Porady OnGeo

Wysoki poziom wód gruntowych, a budowa domu

Monika Byś
2021-04-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-28
Głosów: 37, średnia ocen: 5
Wysoki poziom wód gruntowych

W teorii budowa domu jednorodzinnego jest możliwa w każdych warunkach. Wysoki poziom wód gruntowych może jednak spowodować, że Twoja inwestycja będzie bardzo kosztowna. Próba obniżenia poziomu wód gruntowych może również negatywnie wpłynąć na budynki stojące na sąsiednich działkach. No dobrze, na działce o wysokim poziomie wód gruntowych lepiej nie stawiać domu. Co to właściwie znaczy wysoki poziom wód gruntowych?

  • Samo określenie „wysoki poziom wód gruntowych” jest nieprecyzyjne. Mówiąc o poziomie wód gruntowych mamy ma myśli zwierciadło wody, które w ostatnich latach znalazło się najbliżej powierzchni działki.
  • O niskim poziomie wód gruntowych mówimy wtedy, gdy woda utrzymuje się około 2 – 3m poniżej poziomu gruntów.
  • O wysokim poziomie wód gruntowych mówimy, gdy woda pojawi się średnio 30 – 50 cm poniżej terenu.
  • Sprawdź, zanim kupisz! Dzięki Raportom o terenie, poznasz potencjał swojej nieruchomości. Dowiesz się m.in: czy teren na którym znajduje się działka, jest objęty MPZP, czy występuje w strefie zalewowej i na terenach zagrożonych powodzią. Dodatkowo zyskasz informacje o udokumentowanych strefach osuwiskowych.

Jak ustalić poziom wód gruntowych?

Badanie poziomu wód gruntowych najlepiej zlecić specjaliście. Dzięki temu zyskasz pewność, że budowa na terenie charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych, będzie dla Ciebie korzystna.

Pewne informacje na temat Twojej działki, możesz dostać już na etapie wstępnych oględzin. Roślinność występująca na działce, stan murków oporowych i ogrodzeń, czy choćby sama rozmowa z sąsiadem są podstawową czynnością, którą powinieneś wykonać jeszcze przed zakupem działki. Szczegółowo o tym jak sprawdzić poziom wód gruntowych na działce, opisaliśmy tutaj.

Wysoki poziom wód gruntowych, czyli jaki?

Samo określenie „wysoki poziom wód gruntowych” jest nieprecyzyjne. Bardzo dużo zależy od tego, jaki budynek chcesz postawić na swojej działce.

Gdy mówimy o poziomie wód gruntowych, chodzi nam o zwierciadło wody, które w ostatnich latach znalazło się najbliżej powierzchni działki.

Idealną sytuacją dla budownictwa jest niski poziom wód gruntowych w połączeniu z gruntem o przepuszczalnym (luźna ziemia, żółty piasek). O niskim poziomie wód gruntowych mówimy wtedy, gdy woda utrzymuje się około 2 – 3m poniżej poziomu gruntów. Niski poziom wód gruntowych gwarantuje, budowę dowolnego obiektu budowlanego, w tym budynku podpiwniczonego.

O wysokim poziomie wód gruntowych mówimy, gdy woda pojawi się średnio 30 – 50 cm poniżej terenu. Jeżeli zwierciadło znajduje się w okolicach 50 cm pod poziomem gruntu, nie ma znaczenia, czy planujesz budowę domu podpiwniczonego, czy nie, ani – czy grunt jest przepuszczalny, czy nie. Budowa takiego domu będzie wiązała się ze sporym nadkładem finansowym inwestora.

Jeśli dom jest niepodpiwniczony, to za wysoki poziom wód gruntowych uznaje się taki, który jest bliżej projektowanego spodu ław fundamentowych niż 15 – 20 cm.

Czy wiesz że…

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl znajdziesz informacje o:

  1. Rodzaju pokrycia terenu w promieniu 200m od granicy działki. W zaledwie 5 minut uzyskasz informacje o występowaniu zbiorników wodnych w Twojej okolicy;
  2. Spadkach terenu. Dowiesz się, czy będziesz musiał inwestować w wyrównanie terenu;
  3. Udokumentowanych strefach osuwisk: aktywnych, okresowo aktywnych i nieaktywnych.
  4. Terenach zalewowych i terenach zagrożonych powodzią. Sprawdź, czy w sytuacji przerwania wału powodziowego, Twoja działka nie zostanie zalana.

Sprawdź, zanim kupisz. Wygeneruj raport o terenie. To takie proste!

Dlaczego trzeba zabezpieczać dom przed wodami gruntowymi?

Woda gruntowa może przynieść poważne zagrożenia dla całego domu. Taka woda może bez przeszkód przenikać przez nieszczelności w fundamentach i do piwnic. Wilgoć powstała na niższych kondygnacjach może z powodzeniem wędrować wyżej pod murze.

Skutkiem migracji pionowej i poziomej wód jest powstawanie wykwitów, pleśni, grzybów, co znacznie obniża parametry użytkowe obiektów budowlanych.

Długotrwały kontakt ścian nośnych z wilgocią niszczy materiały budowlane, ocieplenie i fundamenty. Taki stan powoduje pękanie ścian i elewacji. W ekstremalnych warunkach po 10 latach od zakończenia budowy, może okazać się, że budynek, który w normalnych warunkach byłby w stanie idealnym, nadaje się już do kapitalnego remontu.

Istnieją sposoby na zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Warto jednak wiedzieć wcześniej o zagrożeniach i zareagować odpowiednio wcześnie, a najlepiej na wstępnym etapie projektowania obiektu.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.