Przyłącze kanalizacyjne to przewód łączący wewnętrzną instalacje kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości z siecią główną. Ta sama ustawa definiuje pojęcie przyłącza wodociągowego, jako przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy na całej swojej długości. Budowa przyłącza wodociągowego oraz kanalizacyjnego nie wymaga pozwolenia na budowę. Oznacza to, że aby podłączyć nieruchomość do sieci, należy złożyć odpowiednią dokumentacje i dołączyć ją do zgłoszenia inwestycji. Jak i gdzie złożyć wniosek o przyłącze wodno-kanalizacyjne? Jakich dokumentów potrzebujemy do zgłoszenia? Ile może kosztować taka inwestycja? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Przyłącze wodno-kanalizacyjne - jak złożyć wniosek?
- Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej!
- W przypadku niedotrzymania terminów wydania warunków technicznych dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej państwowego gospodarstwa wodnego może nałożyć karę pieniężną na przedsiębiorstwo.
- Inwestor ponosi pełne koszty budowy przyłącza wody i przyłącza kanalizacji.
- Szablony wniosków można znaleźć na stronach internetowych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych miast i gmin.
Nowelizacja prawa budowlanego
Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowalnym przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Pojawiły się również terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodno- kanalizacyjnej, a wszystko w celu przyspieszenia i usprawnienia realizacji inwestycji. Terminy wydania warunków technicznych dla inwestycji mieszkaniowych wynoszą:
- 14 dni na wydanie warunków technicznych przyłączenia dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej,
- 30 dni w pozostałych przypadkach
W przypadku niedotrzymania terminów dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego może nałożyć karę pieniężną na przedsiębiorstwo w wysokości 500 zł za każdy dzień opóźnienia. Dodatkowo wprowadzono zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne opłaty za:
- wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci,
- aktualizację,
- zmianę,
- przeniesienie na inny podmiot, dokonanie odbioru przyłącza,
- wpięcie przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz za wszelkie zezwolenia z tym związane, które może wydawać to przedsiębiorstwo.
Jak przyłączyć się do sieci wodno-kanalizacyjnej? Poradnik krok po kroku.
- Złóż w miejscowym zakładzie wodociągowym lub/i kanalizacyjnym wniosek o wstępną informacje techniczną w zakresie przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej. Informacja techniczna pozwala określić możliwości doprowadzenia wody i odprowadzanie ścieków z nieruchomości. Wypełniając wniosek należy podać wartość zapotrzebowania na wodę Q dśr [m3/d] i Q hmax [dm3/s]. Wartość ta musi zostać obliczona zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie przeciętnych norm zużycia wody (DZ.U.02.8.70) z uwzględnieniem liczny mieszkańców oraz współczynników nierównomierności dobowej i godzinowej. Przykład poprawnie wypełnionego wniosku znajdziesz w dalszej części artykułu.
- Po otrzymaniu informacji wstępnej, złóż wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub/i odprowadzania ścieków. Warunki techniczne przyłączenia opisują formalne i techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci. Wskazują między innymi: najbliższe możliwe miejsce włączenia do sieci, parametry techniczne takiego miejsca oraz warunki, jakie muszą być spełnione do zaprojektowania i następnie wybudowania przyłączy. Pamiętaj, o wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej lub/i kanalizacji sanitarnej może wystąpić jedynie osoba, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Przykład poprawnie wypełnionego wniosku znajdziesz w dalszej części artykułu.
- Po otrzymaniu warunków technicznych zamów wykonanie projektu przyłącza u projektanta z uprawnieniami budowanymi do projektowania sieci sanitarnych, a następnie złóż wniosek w zakładzie wodociągowym lub/i kanalizacyjnym o uzgodnienie projektu technicznego.
- Zatrudnij wykonawcę przyłączy i kierownika budowy. Nie zapomnij przed przystąpieniem do robót, zgłosić je w zakładzie wodno-kanalizacyjnym oraz dołączyć danych wykonawcy i kierownika budowy przyłączy.
- Znajdujące się w wykopie przyłącze wodno-kanalizacyjne, zgłoś do odbioru w stanie odkrytym! Przedstawiciel zakładu powinien przeprowadzić kontrolę przyłącza i dokonać odbioru technicznego inwentaryzacji powykonawczej inwestycji. Końcowym etapem budowy przyłącza wodociągowego lub/i kanalizacyjnego jest spisanie protokołu zakończenia robót.
- Zleć uprawnionemu geodecie wykonanie mapy geodezyjnej powykonawczej i złóż ją w zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Zakład montuje wodomierz główny na wykonanym przyłączu.
- Podpisz umowę o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
Jak wypełnić wniosek o przyłącze wody i przyłącze kanalizacji?
Ze względu na konieczność podania informacji o średnim i maksymalnym zapotrzebowaniu na wodę oraz ilości odprowadzanych ścieków bytowych, wniosek o wydanie warunków technicznych może sprawiać najwięcej problemów. Czasami jednak przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne wymaga tych informacji już na etapie składania wniosku o wydanie informacji technicznej o możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków. Przykładem takiego Przedsiębiorstwa są Wodociągi Miasta Krakowa. W związku z tym, że siedziba firmy OnGeo znajduje się w Krakowie, prezentujemy oba poprawnie wypełnione wnioski. Szablony wniosków zostały pobrane ze strony https://wodociagi.krakow.pl Właściwy link do wzoru dokumentów znajduje się w dalszej części artykułu.
Informacja techniczna o możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków wydawana jest według kolejności wpływu, w terminie 20 dni roboczych od daty złożenia wniosku. W sytuacjach wymagających szczegółowego rozeznania termin może być wydłużony do 30 dni roboczych. Termin wydawania informacji technicznej liczony jest od daty dostarczenia wszystkich koniecznych materiałów i dokumentów do wniosku
Warunki przyłączenia sieci wydawane jest według kolejności wpływu w terminie 20 dni roboczych od daty złożenia wniosku. W sytuacjach wymagających szczegółowego rozeznania termin może być wydłużony do 30 dni roboczych. Termin wydawania warunków przyłączenia sieci liczony jest od daty dostarczenia wszystkich koniecznych materiałów i dokumentów do wniosku.
Dużym ułatwieniem podczas wypełniania wniosku było darmowe narzędzie udostępnione przez Wodociągi Miasta Krakowa – Zintegrowany Kalkulator Projektanta Dzięki obliczenie kłopotliwych parametrów było szybkie i łatwe.
Wniosek o wydanie informacji technicznej o możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków - przykładowy wniosek o przyłącze wodno-kanalizacyjne
Wnioskodawca:
Jan Kowalski
(imię i nazwisko/nazwa firmy)
Wadowicka 8a
30-415 Kraków
(adres do korespondencji)
12 340 94 49
(telefon kontaktowy)
WNIOSEK O WYDANIE INFORMACJI TECHNICZNEJ O MOŻLIWOŚCI DOPROWADZENIE WODY I ODPROWADZENIA ŚCIEKÓW
Proszę o wydanie/prolongowanie informacji technicznej o możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków dla istniejącego/projektowanego obiektu, przy ulicy Wadowickiej w Krakowie 209/1, Kraków-Podgórze, 8a (nr działki/ jednostka ewidencyjna/ numer budynku)
Inwestor: Jan Kowalski
Adres: Wadowicka 8a, 30-415 Kraków
Do wniosku o przyłącze wodno-kanalizacyjne należy dołączyć mapę zasadniczą w skali 1:500 z planowanym zagospodarowaniem terenu działki, określić rodzaj obiektu zaznaczając i wypełniając odpowiednie pola oraz podać wartość zapotrzebowania wody. W przypadku, gdy nieruchomość nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, należy wyjaśnić charakter i stan prawno-własnościowy istniejącego bądź planowanego dojazdu. W zależności od sytuacji wymagane mogą być: mapa ewidencyjna, wypis z rejestru gruntów lub inne dokumenty prawno-własnościowe. W przypadku, gdy wnioskodawca występuje w imieniu inwestora, prosimy o dołączenie stosownego pełnomocnictwa.
- ZABUDOWA JEDNORODZINNA
Ilość budynków x Orientacyjna ilość lokali/ilość mieszkańców x/x
Część usługowa: ... Garaż podziemny: ...
Zapotrzebowanie na wodę (bez p. poż.) Qdśr = x [m3/d]; Qhmax = x [l/s]
- ZABUDOWA WIELORODZINNA
Ilość budynków x Orientacyjna ilość lokali/ilość mieszkańców x/x
Max. Ilość kondygnacji nadziemnych: x Część usługowa: x Garaż podziemny: x
Zapotrzebowanie na wodę (bez p.poż.) Qdśr = x [m3/d]; Qhmax = x [l/s]
- ZABUDOWA: BIUROWA/HANDLOWA/UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ/PRODUKCYJNA/MAGAZYNOWA
Ilość budynków: 1, Orientacyjna ilość użytkowników: 100
Max. Ilość kondygnacji nadziemnych: 2, Garaż podziemny: brak
Zapotrzebowanie na wodę (bez p. poż.) Q dśr = 4500 [m3/d]; Q hmax = 5850 [l/s]
- NADBUDOWA/ROZBUDOWA/MODERNIZACJA/REMONT/ADAPTACJA/ZMIANA UŻYTKOWANIA OBIEKTU
Rodzaj obiektu:
Krótki opis zamierzenia inwestycyjnego:
Zapotrzebowanie na wodę (bez p. poż.) Q dśr = ... [m3/d]; Q hmax = ... [l/s]
- W przypadku braku sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej na wysokości rozpatrywanej nieruchomości, proszę o podanie informacji technicznej dotyczącej możliwości rozbudowy sieci.
