Porady OnGeo

Mapa planowanych dróg, sprawdź jaka jest lokalizacja inwestycji

Magdalena Moskała
2021-04-15
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Mapa planowanych dróg, sprawdź jaka jest lokalizacja inwestycji

Chcesz wiedzieć czy w pobliżu twojej działki nie jest planowana budowa nowej drogi, albo czy może już nie trwają prace budowlane dotyczące infrastruktury drogowej? Dzięki Raportowi o Terenie OnGeo w zaledwie kilku minut możesz to sprawdzić.

Oto instrukcja, jak sprawdzić mapę inwestycji planowanych dróg względem wybranej działki w Raporcie o Terenie OnGeo:

  1. Wejdź na stronę https://ongeo.pl/
  2. Wskaż działkę dla której chcesz sprawdzić planowane drogi
  3. Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej.

Lokalizacja inwestycji drogowych

Chcąc kupić wymarzoną działkę, musimy wziąć pod uwagę szereg czynnik wpływających na jej atrakcyjność. Informację czy w pobliżu naszej potencjalnej nieruchomości nie są planowane jakieś inwestycję drogowe, szczególnie te niosące za sobą negatywne skutki są kluczowe. Takie inwestycję, mogą z pewnością wpłynąć na to czy będziemy zainteresowanie kupnem danej działki czy też nie.

Plany budowy nowej autostrady w pobliżu działki budowlanej z domem jednorodzinnym mogą stać się nie lada problemem dla potencjalnego kupca nieruchomości, marzącego o spokojnej i cichej okolicy ze świeżym powietrzem. Dlatego kupując wymarzoną działkę powinniśmy sprawdzić, czy w najbliższym jej otoczeniu nie jest planowana budowa drogi, co z pewnością mogłoby wpłynąć na poziom hałasu i zanieczyszczeń. Znając lokalizację planowanych inwestycji drogowych możemy w łatwy sposób wyselekcjonować grunty, które stanowią dla nas duży potencjał inwestycyjny.

Instrukcja jak sprawdzić dostęp do planowanej drogi lub drogi w budowie

Wejdź na stronę https://ongeo.pl/

Po wejściu na główna stronę portalu OnGeo.pl klikamy w pierwszą widoczną zakładkę „Raporty o Terenie”. Aby przejść od razu do strony z raportami możemy kliknąć bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wskaż działkę dla której chcesz sprawdzić planowane drogi

Kolejnym krokiem będzie wyszukanie lub wskazanie działki dla której chcesz sprawdzić dostęp do drogi publicznej.

Możesz to zrobić za pomocą jednego z trzech sposobów wyszukiwania:

  • Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.
  • Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

  • Wskaż działkę na mapie. Po kliknięciu wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar na mapie.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej.

Jeżeli już znalazłaś interesującą cię działkę lub obszar to z panelu raportu (po prawej stronie) możesz przejrzeć które z dostępnych opcji raportu są dostępne dla wybranej działki. W tym miejscu możesz odznaczyć/zaznaczyć informację które cię interesują – w tym przypadku są to drogi.

Chcąc uzyskać informację na temat planowanych dróg odszukaj punkt Infrastruktura i upewniamy się, że podpunkt Dostęp do drogi publicznej jest zaznaczony.

Z dostępnej listy opcji tematów możesz wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcesz wygenerować – wybierasz i płacisz tylko za to czego potrzebujesz.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przechodzimy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport. Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl to w szybki sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wynikiem analizy dostępu wybranego terenu do drogi publicznej w wygodnej formie PDF.

Co znajdziesz w Raporcie o Terenie dla Drogi publicznej?

Generując Raport OnGeo dotyczący Dostępu do drogi dowiesz się o planowanych inwestycji drogowych oraz drogach w budowie. Mapa wraz z analizą wykonywana jest w zasięgu 1 km od wskazanego obszaru. Oprócz części graficznej znajdziesz tabelkę w której przedstawione są informacje dotyczące rodzaju drogi wraz z krótkim opisem inwestycji i odległością od wybranej działki.

W raporcie otrzymasz również graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz (w postaci tabeli) z informacjami o numerze drogi, kategorii zarządzania, klasie drogi, nawierzchni oraz odległości od wskazanej działki

Poniżej jest przedstawiony przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi planowanej lub w budowie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej informacji na temat generowania raportu oraz dostępnych danych o terenie obejrzyj filmik zamieszczony poniżej.

Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl