Analiza inwestycji

Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie

Szczepan Sołtysik
2019-02-08
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 70, średnia ocen: 5
dzialki-budowlane

Jeżeli kupujesz dom, działkę czy mieszkanie, warto upewnić się nawet kilkukrotnie, co do wyboru właściwego miejsca. Szczególnie, że zakup nieruchomości to decyzja podejmowana na lata, a nie wszystkie zagrożenia są widoczne na pierwszy rzut oka. Wybierając odpowiednią lokalizację, powinniśmy liczyć się nie tylko z tym, jaki jest jej stan w momencie zakupu, ale też wziąć pod uwagę jej przeszłość i spodziewaną przyszłość.

  • Warto zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania i pozwoleniami budowlanymi nie tylko działki, na której znajduje się nasza nieruchomość, ale też jej sąsiedztwa. 
  • Zlekceważenie informacji o lokalizacji działki na potencjalnych terenach zalewowych może nas słono kosztować.
  • Istnienie osuwisk na działce może nie być widoczne przy oględzinach w terenie, a koszty ubezpieczenia z nimi związane są bardzo wysokie.

Checklista co sprawdzić przed kupnem działki

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki, zaufaj profesjonalistom. Nasza szczegółowa check lista, oparta na naszym bogatym doświadczeniu oraz analizie tysięcy raportów o terenie dla klientów, jest wysoce ceniona w Google. Jako portal ongeo.pl, posiadamy największą bazę danych o nieruchomościach, co daje nam unikalną perspektywę. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby podejmować świadome decyzje.

Pobierz checklistę i uniknij kosztownych błędów!

1. Plany w sąsiedztwie

Wyobraź sobie, że znalazłeś idealne miejsce dla fana przyrody. Działka otoczona zielenią z pięknym widokiem na naturalny krajobraz, doskonała, by osiąść na niej z rodziną na stałe. Co byś zrobił, gdyby po roku mieszkania, nagle przed twoimi oknami zaczęłoby wyrastać betonowe osiedle, psujące wszystkie walory, dla których wybrałeś właśnie tę lokalizację?

Niestety takie sytuacje zdarzają się nad wyraz często, dlatego warto zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania i pozwoleniami budowlanymi nie tylko działki, na której znajduje się nasza nieruchomość, ale też jej sąsiedztwa. Unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek, które skutecznie mogą rozwiać marzenia o spokojnym miejscu do życia. Dodatkowo wiedza o tym, jakimi formami ochrony przyrody są objęte okoliczne tereny, pozwoli nam się upewnić, że wybrana przez nas okolica pozostanie zielona.

Informacje, takie jak: obowiązujący plan miejscowe, wydane pozwolenia na budowę oraz formy ochrony przyrody znajdziesz w Geoportalu OnGeo.pl, wygeneruj Raport o Terenie dla dowolnego terenu w Polsce. W kilka minut zdobędziesz komplet informacji dla wybranej nieruchomości.

Zapraszamy również do innych wpisów na Blog.OnGeo.pl, gdzie szczegółowo opisujemy poszczególne tematy:

JAK SPRAWDZIĆ PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO DZIAŁKI

REJESTR POZWOLEŃ NA BUDOWĘ – JAK SPRAWDZIĆ WYDANE POZWOLENIA NA BUDOWĘ?

POMNIK PRZYRODY – FORMY OCHRONY PRZYRODY W GEORPOTALU ONGEO.PL

2. Tereny zalewowe

Zlekceważenie informacji o lokalizacji działki na potencjalnych terenach zalewowych może nas słono kosztować. Abstrahując od tak oczywistych skutków, jak możliwość zniszczenia majątku w trakcie powodzi, wyodrębnić można całą listę dodatkowych kosztów. Powinniśmy się liczyć z tym, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo nie uzyskania pozwolenia na budowę w takim miejscu. Nawet jeśli jednak uda się je uzyskać, koszty ubezpieczenia od zdarzeń losowych wzrosną diametralnie. Podwyżka może sięgnąć nawet 50%, a w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić przyjęcia wniosku o ubezpieczenie.

