Porady OnGeo

Działka bez dostępu do drogi publicznej - co zrobić?

Paulina Multan
2021-06-04
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 24, średnia ocen: 5
działka bez dostępu do drogi publicznej

Działka bez dostępu do drogi publicznej nie jest sytuacją bez wyjścia. Powszechnie bowiem funkcjonuje takie rozwiązanie jak służebność, którą udziela właściciel działki posiadającej taki dostęp. W dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat, a także podpowiemy w jaki sposób sprawdzić czy działka posiada dostęp do drogi publicznej.

  • Działka bez dostępu do drogi publicznej oznacza brak uzyskania decyzji WZ, a co za tym idzie, brak pozwolenia na budowę.
  • Służebność przypisana jest do nieruchomości (działki), a nie do jej aktualnego właściciela.
  • W Geoportalu OnGeo w prosty sposób sprawdzisz, jaki czy Twoja działka posiada bezpośredni dostęp do drogi oraz jaki jest jej status.

Brak dostępu do progi publicznej nie jest czymś niezwykłym. Takie sytuacje się zdarzają i są na nie gotowe rozwiązania. Jeśli więc zastanawiasz się, czy skorzystać z oferty zakupu tego typu nieruchomości, lub posiadasz taką, ten artykuł wyposaży Cię w niezbędną wiedzę.

Co oznacza, że droga jest publiczna?

Definicję drogi publicznej znajdziemy w ustawie o drogach publicznych. Zgodnie z nią jest to droga, która zalicza się do jednej z kategorii dróg (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej, gminnej). Dodatkowo może z niej korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w obowiązujących przepisach. Istotna jest kwestia powszechnego dostępu do drogi. Nie może być ona własnością prywatnego podmiotu .

Działka bez dostępu do drogi publicznej - co zrobić? Umowne ustanowienie służebności drogi koniecznej

Wariat najlepszy, ale musi być spełniony przynajmniej jeden warunek: uprzejmy sąsiad, który udostępni fragment swojej działki pod wytyczenie dla nas drogi. Takie rozwiązanie wymaga podpisania umowy w formie aktu notarialnego.

Sądowe ustanowienie służebności drogi koniecznej 

Rozwiązanie zdecydowanie mniej optymistyczne niż pierwsze, ale niestety o wiele powszechniejsze. Ze świeczką można bowiem szukać sąsiadów, którzy zgodzą się dobrowolnie przekazać części posiadanej działki pod drogę. Jeśli opcja nr 1 odpada i starasz zrealizować plan B, pamiętaj, że we wniosku o ustanowienie drogi konieczne musisz wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które mogłaby prowadzić droga, aby posiadana przez Ciebie nieruchomość  miała odpowiedni dostęp do drogi publicznej. Oczywiście ustanowienie drogi koniecznej wiąże się z wynagrodzeniem dla osób, które udostępniają swoją działkę pod drogę. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest przez sąd po uprzednich oględzinach terenu i stwierdzeniu, w jakim stopniu nowo wytyczona droga wpłynie nie obniżenie wartości nieruchomości służebnej.

Opcja numer 3 - Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

Wariant wymagający najwięcej czasu… 30 lat. W przypadku użytkowania istniejącej, utwardzonej drogi, nawet nie posiadając do tego umocowania, istnieje możliwość uzyskania służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie. Co prawda, jest to metoda o wiele bardziej długotrwała niż w przypadku sądowego ustanowienia służebności, ale za to mniej kosztowna. W przypadku zasiedzenia nie dochodzi do wypłaty odszkodowania.

Mapa planowanych dróg, sprawdź jaka jest lokalizacja inwestycji

Służebność jest prawem właściciela nieruchomości czy samej nieruchomości?

Kwestię służebności reguluje kodeks cywilny, który określa, że jest ona prawem rzeczowym. Oznacza to, że służebność przypisana jest do danej nieruchomości, a nie właściciela.

Działka bez dostępu do drogi publicznej - jak sprawdzić dostęp do drogi

Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniej lokalizacji i zakupu nieruchomości, by zbudować dom lub inny budynek, na przykład usługowy, koniecznie upewnij się czy działka ma dostęp do publicznej drogi. Jak to zrobić?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z Geoportalu OnGeo – w widoku mapy możesz odnaleźć lokalizację, która Cię interesuje, a następnie podkład w widocznymi działkami i drogami, umożliwi Ci weryfikację.

Geoportal OnGeo - widok dróg na mapie
Geoportal OnGeo - widok dróg na mapie

Może się zdarzyć jednak tak, że działka posiada dostęp do jakiejś drogi. No właśnie, aby dowiedzieć się czy ta konkretna droga posiada status drogi publicznej, wystarczy, że zamówisz Raport o Terenie OnGeo, a wybierając zakres zaznaczysz sekcję Infrastruktura.

W odpowiedzi otrzymasz informację czy wybrana działka ma dostęp do drogi publicznej. Na mapce w Raporcie o terenie zobaczysz jaka jest lokalizacja danej drogi oraz wskazany będzie jej typ (krajowa, wojewódzka, powiatowa, gminna, zakładowa, inna).

Sekcja Dostęp do drogi w Raporcie o Terenie Ongeo
Sekcja Dostęp do drogi w Raporcie o Terenie Ongeo

Dodatkowo pod mapką z widokiem dróg, znajdziesz szczegółowy ich wykaz w formie tabeli, a w niej informacje takie jak:

  • numer drogi,
  • kategoria zarządzania,
  • klasa drogi,
  • nawierzchnia,
  • odległość od analizowanej działki.
Szczegółowy wykaz dróg w Raporcie o Terenie OnGeo
Szczegółowy wykaz dróg w Raporcie o Terenie OnGeo

Do czego przydają się te informacje?

Dostęp do drogi publicznej ma istotne znaczenie przy planowaniu inwestycji na działce. W celu uzyskania pozwolenia na budowę, działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Nie jest możliwa również sprzedaż działki, która nie posiada dostępu do drogi.

DOSTĘP DO DROGI PLANOWANEJ LUB W BUDOWIE

Co znajdziesz w tej sekcji?

Poznasz lokalizację przebiegu planowanych inwestycji drogowych oraz dróg w budowie. Analiza wykonywana jest w zasięgu 1 km od wskazanego w Raporcie o terenie obszaru. Dodatkowo przedstawione są informacje dotyczące rodzaju drogi, opis inwestycji oraz odległość od analizowanego terenu.

Sekcja Dostęp do drogi planowanej w Raporcie o Terenie OnGeo
Sekcja Dostęp do drogi planowanej w Raporcie o Terenie OnGeo
Szczegółowy wykaz dróg planowanych
Szczegółowy wykaz dróg planowanych

Do czego przydają się te informacje?

Dostęp do drogi planowanej lub w budowie ma znaczenie we wielu aspektach, może być czynnikiem wpływającym na decyzję o inwestycji na danej działce lub rezygnacji z inwestycji, jeżeli uznasz, iż droga w sąsiedztwie będzie uciążliwa. Znając lokalizację planowanych inwestycji drogowych możesz wyselekcjonować grunty o dużym potencjale inwestycyjnym.

Ile kosztuje sekcja Dostęp do drogi w Raporcie o Terenie?

7,38 zł - tylko tyle kosztuje zakup Raportu o Terenie z sekcją Dostęp do drogi. Niezależnie czy Twoja działa ma 500 m2 czy 3 ha, zapłacisz taką samą cenę. To bardzo proste. Wejdź na Generuj Raport o Terenie OnGeo i sprawdź.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl