Planując budowę lub modernizację nieruchomości, jednym z ważniejszych kroków jest ustalenie lokalizacji zjazdu z drogi publicznej na działkę. Wymaga to nie tylko precyzyjnego zaplanowania, ale również uzyskania zezwolenia zarządcy drogi. Proces ten, który może obejmować także przebudowę zjazdu, jest regulowany przez odpowiednie przepisy i często kończy się wydaniem drodze decyzji administracyjnej. Aby legalnie zrealizować takie przedsięwzięcie, konieczne może być również zezwolenie na lokalizację zjazdu oraz zgoda na zajęcie pasa drogowego. Z naszego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez procedurę uzyskania zezwolenia zarządcy drogi oraz co należy zrobić, aby legalnie przeprowadzić przebudowę zjazdu.
Budowa zjazdu z drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej formalności
- Zgłoszenia pozwolenia na budowę i przebudowę zjazdów nie są wymagane po zmianie przepisów z dnia 1 stycznia 2017 r. ustawy o drogach publicznych i prawo budowlane dzięki uproszczeniu procedury.
- Wydawane są zgłoszenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej.
Definicja zjazdu oraz ich podział – warto wiedzieć
Zjazd z drogi publicznej
Definicja z ustawy o drogach publicznych, zjazd to połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o drogach publicznych.
Rozporządzenie wyróżnia podział na zjazd publiczny i indywidualny:
Zjazd publiczny określany jest przez zarządcę drogi do minimum jednego obiektu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza np. stacje paliw, obiekty gastronomiczne, hotelowe, przemysłowe czy handlowe.
Zjazd indywidualny określony jest przez zarządcę drogi do jednego bądź kilku obiektów użytkowanych indywidualnie np. zjazd do posesji prywatnej.
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, utrzymanie, budowa lub przebudowa zjazdu należy do właścicieli lub użytkowników posesji przyległych do drogi publicznej. Nie dotyczy to przypadku przebudowy zjazdu wymuszoną przy przebudowie drogi – obowiązek ten należy do zarządcy drogi.
Zgodnie z nowelizacją przepisów z dnia 1 stycznia 2017 r, ustawy o drogach publicznych pozwolenia i zgłoszenia na budowę i przebudowę nie jest wymagane. Dotyczy to również zjazdów przy drogach krajowych, gdzie dawniej należało uzyskać pozwolenie na budowę. Procedury budowy zjazdów mogą zostać wykonane w oparciu o zezwolenia na lokalizację.
W Polsce zarządcami dróg są:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe
- Zarząd województwa – drogi wojewódzkie
- Zarząd powiatu – drogi powiatowe
- Wójt lub burmistrz lub prezydent miasta – drogi gminne
Zezwolenie zarządcy drogi na budowę lub przebudowę zjazdu wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. Decyzja ta jest ważna do 3 lat.
Budowa zjazdu z drogi krajowej
Droga krajowa to droga główna należąca do klasy G. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to zjazdy z drogi krajowej podlegają ograniczeniu w celu zapewnienia dojazdu z innych dróg niższych klas. Rygorystyczne przepisy narzucają aby kierować się bezpieczeństwem użytkowników dróg oraz płynnością ruchu. Na wniosek Strony posiadającej tytuł prawny do nieruchomości Zarządca drogi wszczyna postępowanie na zjazd z drogi. Do wniosku należy załączyć wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile dla danego terenu obowiązuje. Natomiast w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działkę przyległą do drogi krajowej, na którą ma być urządzony (bądź przebudowywany) zjazd, do wniosku o wydanie zezwolenia na lokalizację (przebudowę) zjazdu decyzja o warunkach zabudowy nie jest wymagana. Decyzja zezwalająca na lokalizację lub przebudowę zjazdu nie uprawnia do prowadzenia robót w pasie drogowym, dlatego prowadzenie robót w pasie drogowym jest możliwe po uzyskaniu decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego wydawanej w odrębnym postępowaniu administracyjnym.
Budowa zjazdu z drogi wojewódzkiej
Wniosek o zezwolenie na lokalizację zjazdu wraz z załącznikami składa się do właściwego urzędu marszałkowskiego do siedziby odpowiednio terytorialnych Rejonów Drogowych. W decyzji administracyjnej, która jest odpowiedzią na złożony wniosek zawarte są informacje o parametrach technicznych zjazdu. Utrzymanie zjazdów wraz ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać zezwolenia na prowadzenie robót w pasie drogowym.
Budowa zjazdu z drogi powiatowej
Zarządca drogi wszczyna postępowanie na wniosek o lokalizację zjazdu z drogi powiatowej Strony która posiada tytuł prawny do nieruchomości, na której ma być wybudowany zjazd z drogi. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w odpowiednim Starostwie Powiatowym. Utrzymywanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi.
Budowa zjazdu z drogi gminnej
Należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizacje zjazdu i dołączyć do niego odpowiednie załączniki do Zarządu Dróg. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą dróg publicznych (wyj. autostrady i drogi ekspresowe) jest prezydent miasta. Dlatego wniosek należy złożyć do właściwego urzędu miasta.
Należy pamiętać że decyzja na lokalizację lub przebudowę zjazdu nie jest równoznaczna z zezwoleniem na wykonanie zjazdu. Dlatego należy uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego.
