Nie wiesz jak znaleźć MPZP na stronie bip urzędu? W tym artykule dowiesz się jak w kilku prostych krokach znaleźć interesujący cię miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na bip (biuletyn informacji publicznej) urzędu.
Jak znaleźć MPZP na bip urzędu
Oto lista kroków dzięki którym znajdziesz MPZP na stronie urzędu gminy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem określającym sposób wykorzystania terenu w danej gminie lub mieście. Możesz dowiedzieć się z niego między innymi informacji na temat przeznaczenia terenu, warunków zabudowy czy dróg dojazdowych.
Instrukcja jak znaleźć MPZP na bip urzędu.
Każda ze stron internetowych urzędu gminy różni się od siebie w znaczący sposób, układem strony, treścią i informacjami. Jednakże schemat znajdywania MPZP na stronach gmin pozostaje ten sam. Dostęp do MPZP na stronie gminy jest całkowicie darmowy.
Poniższa instrukcja pomoże ci znaleźć MPZP na stronie urzędu.
Wejdź na stronę bip urzędu.
Praktycznie każda z gmin posiada swoją internetową stronę urzędową, na której zamieszczane są najważniejsze informacje. Zazwyczaj na stronie większych miast czy wsi możemy znaleźć bardzo dużo informacji na temat urzędu, jednostek miejskich, strategii, finansów czy właśnie planowania przestrzennego.
Znajdź odpowiednią zakładkę.
Może ona znajdować się pod nazwą strategie, programy. Po wejściu w poprawną zakładkę powinniśmy znaleźć nagłówek miejscowy plan/planowanie przestrzenne lub podobne zagadnienie. Po kliknięciu, strona przenosi nas do dostępnych dokumentów planistycznych dla gminy.
Schemat wyszukiwania MPZP może wyglądać w taki sposób:
Strona Główna gminy – Strategie, Polityka, Programy/Gospodarka – Prawo miejscowe/Planowanie Przestrzenne/Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego/Zagospodarowanie Przestrzenne – Plany obowiązujące
Po kliknięciu w odpowiednią zakładkę pokażą się nam wszystkie dostępne dokumenty.
Mogą to być:
- Obowiązujące, oczekujące na wejście w życie, archiwalne lub dopiero sporządzane plany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Obowiązujące lub sporządzane Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Ważne aby otworzyć najnowszy obowiązujący plan – sugerujemy się tutaj datą uchwalenia.
Wyszukaj w MPZP interesujący cię obszar gminy.
Możesz to zrobić wyszukując interesującą cię działkę bezpośrednio na sporządzonym planie lub jeżeli jest taka możliwość poprzez wpisanie danego obrębu czy dzielnicy. Dla dużych miast czy wsi MPZP zostaje zazwyczaj podzielone na obszary, dzielnice czy sekcje - tak aby łatwiej było znaleźć konkretną działkę.
Podsumowując, aby znaleźć MPZP na stronie gminy wystarczy odszukać na stronie urzędu odpowiednią zakładkę - może ona być pod nazwą np. plany, strategie lub planowanie przestrzenne. Następnie klikamy w najnowszy, obowiązujący MPZP i szukamy interesującą nas działkę czy obszar.
Co jeżeli nie ma MPZP dla gminy?
Często na stronach gmina znajduje się wyszukiwarka, gdy mamy problem z odnalezieniem informacji możemy wpisać tam interesujące nas zagadnienie „MPZP” lub po prostu skontaktować się telefonicznie z gminą prosząc o pomoc w znalezieniu informacji na stronie.
Zdecydowana większość gmin posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, natomiast może zdarzyć się tak że dana gmina posiada tylko częściowy plan lub jest w trakcie jego tworzenia. Gdy gmina nie posiada MPZP możemy wtedy posiłkować się decyzją o warunkach zabudowy lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Istnieje również możliwość złożenia wniosku o uchwalenie planu miejscowego dla gminy, która go nie posiada. Postępuje się tak, gdy chcemy zrealizować daną inwestycję np. wybudować centrum handlowe na terenie gminy, która nie posiada MPZP.
Jak sprawdzić czy działka ma MPZP za pomocą Raportu OnGeo.
Jeżeli chcesz w szybki sposób sprawdzić czy dla interesującej cię działki obowiązuje Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego możesz to zrobić za pomocą Raportu OnGeo. Raport o terenie to zapewnia pełną diagnozę każdej działki w Polsce. Instrukcja jak wygenerować raport znajduje się w filmiku poniżej.
Usługa Raportu o terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 100 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.
Redaktorka w serwisie OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!