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

Może Cię zainteresować:

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1