Uzyskaniu zezwolenia zarządcy drogi
Uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi to niezbędny krok, jeśli planujesz budowę nowego zjazdu z drogi publicznej lub przebudowę istniejącego zjazdu. Zarządca drogi, który może być przedstawicielem gminy, powiatu, województwa lub kraju, odpowiada za wydanie decyzji administracyjnej umożliwiającej takie prace. Wniosek o uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji zjazdu, planów jego budowy lub przebudowy, a także często wymaga dołączenia projektu technicznego. Dopiero po otrzymaniu tego zezwolenia można legalnie rozpocząć prace, w tym zajęcie pasa drogowego w celu realizacji inwestycji.
Zgodnie z art. 29 ustawy o drogach publicznych:
„Budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu, z zastrzeżeniem ust. 2.”
Oznacza to, że właściciel działki przylegającej do drogi publicznej, jeśli chce wykonać nowy zjazd lub przebudować istniejący, musi najpierw uzyskać zgodę zarządcy drogi. Decyzja ta wydawana jest w formie administracyjnej, a wszelkie roboty związane z budową zjazdu są obowiązkiem właściciela nieruchomości.
Zgłoszenie budowy zjazdu z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych w oparciu o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu
- Przygotowanie i złożenie wniosku – wniosek należy złożyć wraz z załącznikami do zarządcy drogi właściwego ze względu na lokalizację zjazdu
- Dokumenty które należy dołączyć do wniosku
- Mapa zasadnicza lub ewidencyjna (zazwyczaj kopia) wraz zaznaczoną propozycją lokalizacji zjazdu
- Mapa sytuacyjno-wysokościowa (zazwyczaj kopia)
- Decyzja o warunkach zabudowy i wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wypis z rejestru gruntów (kopia)*
- Potwierdzenie tytułu prawnego do nieruchomości (kopia)
- Opłata skarbowa
- Pełnomocnictwo (jeśli zostało ustanowione)
- Weryfikacja formalna wniosku
- Ocena merytoryczna wniosku oraz wydanie decyzji
*Jeśli inwestycja obejmuje jedynie wybudowanie lub przebudowanie zjazdu na podstawie zezwolenia o lokalizacji zjazdu nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Po uzyskaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu należy:
- Uzgodnić z zarządcą drogi dot. projektu budowlanego zjazdu
- Dokonać zgłoszenia budowy lub przebudowy zjazdu lub uzyskać pozwolenie na budowę lub przebudowę zjazdu
- Uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.
Zgodność zjazdu z przepisami o drogach publicznych
Wszelkie parametry zjazdu powinny być zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r.
- Ustalenie czy to ma być zjazd indywidualny czy publiczny
- Wymiary zjazdu powinny być zgodne z wymiarami określonymi w rozporządzeniu
- w przypadku zjazdów indywidualnych szerokość nie mniejsza niż 3 m
- zjazdy publiczne min, 3,5 m
- Kształt (geometria):
- połączenie jezdni ze zjazdem indywidualnym projektowane są w formie skosów 1:1 lub na wprost. Dopuszczalne są wyokrąglenia krawędzi zjazdu łukami przy promieniu 3-5 m.
- W przypadku zjazdów publicznych zalecane są wyokrąglęnia krawędzi łukami przy promieniu 5 m dla zjazdów o szerokości 3,5-5 m.
- Pochylenie podłużne zjazdu w granicy działki drogowej
- Część zjazdu znajdująca się w pasie drogowym powinna być pochylona w kierunku tej drogi a dalsza część zjazdu która jest na terenie inwestora powinna być w przeciwnym kierunku.
- W przypadku zjazdów publicznych na długości przynajmniej 7 m od krawędzi jezdni pochylenie nie może być większe niż 5%, a na dalszym odcinku większe niż 12%
- Nawierzchnia co najmniej twardą w granicach pasa drogowego dla zjazdu indywidualnego i powierzchnię twardą w granicach pasa drogowego dla zjazdu publicznego.
Budowa lub przebudowa zjazdu z drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej wiąże się z koniecznością spełnienia kilku formalności. Kluczowym krokiem jest uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi, które obejmuje dokładne ustalenie lokalizacji zjazdu oraz zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i płynności ruchu. Warto pamiętać, że proces ten różni się w zależności od klasy drogi, ale podstawą wszędzie jest wniosek, odpowiednie załączniki, takie jak wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oraz zgoda na zajęcie pasa drogowego. Prawidłowo przeprowadzone formalności, umożliwiają legalne i bezpieczne wykonanie zjazdu, co jest istotne zarówno dla indywidualnych inwestycji, jak i obiektów publicznych.
Zainteresuje Cię również artykuł na blogu:
Dostęp do drogi publicznej – wymóg realizacji inwestycji
Jak sprawdzić czy działka posiada dostęp do drogi publicznej
Taką opcję umożliwia Geoportal OnGeo.pl, w którym po przez wyszukiwarkę działek lub adresów znajdziesz wybraną przez Ciebie działkę i sprawdzisz czy ma dostęp do drogi publicznej a to wszystko za pomocą usługi Raport o terenie, przejrzysty dokument zawierający pełną analizę wybranej działki. Wygenerujesz go samodzielnie w 5 minut w bardzo korzystnej cenie.
Zobacz także:
Redaktorka w serwisie OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!