Rozważając zakup nieruchomości sprawdź zagrożenie powodzią dla tego miejsca, możesz to zrobić dzięki OnGeo.pl, poniżej link do artykułu, w którym szczegółowo opisaliśmy zagrożenie powodziowe:

ZAGROŻENIE POWODZIOWE – SPRAWDŹ TERENY ZALEWOWE W GEOPORTALU ONGEO.PL

3. Osuwiska

Wbrew pozorom istnienie osuwisk na działce może nie być widoczne przy oględzinach w terenie, a koszty ubezpieczenia z nimi związane są podobne, do tych generowanych przez tereny zalewowe. W tym przypadku wzrost stawki ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych może także sięgnąć 50%. Występowanie osuwisk często wpływa też na kształt możliwej inwestycji, który można wybudować na określonej działce. Dostosowanie jego formy do wymogów formalnych, może spowodować, że nasza inwestycja nie osiągnie zamierzonego celu.

Dane dotyczące zagrożenia osuwiskami oraz ruchami masowymi dla wybranej działki sprawdzisz na OnGeo.pl.

4. Smog i hałas

Dokładne sprawdzenie lokalizacji dotyczy nie tylko tego, jak ona i jej okolica mogą się zmienić w ciągu lat, ale też, co się może z nią dziać w kolejnych sezonach. Wiosną dane miejsce może wydawać się wolne od zanieczyszczeń, jednak zimą powietrze może wypełniać smog. Gdy zależy nam na szybkim kupnie działki, domu czy mieszkania zwykle nie mamy czasu na sprawdzenie danego miejsca w innych porach roku. Do rozwiązania tego problemu posłużą nam opracowania, pozwalające na przegląd średniego zapylenia w ciągu roku. Rzetelne informacje pomogą nam podjąć racjonalną decyzję. Znajdziemy też podobne opracowania dotyczące poziomu hałasu, który też może być zależny od pory dnia czy sezonu.

Rozważając zakup nieruchomości sprawdź dane dotyczące średniorocznego zanieczyszczenia powietrza dla dowolnej lokalizacji w kraju w Geoportalu OnGeo.pl, dodatkowo dla nieruchomości zlokalizowanych niedaleko dróg sprawdzisz jakie jest natężenie hałasu.

Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy analizę średniego zanieczyszczenia powietrza w Polsce:

RANKING GMIN O NAJWYŻSZYM I NAJNIŻSZYM ŚREDNIOROCZNYM POZIOMIE ZANIECZYSZCZENIA PYŁAMI ZAWIESZONYMI

5. Historia lokalizacji

Kupując działkę, warto zapytać sprzedającego o przeszłość wybranego terenu. Podobnie jak w przypadku osuwisk, pewnych rzeczy nie zobaczymy w trakcie wizyty w wybranej lokalizacji. Koszt budowy naszego domu znacznie wzrośnie, jeżeli okaże się, że mamy go wybudować w miejscu osuszonego bagna lub dawnego wysypiska śmieci.

WYGENERUJ

Pamiętajmy, że miejsce do mieszkania powinniśmy wybierać nie tylko na podstawie informacji otrzymanych w trakcie wizyty w terenie. Zawsze sprawdzajmy fakty, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka, ale mają wpływ na nasze życie przez lata. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem miejsca do mieszkania, zobacz, co możesz znaleźć w naszym Raporcie – pobierz przykładowy raport. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości sprawdź informacje o zagrożeniach, których nie widać na pierwszy rzut oka i wiele więcej!

Poniżej przedstawiamy instrukcję pobierania Raportów o Terenie w Geoportalu OnGeo.pl:

Planujesz zakup nieruchomości? Sprawdź ją w Raportach o Terenie OnGeo!

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl