Analiza inwestycji

Wniosek o zmianę planu zagospodarowania - nowy wzór wniosku MPZP

Monika Byś
2024-10-03
~6 min
Głosów: 35, średnia ocen: 5
wniosek-o-zmiane-przeznaczenia-dzialki-w-planie-miejscowym

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest jednym z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego gminy. Na podstawie MPZP określa się m.in. przeznaczenie działki, czyli informację na jakie cele może być wykorzystana dana nieruchomość.

Jak wygląda wniosek o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego? Dla jakich gruntów mogę zmienić przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, świetnie trafiłeś! W tym artykule opowiemy o tym jak przeprowadzić zmianę w MPZP.
 

  • Wniosek o zmianę mpzp nie uruchamia w sposób automatyczny żadnego postępowania administracyjnego, ani procedury sporządzenia zmian tego planu.
  • Zmiana w planie miejscowym może nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej.
  • Termin w którem gmina rozpatruje wniosek również nie jest prawnie określony.
  • Zmiana przeznaczenia gruntów na inne cele może nastąpić wyłącznie przez sporządzenie nowego planu miejscowego.
  • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w zaledwie 5 minut zdiagnozujesz swoją działkę. Dowiesz się, czy działka jest objęta MPZP, czy znajduje się na terenie zalewowym lub na terenie objętym formą ochrony przyrody oraz jaka jest odległość od linii energetycznych.

Czy mogę zmienić przeznaczenie gruntu dla dowolnej działki?

Zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 Nr 16 poz. 78) na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczyć grunty oznaczone w ewidencji jako nieużytki lub grunty o niskiej przydatności produkcyjnej. Takie działanie ma na celu ochronę gruntów o wysokiej przydatności rolnej przed zmianami naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi oraz dewastacją i degradacją gruntów przez ingerencje człowieka.

W sprawie zmiany przeznaczenia działki decydujące są zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz przepisy prawne, takie jak ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne można zmienić głównie dla gruntów oznaczonych jako nieużytki lub o niskiej przydatności produkcyjnej. Dla działek o wysokiej klasie przydatności rolniczej konieczne jest wyłączenie z produkcji rolnej, czyli tzw. odrolnienie, które jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Każdy wniosek o zmianę musi być dokładnie przeanalizowany i zatwierdzony przez gminę.

Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to uchwała wydana przez radę miasta lub gminy, określająca zasady użytkowania terenów na obszarze danej jednostki samorządowej. Często określany jako „plan miejscowy” lub po prostu „plan”, stanowi akt prawa miejscowego, obowiązujący wyłącznie w granicach gminy, która go uchwaliła.

Plan definiuje m.in. przeznaczenie oraz sposób użytkowania terenów. Z jego zapisów dowiesz się, co możesz wybudować na swojej działce, jaka może być wysokość budynku, gdzie znajdą się drogi dojazdowe oraz jakie inwestycje są planowane w sąsiedztwie. Pamiętaj, że realizacja inwestycji niezgodnej z zapisami planu jest niedozwolona.

Niektóre projekty mogą być realizowane wyłącznie na podstawie obowiązującego planu miejscowego. Jeśli dla danej nieruchomości nie ma uchwalonego planu, a chcesz zrealizować określoną inwestycję, konieczne będzie złożenie wniosku o jego uchwalenie. Natomiast jeśli obowiązujący plan przewiduje inne przeznaczenie terenu niż planowane przez Ciebie, możesz wystąpić o jego zmianę.

Co to znaczy dla kogoś kto np. chciałby wybudować dom jednorodzinny na gruncie o wysokiej klasie przydatności?

Oznacza to, że dla takich nieruchomości konieczne będzie wyłączenie działki z produkcji rolnej tzw. odrolnienie gruntów. Procedura odrolnienia jest czasochłonna i dość kosztowna.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego w OnGeo.pl

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl możesz sprawdzić, czy dla Twojej działki jest uchwalony MPZP

Ponadto w raporcie otrzymasz:

Pamiętaj jednak, że dane pobierane są bezpośrednio z baz danych urzędów powiatów i miast, dlatego ich dostępność uzależniona jest od portali samorządowych. 

Sprawdź nas! Zdiagnozuj swoją działkę bez wychodzenia z domu, samodzielnie i w zaledwie 5 minut!

Wniosek o zmianę mpzp

Jak już wspomniano, przeznaczenie gruntów dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana w planie miejscowym może nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej. Pamiętaj, że sam wniosek o zmianę mpzp nie uruchamia w sposób automatyczny żadnego postępowania administracyjnego, ani procedury sporządzenia zmian tego planu. Taki wniosek musi być jednak rejestrowany, a Rada Gminy, która zatwierdza projekt ma obowiązek zapoznać się z treścią Twojego pisma. Termin w którem gmina rozpatruje wniosek również nie jest prawnie określony. Nie spodziewaj się więc szybkiej reakcji ze strony władz gminy.

Zmiana przeznaczenia gruntów na inne cele może nastąpić wyłącznie przez sporządzenie nowego planu miejscowego. Uchwała nowego planu wiąże się z wznowieniem całej procedury planistycznej poprzedzonej podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany planu miejscowego przez Radę Gminy. Niestety, jeśli zależy Ci na informacji, czy złożony przez Ciebie wniosek został rozpatrzony, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i poczekać do wyłożenia projektu zmiany planu miejscowego do publicznego wglądu.

Wniosek o zmianę przeznaczenia działki – wymagane dokumenty

Wniosek o zmianę mpzp może składać:

  • osoba fizyczna – może składać wniosek osobiście lub przez pełnomocnika,
  • osoba prawna – działająca przez swoje organy lub przez pełnomocnika,
  • jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.

Pełnomocnikiem w postępowaniach administracyjnych może być osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych.

Do samego wniosku o zmianę mpzp należy dołączyć mapę ewidencyjną przedmiotowych działek. Jeśli wniosek został złożony przez pełnomocnika, należy dodatkowo dołączyć:

  • oryginał lub podpis pełnomocnictwa,
  • potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis w właściwego rejestru (np. Krajowego Rejestru Sądowego),
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo od każdego stosunku pełnomocnictwa (w przypadku gdy pełnomocnikiem jest członkiem najbliższej rodziny osoby fizycznej, zostanie zwolniony z opłaty skarbowej).

Wniosek o zmianę przeznaczenia działki w MPZP – przykład

Wniosek o zmianę mpzp należy złożyć w formie pisma skierowanego do Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta. 

Aktualny wzór wniosku o zmianę aktu planowania przestrzennego (APP) określa rozporządzenie z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek o zmianę przeznaczenia działki w planie miejscowym. Wniosek dotyczy zmiany przeznaczenia gruntu z terenów rolniczych na teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Część 1: Wypełniony przykładowy wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Część 1: Wypełniony przykładowy wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Część 2: Wypełniony przykładowy wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Część 2: Wypełniony przykładowy wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

 

Jak sprawdzić czy moja działka znajduje się na terenie objętym planem miejscowym?

To proste! Dzięki płatnej usłudze Raportów o Terenie OnGeo.pl w szybki i prosty sposób dowiesz się wszystkiego o swojej nieruchomości? W zaledwie 5 minut dostaniesz odpowiedz:

  1. Czy Twoja działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego?
  2. Czy teren Twojej działki jest zagrożony uciążliwościami takimi jak: duże natężenie hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osuwiska, tereny zalewowe?
  3. Czy działka ma dostęp do drogi publicznej oraz czy w okolicy nie jest planowana budowa drogi?
  4. W jakiej odległości od działki znajdują się słupy energetyczne i nadziemne linie niskiego, średniego i wysokiego napięcia?
  5. Jak wygląda analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku?

Pora na zmianę aktu planowania przestrzennego

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to proces skomplikowany i czasochłonny, wymagający cierpliwości i znajomości przepisów. Każda osoba zainteresowana może złożyć wniosek o zmianę planu miejscowego, jednak nie uruchamia to automatycznie procedury jego aktualizacji. Konieczne jest sporządzenie nowego projektu planu miejscowego, który uwzględni zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym gminy. Warto pamiętać, że zmiana przeznaczenia działki jest możliwa tylko w określonych przypadkach, a proces ten może trwać miesiące, a nawet lata. Dla osób, które chcą szybko sprawdzić status swojej nieruchomości, narzędzia takie jak Raporty o Terenie OnGeo.pl są niezastąpione. Dzięki nim w zaledwie 5 minut można uzyskać szczegółowe informacje o działce, w tym dane z planu zagospodarowania przestrzennego województwa i gminy oraz analizę wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.