Osuwisko to nagłe przemieszczenie mas skalnych wzdłuż stoków zagrażające inwestycjom i osobom znajdującym się w ich otoczeniu, dlatego warto upewnić się przed rozpoczęciem budowy czy Twój teren jest bezpieczny. O ile działka, dom czy inwestycja mieści się w granicach Polski szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej terenów osuwiskowych (rejestr osuwisk) uzyskasz poprzez serwis OnGeo.pl.
Jak sprawdzić czy na działce znajduje się osuwisko - Mapa Osuwisk OnGeo.pl
- Osuwisko to nagłe przemieszczenie mas skalnych wzdłuż stoków.
- Uzyskując informację o swojej działce z rejestru osuwisk dostępnym w Raportach o terenie OnGeo.pl poznasz dokładną lokalizację osuwiska.
Osuwisko co warto wiedzieć?
Najbardziej niebezpiecznym obszarem pod względem występowania osuwisk jest rejon Karpat, który skupia aż ponad 90% wszystkich osuwisk w Polsce. Nie oznacza to jednak, że inne regiony są całkowicie bezpieczne.
Główne czynniki mające wpływ na powstawanie osuwisk to budowa geologiczna, morfologia terenu, warunki hydrologiczne i intensywne opady. Działalność człowieka nie pozostaje jednak bez znaczenia. Gdy podłoże ma predyspozycje do występowania osuwisk, nieodpowiednie zagospodarowanie terenu może doprowadzić do podcięcia stoku i w ostateczności do wystąpienia osuwiska. Obok nieodpowiedniego zagospodarowania ważne jest także by nie doprowadzić do nadmiernej zabudowy stoków, która może prowadzić do ich obciążenia i zwiększać zagrożenie wystąpienia ruchów masowych.
Czym jest mapa osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi
Mapa osuwisk to dokument kartograficzny, który przedstawia tereny zagrożone ruchami masowymi ziemi, w tym osuwiska i obszary potencjalnie narażone na tego typu zjawiska. Tworzona przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, mapa ta służy identyfikacji miejsc, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia osuwisk, co pozwala na odpowiednie planowanie zagospodarowania przestrzennego oraz podejmowanie działań zapobiegawczych w celu ochrony ludności i infrastruktury.
Państwowego Instytutu Badawczego a mapa
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) odgrywa kluczową rolę w tworzeniu map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi. To właśnie ten instytut prowadzi badania geologiczne i monitoruje obszary, na których mogą wystąpić osuwiska. Wyniki tych badań są podstawą do opracowywania szczegółowych map, które pomagają w identyfikacji zagrożeń. Instytut dostarcza dane geologiczne władzom lokalnym i centralnym, co ma bezpośredni wpływ na planowanie przestrzenne, budownictwo oraz działania prewencyjne na terenach zagrożonych.
Świadomość zagrożenia to świadomy wybór lokalizacji!
Osuwiska występują na terenie całej Polski warto więc wiedzieć czy jesteśmy w strefie zagrożenia. Uzyskując informację o swojej działce z rejestru osuwisk dostępnym w Raportach o terenie OnGeo.pl:
- poznasz dokładną lokalizację osuwiska, którą prezentuje mapa osuwisk w Raporcie o terenie;
- możesz podjąć z pełną świadomością decyzję o podjęciu realizacji inwestycji;
- poznasz ryzyko dotknięcia przez tego typu katastrofę;
- dowiesz się czy konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie.
Jak wygenerować Raport o terenie OnGeo.pl?
Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:
- Wejdź na stronę serwisu OnGeo.pl,
- Wpisując adres, numer działki czy poprzez wskazanie terenu na mapie wyszukaj interesujący Cię obszar,
- Wybierz informacje, które mają być uwzględnione w raporcie (m.in.: osuwiska),
- Kliknij pobierz i dokonaj płatności,
- W ciągu kilku minut zostanie wygenerowany raport o terenie dla wybranego obszaru.
Wygenerowany raport w formacie *pdf pozwoli na wygodne przeglądanie wskazanych informacji dotyczących wybranego miejsca w Polsce.
Raport o terenie to również wiele innych informacji o wybranej działce m.in.: MPZP, uzbrojenie w media, dane z EGiB, osiadanie terenu, zagrożenie powodziowe, stagnacja wody, uciążliwości i zagrożenia.
Zobacz: Przykładowy Raport dla działki OnGeo.pl
Jakie informacje o osuwiskach możesz uzyskać z raportu?
Raport o terenie OnGeo.pl to nie tylko suche informacje – uzyskasz tutaj mapy (w tym mapa osuwisk), która dokładnie zobrazuje wybrane elementy np. osuwiska w odległości do 500 m od Twojej nieruchomości.
Poniżej przedstawiono fragment Raportu o terenie dotyczący osuwisk dla przykładowo wybranej działki:
Rys. Mapa osuwisk wraz z informacją – tabelarycznym rejestrem osuwisk, obszarów zagrożonych osuwiskiem oraz ruchami masowymi
Z punktu widzenia planowania i zagospodarowania przestrzennego zaprezentowany podział osuwisk według kryterium aktywności, która rozumiana jest jako zachowanie się mas skalnych określone w czasie jest najbardziej trafny.
Strefy aktywności osuwisk to:
- aktywna – osuwisko będące w ciągłym ruchu;
- okresowo aktywna – aktywność występowała w nieregularnych odstępach czasu na przestrzeni ostatnich 50 lat;
- nieaktywna – w ciągu ostatnich 50 lat nie odnotowano żadnych objawów aktywności osuwiska.
Co więcej jeśli działka znajduje się w jednej ze stref (aktywnej, okresowo aktywnej lub nieaktywnej) możesz dowiedzieć się jaki procent terenu Twojej działki do niej należy lub w jakiej odległości znajdują się inne zagrożone obszary.
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Oznaczenia stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
- Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie
- Informacje o nieruchomościach. Sprawdź, co zawiera Raport o terenie
- Zagrożenie powodziowe sprawdź tereny zalewowe w Geoportalu OnGeo.pl
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!