Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie

Głosów: 24, średnia ocen: 4.9
mock

Jeśli kupujesz dom, działkę lub mieszkanie, upewnij się nawet kilkukrotnie, że to dobra decyzja. Szczególnie, że zakup nieruchomości to decyzja podejmowana na lata, a nie wszystkie zagrożenia są widoczne na pierwszy rzut oka. Wybierając odpowiednią lokalizację powinniśmy liczyć się nie tylko z tym, jaki jest jej stan w momencie zakupu, ale również wziąć pod uwagę jej przeszłość i spodziewaną przyszłość.

  • Warto zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania i pozwoleniami budowlanymi nie tylko działki, na której znajduje się twoja nieruchomość, ale też jej sąsiedztwa.
  • Zlekceważenie informacji o lokalizacji działki na potencjalnych terenach zalewowych może cię słono kosztować.
  • Istnienie osuwisk na działce może nie być widoczne przy oględzinach w terenie, a koszty ubezpieczenia z nimi związane są bardzo wysokie.
Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości
Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości

1. Plany w sąsiedztwie

Wyobraź sobie, że znalazłeś idealne miejsce dla fana przyrody. Działka otoczona zielenią z pięknym widokiem na naturalny krajobraz - doskonała, by osiąść na niej z rodziną na stałe. Co byś zrobił, gdyby po roku mieszkania, nagle przed twoimi oknami zaczęłoby wyrastać betonowe osiedle, psujące wszystkie walory, dla których wybrałeś właśnie tę lokalizację?

Niestety takie sytuacje zdarzają się nad nader często. Dlatego warto zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania i pozwoleniami budowlanymi nie tylko działki, na której znajduje się nasza nieruchomość, ale też jej sąsiedztwa. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek, które skutecznie niweczą marzenia o spokojnym miejscu do życia. Dodatkowo wiedza o tym, jakimi formami ochrony przyrody są objęte okoliczne tereny, pozwoli nam się upewnić, że wybrana przez nas okolica pozostanie zielona.

Informacje, takie jak: obowiązujący plan miejscowe, wydane pozwolenia na budowę oraz formy ochrony przyrody znajdziesz w OnGeo.pl

Wygeneruj Raport o Terenie dla dowolnego terenu w Polsce, a w kilka minut zdobędziesz komplet informacji dla wybranej nieruchomości.

2. Tereny zalewowe

Zlekceważenie informacji o lokalizacji działki na potencjalnych terenach zalewowych może cię słono kosztować. Abstrahując od tak oczywistych skutków, jak możliwość zniszczenia majątku w trakcie powodzi, możemy wyodrębnić całą listę dodatkowych kosztów. 

Powinieneś się liczyć z tym, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo nie uzyskania pozwolenia na budowę na terenie zalewowym. Nawet jeśli jednak uda się je uzyskać, koszty ubezpieczenia od zdarzeń losowych wzrosną diametralnie. Podwyżka może sięgnąć nawet 50 %, a w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić przyjęcia wniosku o ubezpieczenie.

Rozważając zakup nieruchomości sprawdź zagrożenie powodzią dla tego miejsca. Możesz to zrobić dzięki OnGeo.pl

3. Osuwiska

Wbrew pozorom istnienie osuwisk na działce może nie być widoczne przy oględzinach w terenie, a koszty ubezpieczenia z nimi związane są podobne, do tych generowanych przez tereny zalewowe. W tym przypadku wzrost stawki ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych stawka może także sięgnąć 50 %. Występowanie osuwisk często wpływa też na kształt możliwej inwestycji, który można wybudować na określonej działce. Dostosowanie jego formy do wymogów formalnych, może spowodować, że nasza inwestycja nie osiągnie zamierzonego celu.

Dane dotyczące zagrożenia osuwiskami oraz ruchami masowymi dla wybranej działki sprawdzisz na OnGeo.pl.

4. Smog i hałas

Dokładne sprawdzenie lokalizacji dotyczy nie tylko tego, jak ona i jej okolica mogą się zmienić w ciągu lat, ale również, co się może z nią dziać w kolejnych sezonach. Wiosną dane miejsce może wydawać się wolne od zanieczyszczeń, jednak zimą powietrze może wypełniać smog. Gdy zależy ci na szybkim kupnie działki, domu czy mieszkania zwykle masz zbyt wiele czasu na sprawdzenie danego miejsca w innych porach roku. Do rozwiązania tego problemu posłużą nam opracowania, pozwalające na przegląd średniego zapylenia w ciągu roku. Rzetelne informacje pomogą nam podjąć racjonalną decyzję. Znajdziemy też podobne opracowania dotyczące poziomu hałasu, który też może być zależny od pory dnia czy sezonu.

Rozważając zakup nieruchomości sprawdź dane dotyczące średniorocznego zanieczyszczenia powietrza dla dowolnej lokalizacji w kraju w Geoportalu OnGeo.pl. Dodatkowo dla nieruchomości zlokalizowanych niedaleko dróg sprawdzisz jakie jest natężenie hałasu.

5. Historia lokalizacji

Kupując działkę, warto zapytać sprzedającego o przeszłość wybranego terenu. Podobnie jak w przypadku osuwisk, pewnych rzeczy nie zobaczymy w trakcie wizyty w wybranej lokalizacji. Koszt budowy naszego domu znacznie wzrośnie, jeżeli okaże się, że mamy go wybudować w miejscu osuszonego bagna lub dawnego wysypiska śmieci.

WYGENERUJ

Pamiętajmy, że miejsce do mieszkania powinniśmy wybierać nie tylko na podstawie informacji otrzymanych w trakcie wizyty w terenie. Zawsze sprawdzajmy fakty, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka, ale mają wpływ na nasze życie przez lata. 

Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem miejsca do mieszkania, zobacz, co możesz znaleźć w naszym Raporcie – pobierz przykładowy raport. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości sprawdź informacje o zagrożeniach, których nie widać na pierwszy rzut oka i wiele więcej!

Poniżej przedstawiamy instrukcję pobierania Raportów o Terenie w OnGeo.pl:

Szczepan Sołtysik

Analityk rynku nieruchomości, przedstawiciel portalu OnGeo.pl.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak