Rynek nieruchomości

Koniec z ukrywaniem wad działki w ogłoszeniach nieruchomości

Paulina Multan
2022-01-10
~9 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 30, średnia ocen: 4.9
Ukryte wady działki

Kupując każdą nieruchomość, niezależnie czy chodzi o działkę, dom czy mieszkanie, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Choć ogłoszeń sprzedaży jest mnóstwo, wiele z nich może być interesująca tylko pozornie. Każdemu sprzedającemu zależy na tym, żeby jak najszybciej sprzedać i jak najwięcej zarobić – nawet jeśli to co sprzedaje nie jest warte swojej ceny. W końcu popyt na rynku nieruchomości wcale nie maleje, więc szansa znalezienia kupca nawet na wadliwą nieruchomość jest duża. Z hossy na rynku nieruchomości chcą czerpać sprzedający, którzy nie zawsze mają czyste intencje. Wady działki – koniec z ich ukrywaniem w ogłoszeniach – istnieje narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz działkę przed zakupem. A jego koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych!

 • Wybierając nieruchomość do kupna, należy zwrócić uwagę na szereg prawnych i formalnych kwestii związanych z nieruchomością. Sama cena nigdy nie jest dobrym wyznacznikiem prawdziwej wartości nieruchomości – należy uważać na wady działki ukryte.
 • Z wadą ukrytą, możemy mieć do czynienia, gdy sprzedający nieruchomość nie przykazał przyszłemu nabywcy informacji o wadzie fizycznej lub prawnej na żadnym etapie zawierania umowy.
 • Sprawdź czy działka kryje zagrożenia lub ograniczenia: powódź, osuwisko, obszary chronione, ograniczenia prawne. Zdiagnozuj działkę sam w OnGeo.pl.
 • W przypadku wykrycia wady działki ukrytej o prawnym charakterze na zakupionej nieruchomości masz 5 lat o daty zakupu, by ubiegać się o rękojmię z tego tytułu. Z kolei w przypadku wady ukrytej fizycznej ten czas wynosi 1 rok.

Wady działki - czego się wystrzegać?

Czasem nawet po bardzo dokładnym zapoznaniu się z ogłoszeniem nieruchomości, może się okazać, że coś nam umknie, czegoś nie sprawdzimy, coś zostanie zatajone, a w rezultacie kupimy nieruchomość, która posiada wadę ukrytą.

Lista rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki

Wiedza to klucz do udanego zakupu działki. Nasza check lista, oparta na tysiącach raportów o terenie dla klientów oraz naszym niezrównanym doświadczeniu, pomoże Ci uniknąć pułapek rynkowych. Jako portal ongeo.pl, mamy największą bazę danych o nieruchomościach, co daje nam przewagę w branży. Zaufaj nam, abyś mógł podejmować decyzje z pewnością siebie.

Pobierz checklistę przed kupnem działki

Czym jest wada działki ukryta?

Z wadą ukrytą, możemy mieć do czynienia, gdy sprzedający nieruchomość nie przykazał przyszłemu nabywcy informacji o wadzie fizycznej lub prawnej na żadnym etapie zawierania umowy. Taki czyn stanowi naruszenie przepisów Kodeksu Cywilnego. Kupując działkę z wadą ukrytą narażasz się nie tylko na spadek komfortu życia, ale także na koszty związane z usunięciem tych wad, o ile można je usunąć. W najgorszym wypadku, może okazać się, że nie będziesz mógł zrealizować na niej swoich planów.

Wady działki - co ukrywają sprzedający?

Celem sprzedającego, którego nieruchomość posiada niekoniecznie korzystne cechy, jest to, aby o nich nie wspominać i aby ich nie wyszczególniać w swoim ogłoszeniu. Wszystko co niekorzystne sprawi, że cena nieruchomości będzie maleć, lub trudniej będzie znaleźć kupca. Jakie wady nieuczciwi sprzedający mogą chcieć ukryć w ogłoszeniu?

Wady działki - co ukrywają sprzedający?
Wady działki - co ukrywają sprzedający?

Przykładowe wady działki i uciążliwości:

 • Wpis o zadłużeniu w księdze wieczystej – kupując działkę należy bezwzględnie sprawdzić zapisy księgi wieczystej, by dowiedzieć się chociażby, czy działka nie jest obciążona hipoteką.
 • Obszar zagrożony powodzią, blisko wody - działka zlokalizowana w pobliżu rzeki może wydawać się atrakcyjna. Warto jednak mieć świadomość, że postawienie domu na terenie zalewowym może powodować okresowe podtopienia. Nawet pozornie niewielka rzeka może być zagrożeniem. A zagrożenie to jest realne – coraz częściej dochodzi do lokalnych podtopień, szczególnie w okresach wiosennych i letnich. Nie warto ryzykować, że Twój dom zostanie zalany.
 • Głośna autostrada w pobliżu – działka świetnie zlokalizowana, w pobliżu węzła autostrady. Brzmi dobrze, bo kto by nie chciał wsiąść w samochód i za 5 minut być już niemal poza miastem, na drodze szybkiego ruchu. Zapominasz o korkach na wyjeździe z miasta, ale co możesz mieć w zamian? Uciążliwości związane z hałasem – w tygodniu i w weekend, przed świętami i po świętach. Na autostradzie ruch jest zawsze.
 • Uciążliwa inwestycja w okolicy – kupujesz działkę, a nawet nie wiesz że już zostało wydane pozwolenie na budowę supermarketu na działce obok. Taki scenariusz jest możliwy, dlatego należy dowiedzieć się jakie inwestycje planowane są w przyszłości. W tym celu warto zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli ten nie został uchwalony, to ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj artykuł Studium uwarunkowań i miejscowy plan - czy muszą być zgodne?

 • Brak dostępu do drogi publicznej – pamiętaj, że do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a jednym z warunków jej wystawienia jest to, aby nieruchomość posiadała dostęp do drogi publicznej. O tym co zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji przeczytasz w artykule: Działka bez dostępu do drogi publicznej - co zrobić?
 • Działka z ruiną – decydujesz się na zakupienie działki z ruiną do wyburzenia. Ale czy na pewno będziesz mógł pozbyć się szpecącego budynku? Sprawdź czy: budowla nie jest wyższa niż 8 m, odległość od granicy jest większa niż połowa wysokości, nie została wpisana do rejestru zabytków, lub nie jest objęta ochroną konserwatorską. Spełnienie chociaż jednego warunku, będzie wymagało od Ciebie uzyskania pozwolenia na wyburzenie. Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś przecząco, wystarczy samo zgłoszenie rozbiórki w starostwie powiatowym.
 • Działka bez dostępu mediów - Choć cena takiej działki może być niższa, to w ostatecznym rozrachunku może się okazać że będzie bardziej kosztowna. Jeśli kupisz działkę bez mediów, ale sieć położona jest w pobliżu, nie powinieneś mieć problemu z podłączeniem. Jeśli jednak kupiłeś działkę na odludziu, z dala od oznak cywilizacji i w dodatku bez przyłączy… no cóż może Cię do dużo kosztować – czasu i pieniędzy.

Koniec z ukrywaniem wad działki w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości

Raport o Terenie - sposobem na wady działki.
Raport o Terenie - sposobem na wady działki.

Jeżeli nabrałeś/nabrałaś wątpliwości, czy na pewno uda Ci się wychwycić wszystkie uciążliwości i zagrożenia podczas wyboru przyszłej nieruchomości, już uspokajam. Co jeśli powiem Ci, że tego typu niedogodności jak i wiele innych możesz wykluczyć w kilka minut, nie ruszając się z domu? Wystarczy, że znasz dokładny adres działki, albo jej położenie na mapie. To wszystko czego potrzebujesz, by wygenerować własny Raport o Terenie OnGeo.

Oddajemy  w Twoje ręce narzędzie, dzięki któremu rzetelnie zdiagnozujesz działkę i uwolnisz się od stresu przed popełnieniem błędu. Raporty o Terenie rewolucjonizują myślenie o nieruchomościach gruntowych – dzięki nim transakcje są dużo bardziej transparentne, a nasi użytkownicy – świadomi swoich decyzji.

Co zawiera Raport o Terenie OnGeo?

Raport o Terenie OnGeo składa się z kilkunastu zakresów tematycznych, zawierających szereg analiz, statystyk i danych przestawionych w przystępny sposób – na mapie oraz tabelarycznie. Wszystkie informacje zawarte w Raporcie są kluczowe z punktu widzenia zakupu nieruchomości.  W Raporcie o Terenie OnGeo znajdziesz na przykład:

 • Dział Infrastruktura, który zawiera takie informacje jak dostęp do drogi publicznej, dostęp do drogi planowanej lub w budowie, przebieg linii energetycznych, dostęp do światłowodu, uzbrojenie terenu.
 • Ograniczenia formalnoprawne — wszystko o danych ewidencyjnych – z tego rozdziału dowiesz się jakie zostały wydane pozwolenia na budowę w okolicy wybranej przez Ciebie lokalizacji, poznasz lokalizację terenów ochronnych wokół cmentarzy lub lotnisk, dowiesz się gdzie znajdują się formy ochrony przyrody.
 • Sprawdzisz czy na wybranym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli tak uzyskasz informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenu.
 • Dowiesz się jakie jest nasłonecznienie terenu oraz dachów budynków na wybranym terenie.
 • Sprawdzisz czy występuje zagrożenie powodzią, stagnacją wody, jak uciążliwy jest hałas w okolicy, czy istnieje zagrożenie osuwiskami, lub jakie jest zanieczyszczenie powietrza.
 • Dowiesz się jakiego rodzaju usługi znajdują się w odległości 1 km od wybranej lokalizacji.
 • Raport może zawierać także analizę spadków terenu czy analizę ekspozycji terenu.
 • Czy w obrębie nieruchomości znajdują się budynki objęte ochroną zabytków.
 • I wiele innych.

Dowiedz się więcej o OnGeo.pl

Raport o Terenie - sprawdź działkę w 5 minut!
Raport o Terenie - sprawdź działkę w 5 minut!

Jak pobrać Raport o Terenie?

 1. To proste. Wchodzisz na stronę ongeo.pl i wybierasz jeden ze sposobów wyszukania nieruchomości. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
  • Zaznacz na mapie konkretną działkę lub kilka sąsiadujących działek za pomocą domyślnie ustawionej funkcji „Wskaż”.
  • Wpisz adres lub nr działki w oknie wyszukiwarki.
  • Wyznacz granice interesującego Cię obszaru za pomocą opcji „Narysuj”.
 2. Generuj raport
  • Prześledź listę tematów raportu dostępnych dla wybranej przez Ciebie lokalizacji i ewentualnie odznacz te, których nie potrzebujesz.
  • Sprawdź cenę, która aktualizuje się na bieżąco w momencie zaznaczania konkretnych zagadnień raportu.
  • Kliknij „Potwierdź”.
 3. Dokonaj opłaty online.
 4. Pobierz raport w wygodnej formie, w pliku PDF.

Cała procedura zajmie kilka minut, a zakres kluczowych informacji na temat wybranego terenu będzie naprawdę zadowalająca.

Zobaczy filmik z instrukcją pobrania Raportu o Terenie Ongeo

Na co uważać szukając nieruchomości?

Sprawdź czy działka kryje zagrożenia lub ograniczenia: powódź, osuwisko, obszary chronione, ograniczenia prawne. Zdiagnozuj działkę sam w OnGeo.pl.

