Porady OnGeo

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych na działce?

Monika Byś
2021-04-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-28
Głosów: 48, średnia ocen: 4.9
poziom wód gruntowych

Znalazłeś tanią działkę pod budowę wymarzonego domu. Poprzedni właściciel działki był szczerze zadowolony, że się jej pozbywa. W czym tkwił haczyk? Po próbie wykopania fundamentów okazało się, że cały wykop momentalnie zapełnił się wodą. Co teraz? Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy nie warto by zacząć tam uprawiać ryż, zastanówmy się, czy na działce o wysokim poziomie wód gruntowych można budować dom? Jak sprawdzić poziom wód gruntowych?

 • Zbyt wysoki poziom wody na działce budowlanej może znacząco wpłynąć na koszt Twojej budowy.
 • Zanim zdecydujesz się na kupno działki, zadbaj o badanie gospodarki wodnej.
 • Zanim kupisz działkę, możesz wykonać samodzielnie analizę wstępną gruntu. Zwróć uwagę na roślinność, pobliskie zabudowania, stan ogrodzeń i murów oraz przypatrz się ukształtowaniu terenu.
 • Badanie geotechniczne gruntu polega na wykonaniu pomiarów, określeniu rodzaju podłoża i sprawdzeniu poziomu wód gruntowych.
 • Sprawdź, zanim kupisz! Dzięki Raportom o terenie, poznasz potencjał swojej nieruchomości. Dowiesz się m.in: czy teren na którym znajduje się działka, jest objęty MPZP, czy występuje w strefie zalewowej i na terenach zagrożonych powodzią. Dodatkowo zyskasz informacje o udokumentowanych strefach osuwiskowych.

Na co wpływa poziom wód gruntowych na działce?

Zbyt wysoki poziom wody na działce budowlanej może znacząco wpłynąć na koszt Twojej budowy. Przy takiej budowie, cena robót izolacyjnych i fundamentowych będzie znacznie wyższa. Musisz pamiętać, że w ekstremalnych sytuacjach przeprowadzenie inwestycji będzie niemożliwe. W sytuacji, gdy opady atmosferyczne będą utrzymywały się przez kilka kolejnych dni, grunt na którym się budujesz będzie grząski i zamieni się w jedno wielkie bagno.

Znaczenie ma nie tylko poziom wody gruntowej ale również przepuszczalność gruntu. Jeśli masz do czynienia z przepuszczalnym gruntem, woda może znajdować się pod ciśnieniem.

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych? - samodzielnie, czy zlecić specjaliście

Zanim zdecydujesz się na kupno działki, zadbaj o badanie gospodarki wodnej. Wstępna ocena może dawać złudną nadzieje, że grunt będzie odpowiedni pod budowę domu. Pamiętaj, że oszczędność nie zawsze popłaca, więc warto zainwestować w dokładne badania geotechniczne gruntu. Wykonanie takiej analizy pozwoli Ci już na etapie projektowania, wyeliminować problemy związane z budową domu.

Czy wiesz, że…

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl znajdziesz informacje o:

 1. Rodzaju pokrycia terenu w promieniu 200m od granicy działki. W zaledwie 5 minut uzyskasz informacje o występowaniu zbiorników wodnych w Twojej okolicy;
 2. Spadkach terenu. Dowiesz się, czy będziesz musiał inwestować w wyrównanie terenu;
 3. Udokumentowanych strefach osuwisk: aktywnych, okresowo aktywnych i nieaktywnych.
 4. Terenach zalewowych i terenach zagrożonych powodzią. Sprawdź, czy w sytuacji przerwania wału powodziowego, Twoja działka nie zostanie zalana.

Sprawdź, zanim kupisz. Wygeneruj raport o terenie. To takie proste!

Co mogę zrobić sam?

Niektóre kwestie możesz wykonać samodzielnie. Możesz potraktować je jako ocenę wstępna gruntu.

Na co należy zwrócić uwagę?

 1. Przede wszystkim zwróć uwagę na roślinność, która porasta działkę. Pamiętaj, że jeśli Twoja nieruchomość porośnięta jest trawą, czy trzciną, to znak, że teren może być podmokły. Zwróć również uwagę na drzewa. Wierzby i olchy lubią mokre tereny, a sosny – suche.
 2. Zwróć uwagę na pobliskie zabudowania. Jeśli budynki są wysoko posadowione, a budynki nie są podpiwniczone, może to być znak, że nieruchomość znajduje się na podmokłym terenie. Pamiętaj, że moda na budynki podpiwniczone już minęła, więc jeśli w Twojej okolicy dominują nowe budynki, raczej nie sugeruj się tym spostrzeżeniem.
 3. Sprawdź stan ogrodzeń, i murów okolicznych budynków. Jeśli teren jest podmokły, na ścianach budynków, murkach oporowych, czy ogrodzeniach, będą widoczne zawilgocenia i pęknięcia.
 4. Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu. Działki na skarpach i w dolinach stanowią dodatkową uciążliwość.
 5. Rozważ wybudowanie studni na działce. Dzięki temu, będziesz mógł łatwo sprawdzić, jak głęboko znajduje się lustro wody.

Do czego przyda się specjalista?

Jak już wspomniano, samodzielna analiza gruntu może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. Geotechnik wykona dokładne pomiary, określi rodzaj podłoża, sprawdzi poziom wód gruntowych i na tej podstawie stwierdzi, czy teren nadaje się pod inwestycje. Pamiętaj, że badanie geotechniczne gruntu może być wykonywane zarówno w „porze suchej”, jak i „porze mokrej”. Nie ma to wpływu na ostateczny wynik badania. Specjalista wykonuje odwiert i na podstawie jego obserwacji może określić maksymalny i minimalny poziom wód gruntowych w pewnym przedziale czasowym.

Koszt wykonania badania geotechnicznego waha się od 1000 do 1500 zł.

PAMIĘTAJ! Ostatecznie w teorii budować możesz niemal na każdym terenie, ale czasami nie warto pakować ogromnej ilości pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na inne przyjemności.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.