Porady OnGeo

Jak sprawdzić nawierzchnie drogi?

Magdalena Moskała
2021-02-23
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-26
Głosów: 24, średnia ocen: 5
jak-sprawdzic-nawierzchnie-drogi

Co to jest nawierzchnia drogi, jaki są jej rodzaje oraz w jaki sposób możemy ją sprawdzić ? Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób krok po kroku sprawdzić nawierzchnię drogi na portalu internetowym OnGeo.pl.

Co to jest nawierzchnia drogi?

Nawierzchnia drogi jest to odpowiednia warstwa konstrukcji mająca na celu komfortowe i bezpieczne poruszanie się po jezdni.

Drogi publiczne, ze względu na typ nawierzchni można podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • drogi o nawierzchni twardej (utwardzonej),
 • drogi o nawierzchni gruntowej.

Drogi o nawierzchni gruntowej są najtańszym i najprostszym typem nawierzchni. Zazwyczaj ten typ nawierzchni wykonywany jest za pomocą gruntu i materiału obecnego już podczas samej budowy drogi. Często wykorzystywane są też dodatkowe materiały, aby polepszyć i utrwalić jakość nawierzchni drogi.

Do dróg o nawierzchni twardej możemy zaliczyć drogi wykonane z:

 • Betonu asfaltowego,
 • Mastyksu,
 • Bitumu,
 • Płyt kamienno-betonowych,
 • Kostki kamiennej
 • Klinkieru,
 • Bruku.

Najczęściej wykorzystywaną warstwą drogi w Polsce jest nawierzchnia wykonana z mieszanek mineralno-asfaltowych. Jest to nawierzchnia uniwersalna, którą można stosować dla każdego rodzaju drogi.

Odpowiednia nawierzchnia drogi zapewnia stabilizację użytkowania oraz daje możliwość efektywnego odprowadzania wody. Dlatego warto sprawdzić z jakim rodzajem nawierzchni drogi np. w pobliżu naszego domu mamy do czynienia.

Jak sprawdzić nawierzchnie drogi?

Wejdź na stronę https://ongeo.pl/

Po wejściu na stronę portalu OnGeo.pl należy kliknąć w pierwszą widoczną zakładkę „Raporty o Terenie”. Aby przejść od razu do strony z raportami możemy kliknąć bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wybierz teren dla którego chcesz sprawdzić nawierzchnie drogi.

Następnie należy wyszukać lub wskazać działkę/teren dla którego chcesz sprawdzić dostęp do drogi publicznej wraz z informacją o nawierzchni drogi. Możesz to zrobić za pomocą jednego z trzech sposobów wyszukiwania.

 • Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.
 • Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki.

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

Znajdź teren dla którego chcesz sprawdzić nawierzchnie drogi.
Znajdź teren dla którego chcesz sprawdzić nawierzchnie drogi.

Trzecim sposobem na wyszukanie obszaru jest wskazanie działki lub kilku obszarów na mapie. Kliknij w „wskaż na mapie” a po kliknięciu wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar na mapie.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej z informacją o nawierzchni drogi.

Jeżeli już znalazłaś interesującą cię działkę lub obszar to z panelu raportu (po prawej stronie) możesz przejrzeć które z dostępnych opcji raportu są dostępne dla wybranej działki. W tym miejscu możesz odznaczyć/zaznaczyć informację które cię interesują – w tym przypadku są to drogi.

Chcąc uzyskać informację na temat rodzaju nawierzchni drogi odszukaj punktu Infrastruktura i upewniamy się, że podpunkt Dostęp do drogi publicznej jest zaznaczony.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej z informacją o nawierzchni drogi.
Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej z informacją o nawierzchni drogi.

Z dostępnej listy opcji tematów możesz wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcesz wygenerować – wybierasz i płacisz tylko za to czego potrzebujesz.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przechodzimy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport. Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl to w szybki sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wynikiem analizy dostępu wybranego terenu do drogi publicznej i wszystkimi informacjami w wygodnej formie PDF.

Podsumowanie raport Dostępu do drogi publicznej z informacją o nawierzchni drogi.
Podsumowanie raport Dostępu do drogi publicznej z informacją o nawierzchni drogi.

Przykładowy Raport o Terenie:

Generując Raport OnGeo dotyczący Dostępu do drogi publicznej otrzymasz graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz (w postaci tabeli) z informacjami o nawierzchni drogi, numerze drogi, zarządcy oraz klasie drogi wraz z ich odległościami od wskazanej działki.

Poniżej jest przedstawiony przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.

Przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.
Przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.
Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl