Analiza inwestycji

Obszary zagrożone stagnacją wody - sprawdź w Raporcie o terenie

Monika Byś
2021-09-06
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 35, średnia ocen: 4.9
Obszary zagrożone stagnacją wody

Woda na posesji to problem występujący na obszarze całego kraju. Zbyt intensywne opady deszczu, gwałtowne burze z nawałnicami, czy powodzie błyskawiczne to zjawiska, które coraz częściej możemy obserwować w tej części Europy. Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany klimatyczne. Problem lokalnych podtopień i zalegania wody wpływa nie tylko na komfort życia mieszkańców, ale również na rozwój roślinności wokół budynków mieszkalnych. Sprawdzenie działki pod budowę domu pod kątem zagrożenia zaleganiem wody na posesji jest podstawową czynnością czujnego inwestora. Na szczęście teraz nie musisz daleko szukać! Zespół OnGeo opracował nowe narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób sprawdzisz obszary zagrożone stagnacją wody dzięki czemu w prosty i szybki sposób dowiesz się, czy Twoja działka nie kryje przypadkiem ukrytych wad, zagrożeń, czy uciążliwości. Boisz się stracić pieniądze przed inwestycją?

Zdiagnozuj działkę sam i ciesz się korzyściami!

  1. Obszary zagrożone stagnacją występują na obszarze całej Polski i wymagają odwodnienia.
  2. Jedną z podstawowych czynności jakie należy wykonać na gruncie przed zakupem działki budowlanej jest zbadanie gospodarki wodnej na danym obszarze.
  3. Baza danych Raportów o Terenie została wzbogacona o informację o obszarach zagrożonych stagnacją wody. Dzięki tej sekcji dowiesz się, czy w obrębie wskazanego terenu znajdują się obszary, dla których istnieje wysokie prawdopodobieństwo stałego lub okresowego zalegania wody ze względu na ukształtowanie terenu.
  4. Obszary zagrożone stagnacją wody są obliczane za pomocą numerycznego modelu terenu (NMT).
  5. Topograficzny indekst wigotności (TWI) odzwierciedla przestrzenny rozkład wilgotności gleby i stopień nasycenia wilgocią powierzchni ziemi.

Czym są obszary zagrożone stagnacją wody?

Stagnacja wody to wynik ukształtowania terenu oraz występujących lokalnych zastoisk i wyrobisk zbierających wodę powierzchniową. Obszary zagrożone stagnacją występują na obszarze całej Polski i wymagają odwodnienia. Działka przeznaczona pod budowę, na której występuje zagrożenie zalegania wody, może oznaczać wzrost kosztów związanych z posadowieniem budynku.

Jedną z podstawowych czynności jakie należy wykonać na gruncie przed zakupem działki budowlanej jest zbadanie gospodarki wodnej na danym obszarze. Bardzo istotne jest określenie poziomu wód gruntowych oraz specyfiki podłoża. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalisty, który wykona dokładne badania geotechniczne gruntu. Dzięki badaniom geotechnicznym masz pewność, że przy zastosowaniu określonych czynności na gruncie, budynek zostanie zabezpieczony, co pozwoli uniknąć zmian w projekcie i napraw gotowego budynku (pęknięte ściany, podtopienia piwnic, niszczenie fundamentów i elewacji na skutek zalegania wód.

Obszary zagrożone stagnacją gruntu - zastoisko wody na gruncie rolnym
Obszary zagrożone stagnacją gruntu - zastoisko wody na gruncie rolnym

 Sprawdź artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Obszar bezodpływowy na działce – sprawdź, czy po opadach działka zostanie zalana

Mokradło, bagno, zastoisko wodne - sprawdź ukryte wady działki

Kiedy potrzebne są badania geotechniczne gruntu?

Jak obniżyć poziom wód gruntowych na działce? 