Pośpiech sprzedającego – nie wróży nic dobrego. Jeśli na spotkaniach ze sprzedającym odczuwasz presję związaną z tym, że sprzedający zdaje się popędzać Ciebie, sugeruje wielu chętnych na nieruchomość, wymaga szybkiego podjęcia decyzji – nie jest to dobry znak. Postaraj się racjonalnie wytłumaczyć sprzedającemu, jak ważne i kluczowe dla Ciebie jest rzetelne sprawdzenie wszystkich aspektów – prawnych, technicznych, czy wizualnych. Nie bój się stawiać granic i sygnalizować swoich potrzeb. To Ty jesteś kupującym i to Ty możesz ustalać reguły tej gry.

Najpowszechniejszymi wadami działki ukrytymi są kwestie związane z elementami prawnymi, których nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka, oglądając działkę. Dlatego jest ich najwięcej – bo nie są łatwe do wychwycenia.

Nieruchomość nie stanowi własności osoby sprzedającej - może to wydawać się nie do pomyślenia. Ale bardzo dużo przestępstw związanych jest z oszustami, którzy podają się za prawnego właściciela nieruchomości i próbują dokonać transakcji sprzedaży.

Księgę wieczystą nieruchomości sprawdzamy za każdym razem przymierzając się do zakupu nieruchomości – redakcja OnGeo.pl przypomina o tym za każdym razem. Wadą ukrytą działki może być jednak sytuacja, w której w księdze nie ma ujawnionych wpisów na temat praw do użytkowania czy dzierżawy działki przez osobę trzecią, a w rzeczywistości takie prawo obowiązuje.

Kolejnym ograniczeniem jest sytuacja, kiedy kupujemy działkę pozbawioną dostępu do mediów. Jeśli działka nie jest uzbrojona, możemy mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Na szczęście uzbrojenie nieruchomości możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu- zamawiając Raport o Terenie OnGeo. Raport o Terenie zawiera sekcję „Uzbrojenie terenu w media”, dzięki której dowiesz się czy działka posiada dostęp do mediów oraz czy w sąsiedztwie wybranego do analizy obszaru przebiegają sieci infrastruktury technicznej.

Na mapie w Raporcie o Terenie prezentowane są dane o uzbrojeniu terenu w następujące obiekty infrastruktury technicznej:

 • linie elektroenergetyczne,
 • przewody wodociągowe,
 • przewody gazociągowe,
 • przewody kanalizacyjne,
 • przewody telekomunikacyjne,
 • przewody ciepłownicze,
 • latarnie, słupy, studnie, hydranty.

Przed zakupem nieruchomości nie zapomnij zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – o  ile taki został uchwalony na terenie, na którym znajduje się wybrana przez Ciebie nieruchomość.

Kupno działki - formalności. Poznaj procedurę zakupu.

Gdzie sprawdzić działkę? To musisz wiedzieć przed zakupem!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Co możesz zrobić, gdy dowiesz się o wadzie ukrytej działki?

Gdy już sprawdzisz informacje na temat swojej nieruchomości i poznasz jej wszystkie zalety, ale przede wszystkim wady – możesz żądać obniżenia wartości ceny nieruchomości. Tak! Raport o Terenie OnGeo może dać Ci informacje, dzięki którym zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych.

Kolejnym działaniem może być odstąpienie od umowy i ubieganie się o zwrot pieniędzy. Ostatecznie kupujący może zażądać od sprzedającego usunięcia wady lub zwrotu środków poniesionych z powodu zaistnienia wady ukrytej

Ile masz czasu na ubieganie się o rękojmię z tytułu wady ukrytej?

Odpowiedź brzmi: to zależy. W przypadku wykrycia wady ukrytej o prawnym charakterze na zakupionej nieruchomości masz 5 lat o daty zakupu, by ubiegać się o rękojmię z tego tytułu. Z kolei w przypadku wady ukrytej fizycznej ten czas wynosi 1 rok.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl