Porady OnGeo

Jak sprawdzić zarządce drogi?

Magdalena Moskała
2021-02-16
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-24
Głosów: 59, średnia ocen: 4.7
Jak sprawdzić zarządce drogi

Jesteś użytkownikiem drogi i chcesz wiedzieć kto jest jej zarządcą? Gdzie szukać informacji na ten temat? Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto sprawdzić, kto jest zarządcą drogi do której masz bezpośredni dostęp ze swojej działki.

Kto jest zarządcą danej drogi- jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Zarządcami dróg można nazwać organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego należą sprawy związane z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządcą dróg jest:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dla dróg krajowych,
  • Zarząd województwa dla dróg wojewódzkich,
  • Zarząd powiatu dla dróg powiatowych,
  • Wójt, burmistrz, prezydent miasta dla dróg gminnych.

Zarządcy dróg odpowiadają za drogi publiczne w Polsce, które dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Należy również wspomnieć, że w Polsce istnieje kilka odcinków autostrad prywatnych (płatnych) - w tym przypadku zarządcą drogi będzie firma, która po podpisaniu umowy koncesyjnej staje się koncesjonariuszem.

Za co odpowiedzialny jest zarządca drogi?

Każdy z poszczególnych zarządców dróg odpowiedzialny jest za utrzymanie istniejących dróg oraz całej infrastruktury drogowej, wraz z wszystkimi chodnikami, sygnalizacją świetlną, obiektami inżynierskimi i urządzeniami bezpieczeństwa np. zapory drogowe, słupki czy separatory ruchu.

Jeżeli pojazd ulegnie uszkodzeniu z powodu np. uszkodzonej nawierzchni drogi to właśnie od danego zarządcy drogi kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. W jaki sposób zatem ustalić, kto jest zarządcą danej drogi na której został uszkodzony pojazd ? Można to zrobić za pomocą geoportalu OnGeo i Raporcie o Terenie.

Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo

Dowiesz się:

Jak sprawdzić czy droga jest gminna lub zarządzana przez inny urząd.

Wejdź na stronę ongeo.pl

Po wejściu na stronę portalu OnGeo.pl należy kliknąć w pierwszą widoczną zakładkę „Raporty o Terenie”. Aby przejść od razu do strony z raportami możemy kliknąć bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wybierz działkę dla której chcesz sprawdzić kategorie zarządzania drogi.

Następnie należy wyszukać lub wskazać działkę dla której chcesz sprawdzić dostęp do drogi publicznej wraz z informacją o zarządcy drogi. Możesz to zrobić za pomocą jednego z trzech sposobów wyszukiwania.

  • Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.
  • Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.
Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.

Trzecim sposobem na wyszukanie obszaru jest wskazanie działki na mapie. Kliknij w „wskaż na mapie” a po kliknięciu wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar na mapie.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej

Jeżeli już znalazłaś interesującą cię działkę lub obszar to z panelu raportu (po prawej stronie) możesz przejrzeć które z dostępnych opcji raportu są dostępne dla wybranej działki. W tym miejscu możesz odznaczyć/zaznaczyć informację które cię interesują – w tym przypadku są to drogi.

Chcąc uzyskać informację na temat kategorii zarządzania drogą odszukaj punktu Infrastruktura i upewniamy się, że podpunkt Dostęp do drogi publicznej jest zaznaczony.

Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.
Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.

Z dostępnej listy opcji tematów możesz wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcesz wygenerować – wybierasz i płacisz tylko za to czego potrzebujesz.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przechodzimy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport. Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl to w szybki sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.
Sprawdź zarządcę drogi w raporcie OnGeo.

Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wynikiem analizy dostępu wybranego terenu do drogi publicznej w wygodnej formie PDF.

Przykładowy Raport o Terenie

Generując Raport OnGeo dotyczący Dostępu do drogi publicznej otrzymasz graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz (w postaci tabeli) z informacjami dotyczącymi nie tylko zarządcy drogi ale jej numerze, klasie i nawierzchni wraz z odległości od wskazanej działki.

Poniżej jest przedstawiony przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.

Fragment raportu OnGeo.pl dotyczący dostępu do drogi publicznej.
Fragment raportu OnGeo.pl dotyczący dostępu do drogi publicznej.
Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl