Analiza inwestycji

Kiedy potrzebne są badania geotechniczne gruntu?

Monika Byś
2021-04-26
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-28
Głosów: 37, średnia ocen: 4.9
badania geotechniczne gruntu

Budowa domu jednorodzinnego z roku na rok jest coraz bardziej skomplikowana. Zazwyczaj okazuje się, że zanim zaczniesz kopać fundamenty pod dom, będziesz musiał stać w długiej kolejce w urzędzie, aby załatwić kolejne pozwolenia. Dzisiejszy artykuł odnosi się do jednego z nich. Zastanowimy się - czy na potrzeby budowania domu jednorodzinnego potrzebujesz badania geotechnicznego gruntu? Kiedy wymagana jest opinia geotechniczna?

 • Celem badania geotechnicznego gruntów jest rozróżnienie warstw i podłoża oraz ustalenie poziomu wód gruntowych i ich tendencji wzrostowych w skali roku.
 • Badanie geotechniczne gruntu najlepiej wykonać jeszcze przed zakupem działki budowlanej.
 • Posadowienie budynku zależy w głównej mierze od wyniku analizy i oceny gruntu.
 • Bez badania geotechnicznego gruntu, nie uzyskasz pozwolenia na budowę.
 • Sprawdź, zanim kupisz! Dzięki Raportom o terenie, poznasz potencjał swojej nieruchomości. Dowiesz się m.in: czy teren na którym znajduje się działka, jest objęty MPZP, czy występuje w strefie zalewowej i na terenach zagrożonych powodzią. Dodatkowo zyskasz informacje o udokumentowanych strefach osuwiskowych.

Czym są badania geotechniczne gruntu?

Celem badania geotechnicznego gruntów jest rozróżnienie warstw i podłoża oraz ustalenie poziomu wód gruntowych i ich tendencji wzrostowych w skali roku. Badanie geotechniczne gruntu powinny stanowić punkt wyjścia dla inwestora. Dzięki nim możesz w prawidłowy sposób zaplanować bezpieczne posadowienie obiektu budowlanego lub dokonać adaptacji gotowego projektu budowlanego.

Czy wiesz, że...

W Raporcie o Terenie OnGeo możesz sprawdzić klasę bonitacyjną gruntu dla swojej działki.

Ponadto otrzymasz kontury klasoużytków i ich oznaczenie na mapie, a dodatkowo wszystkie informacje zostaną przedstawione zbiorczo w formie tabelarycznej. 

Pamiętaj jednak, że dane pobierane są bezpośrednio z baz danych urzędów powiatów i miast, dlatego ich dostępność uzależniona jest od portali samorządowych. 

Sprawdź nas! Zdiagnozuj swoją działkę bez wychodzenia z domu, samodzielnie i w zaledwie 5 minut!

Dowiedz się więcej, jak sprawdzić klasę gruntu online w Raporcie z artykułu → Mapa gleb - sprawdź żyzność i klasę gleby

Pobierz darmowy Raport o Terenie → tutaj

Kiedy wykonać badania geotechniczne gruntu?

Badanie geotechniczne gruntu najlepiej wykonać jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Dzięki temu, jeszcze przed inwestycją, dowiesz się, czy budowa domu będzie przebiegała bezproblemowo.

Pamiętaj!

W teorii dom można wybudować niemal w każdych warunkach, ale nie zawsze jest to opłacalne dla Twojego portfela.

Ostatecznie, badanie gruntu możesz wykonać przed samą budową domu. Posadowienie budynku zależy w głównej mierze od wyniku analizy i oceny gruntu.

Czy wiesz że…

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl znajdziesz informacje o:

 1. Rodzaju pokrycia terenu w promieniu 200m od granicy działki. W zaledwie 5 minut uzyskasz informacje o występowaniu zbiorników wodnych w Twojej okolicy;
 2. Spadkach terenu. Dowiesz się, czy będziesz musiał inwestować w wyrównanie terenu;
 3. Udokumentowanych strefach osuwisk: aktywnych, okresowo aktywnych i nieaktywnych.
 4. Terenach zalewowych i terenach zagrożonych powodzią. Sprawdź, czy w sytuacji przerwania wału powodziowego, Twoja działka nie zostanie zalana.
 5. Aktualnych Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdź, czy Twoja jest objęta MPZP.
 6. Żyzności gleb. Sprawdź jaka jest klasa bonitacyjna Twojej działki.

Sprawdź, zanim kupisz. Wygeneruj raport o terenie. To takie proste!

Czy badania geotechniczne gruntu są konieczne?

Od 29 kwietnie 2012r. bez badania geotechnicznego gruntu, nie uzyskasz pozwolenia na budowę. Na szczęście najczęściej nie jest wymagana skomplikowana opinia geotechniczna. Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, najczęściej Twoja budowa zostanie zakwalifikowana do pierwszej kategorii gruntu. Oznacza to, że na potrzeby starania się o pozwolenie na budowę, będzie wystarczyła podstawowa opinia geotechniczna.

Opinia ta składa się w części opisowej i graficznej. W części opisowej znajdziesz informacje o poszczególnych warstwach gruntu, poziomie wód gruntowych oraz ewentualnie zalecenie do dalszych badań geotechnicznych. Część graficzna jest planem sytuacyjnym terenu pod budynek z zaznaczeniem odwiertów, zobrazowaniem warstw gruntu i linii przekrojów geotechnicznych.

Pamiętaj!

Zwróć uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego! W nielicznych przypadkach plany miejscowe nakładają obowiązek sporządzenia badania geotechnicznego gruntu.

Kto powinien wykonać badanie geotechniczne gruntu?

Aby wykonywać badania geotechniczne gruntu, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Wszelkie dokumentacje (wystawianie opinii, wydawane dokumentacji badań, wykonanie projektu geotechnicznego, wydanie pełnej dokumentacji geologiczno- inżynierskiej) może wykonywać wyłącznie praktykujący geolog, który posiada uprawnienia geologiczne w kategorii 5 i 7. Takie uprawnienia zdobywa się na podstawie zdanego egzaminu państwowego.

Kategorie geotechniczne gruntu

Kategorie geotechniczne gruntu to klasyfikacja na podstawie stopnia skomplikowania warunków gruntowych i konstrukcji projektu budynku.

Badania geotechniczne klasyfikują obiekty do trzech kategorii:

 • Pierwszej kategorii geotechnicznej

Obiekty zakwalifikowane do tej kategorii wymagają od inwestora sporządzenia fachowej opinii na temat gruntu i wód gruntowych przed rozpoczęciem budowy. W przypadku budowy domu parterowego, domu z poddaszem użytkowym, domu piętrowego oraz domu z podpiwniczeniem (w przypadku, gdy jest posadowiony na prostych warunkach gruntowych) posiadanie opinii specjalisty będzie wystarczające.

 • Drugiej kategorii geotechnicznej

Dotyczy obiektów posadowionych w prostych i złożonych warunkach gruntowych. W tym przypadku ilościowa i jakościowa ocena i analiza danych geotechnicznych będzie konieczna.

 • Trzeciej kategorii geotechnicznej

Dotyczy dużych obiektów sadowionych w skomplikowanych warunkach gruntowych. W tym przypadku niezbędne będzie sporządzenie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Poniższa tabela zawiera zestawienie obiektów budowlanych dla poszczególnych kategorii geotechnicznych.

 Czego dotyczy?
Pierwsza kategoria geotechnicznaBudynki mieszkalne i gospodarcze jedno
i dwukondygnacyjne
Nasypy budowlane do wysokości 3m
Wykopy do głębokości 1,2m
Ściany oporowe
Druga kategoria geotechnicznaFilary mostowe
Głębokie i wysokie nasypy
Ściany i konstrukcje oporowe utrzymujące grunt
lub wodę
Głębokie fundamenty
Nadbrzeża
Kotwy gruntowe
Trzecia kategoria geotechnicznaWysokie budynki powstające w miejskiej zabudowie
Budynki zagłębione na więcej niż jedną kondygnację
Tunele w twardych i niespękanych skałach
Obiekty monumentalne
Zakłady chemiczne, zapory wodne, obiekty energetyki
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.