ZAŁĄCZNIKI:
- kopia mapy zasadniczej w skali 1: 500
- koncepcje zagospodarowania terenu z zaznaczoną zabudową i układem drogowym dla nieruchomości
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością lub oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
Wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub/i odprowadzania ścieków
Wnioskodawca:
Jan Kowalski
(imię i nazwisko/nazwa firmy)
Wadowicka 8a
30-415 Kraków
(adres do korespondencji)
12 340 94 49
(telefon kontaktowy)
WNIOSEK O WYDANIE WARUNKÓW PRZYŁĄCZENIA DO SIECI
Proszę o wydanie warunków przyłączenia projektowanej sieci do urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych
Inwestor: Jan Kowalski
Adres: Wadowicka 8a, 30-415 Kraków
Dokumentacja projektowa dotyczy:
- Budowy/Przebudowy sieci wodociągowej rozdzielczej/magistralnej;
- Budowy/Przebudowy sieci kanalizacja sanitarnej/ogólnospławnej w układzie grawitacyjnym
- Budowy/Przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej w układzie ciśnieniowym;
- Budowy/Przebudowy sieci pompowni ścieków wraz z miejskim rurociągiem tłocznym;
- Inne ………………
Lokalizacja projektowanej sieci:
Kraków, ul. Wadowicka 8a
Nr działki/obręb/jednostka ewidencyjna 209/1, obręb 30 – Podgórze
WNIOSKODAWCA OŚWIADCZA, ŻE CZĘŚĆ FORMANA DOKUMENTACJI ZAWIERA W SZCZEGÓLNOŚCI:
- Decyzję lokalną dot. budowy sieci (ULI CP/WZ/INNE np. MPZP)
- Odpis protokołu narady koordynacyjnej
- Mapę ewidencyjną wraz z kompletem wypisów z rejestru gruntów
- Uzgodnienie trasy sieci z zarządcą drogi
- Oryginał potwierdzenia lokalizacji parametrów istniejących urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych uzyskany w MPWiK S.A. w Krakowie
ZAŁĄCZNIKI:
- 2 egzemplarze dokumentacji projektowej
- Pełnomocnictwo
DODATKOWE INFORMACJE: brak
Gdzie znajdziesz przykładowy wniosek o przyłącze wody lub przyłącze kanalizacyjne?
Szablony wniosków o przyłącze wodno-kanalizacyjne można znaleźć na stronach internetowych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych miast i gmin. Szablony mogą różnić się od sobie, dlatego sugerujemy skorzystanie z wyszukiwarki internetowej wpisując frazę: wniosek o wydanie warunków technicznych sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej + nazwa miejscowości najbliższego zakładu.
Poniżej przedstawiamy przykładowe wnioski z różnych miast.
WNIOSKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ KRAKÓW
WNIOSKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ WARSZAWA
WNIOSKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ POZNAŃ
WNIOSKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ WROCŁAW
WNIOSKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ SZCZECIN
Przyłącze wodno-kanalizacyjne, a koszty.
Cena inwestycji w przyłącze wodno-kanalizacyjne waha się w zależności od regionu i indywidualnego cennika wykonawcy. Należy wspomnieć – inwestor ponosi pełne koszty budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Zakład wodociągowo-kanalizacyjny płaci jedynie za zainstalowania i utrzymanie wodomierza oraz za wcinkę do sieci (czynność polegająca na włączeniu nowo wybudowanego przyłącza do istniejącej sieci). Chcesz poznać koszty uzbrojenia działki? Zobacz tutaj.
Poznaj raporty o terenie w Geoportal ONGEO.PL
Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:
- Miejscowy plan zagospodarowania
- Granice działek
- Obszary Natura 2000
- Wydane pozwolenia na budowę
- Tereny zalewowe
- Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
- Spadki terenu
- Linie energetyczne
- Zanieczyszczenie powietrza
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!