Wysoki poziom wód gruntowych, a budowa domu

Kto wydaje pozwolenie na podniesienie terenu działki – poznaj przepisy

Prace ziemne na działce przed budową

Powódź błyskawiczna – kiedy powstaje, jakie obszary zagrożone są zalewaniem

Sprawdź obszary zagrożone stagnacją wody w Raportach o Terenie

Baza danych Raportów o Terenie została wzbogacona o informację o obszarach zagrożonych stagnacją wody. Dzięki tej sekcji dowiesz się, czy w obrębie wybranego przez Ciebie terenu znajdują się obszary, dla których istnieje wysokie prawdopodobieństwo stałego lub okresowego zalegania wody ze względu na ukształtowanie terenu. Poniżej zestawimy fragmenty Raportu o Terenie dla działek pochodzących z różnych obszarów Polski.

Ponadto otrzymasz informację w formie tabelarycznej z zestawieniem powierzchni terenu zagrożonego, udziałem w powierzchni ogólnej oraz ostatnią aktualizacją danych, dzięki czemu masz pewność, że Twoja dobrze zdiagnozujesz swoją działkę.

Obszary zagrożone stagnacją wody - fragment Raportu o Terenie; działka w województwie małopolskim
Obszary zagrożone stagnacją wody - fragment Raportu o Terenie; działka w województwie małopolskim
Obszary zagrożone stagnacją wody - fragment Raportu o Terenie; działka w województwie pomorskim
Obszary zagrożone stagnacją wody - fragment Raportu o Terenie; działka w województwie pomorskim

Obszary zagrożone stagnacją wody są obliczane za pomocą numerycznego modelu terenu (NMT).

Topograficzny wskaźnik wilgotności

Topograficzny wskaźnik wilgotności (TWI, ang. Topographic Wetness Index) jest jedną z miar ilościowych, opisującą wpływ topografii na procesy hydrologiczne. TWI wskazuje tendencje do gromadzenia wody na danym terenie. Wspomniany wskaźnik określa zależność między wielkością powierzchni biorącej udział we fragmencie zlewni, a wartością jej nachylenia. Topograficzny wskaźnik wilgotności oblicza się według wzoru:

TWI = ln(As/tanβ)

gdzie:

As – właściwa lokalna powierzchnia zlewni

β – kąt nachylenia stoku

TWI odzwierciedla przestrzenny rozkład wilgotności gleby i stopień nasycenia wilgocią powierzchni ziemi. Duże wartości wskaźnika przypisuje się miejscom potencjalnej koncentracji wód stokowych. Największe wartości indeks osiąga przy dużym obszarze zasilania i małym kącie nachylenia, najmniejsze są charakterystyczne dla form wypukłych – wierzchowin, bardziej nachylonych stoków.

Informacje o wskaźniku TWI możesz z łatwością odczytać w Raporcie o Terenie. Analizując wybrany obszar pod kątem obszarów zagrożonych stagnacją wody należy zwrócić uwagę na kolorystykę barw podkładu rastrowego.

Zgodnie z naszą skalą barwną, obszary o wyższym wskaźniku TWI odznaczają się intensywnym kolorem niebieskim lub ciemno zielonym. Są to miejsca, gdzie wilgotność gruntu jest duża i wymaga zastosowania zabiegów odwadniających. Natomiast niski wskaźnik TWI odznacza się kolorem intensywnie pomarańczowym lub czerwonym. Obszary te możemy uznać za miejsca suche lub wręcz wymagające nawodnienia.

Topograficzny wskaźnik wilgotności na mapie OnGeo
Topograficzny wskaźnik wilgotności na mapie OnGeo

Do czego przydadzą Ci się te informacje?

Korzyści wynikającej z informacji o obszarach zagrożonych stagnacją wody jest sporo.

  1. Przede wszystkim już na etapie kupna działki pod budowę domu możesz sprawdzić, czy nieruchomość nie posiada wad i zagrożeń uniemożliwiających lub utrudniających inwestycje;
  2. Sprawdzisz, czy w przypadku dużych opadów atmosferycznych istnieje ryzyko zalegania wody na działce;
  3. Bez wychodzenia z domu dowiesz się czy wybrany teren jest podmokły;
  4. Zweryfikujesz, czy na działce będzie możliwość budowy domu, bez konieczności robienia nasypów lub odwadniania terenu.
  5. Sprawdzisz, czy dobrze inwestujesz swoje pieniądze zyskując wiele niezbędnych informacji o swojej działce.

Jak pobrać Raport o Terenie?

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.