Porady OnGeo

Jak sprawdzić klasę drogi?

Magdalena Moskała
2021-02-10
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 35, średnia ocen: 5
Klasy drogi-raport

W Polsce drogi publiczne podzielone są na poszczególne kategorie oraz klasy. To właśnie z tego artykułu dowiesz się krok po kroku jak w szybki sposób sprawdzić klasę drogi.

Klasy dróg publicznych

Według Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie w celu określenia wymagań technicznych i użytkowych możemy wyróżnić następujące klasy dróg publicznych:

Klasa drogiOznaczenie symbolem
AutostradyA
Drogi ekspresoweS
Drogi główne ruchu przyspieszonegoGP
Drogi główneG
Drogi zbiorczeZ
Drogi lokalneL
Drogi dojazdoweD

Klasyfikacja dróg publicznych wraz z oznaczeniami.

Jak sprawdzić klasę drogi w Raporcie o Terenie OnGeo ?

Wejdź na stronę https://ongeo.pl/

Po wejściu na główna stronę portalu OnGeo.pl klikamy w pierwszą widoczną zakładkę „Raporty o Terenie”. Aby przejść od razu do strony z raportami możemy kliknąć bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wskaż działkę dla której chcesz sprawdzić klasę drogi.

Kolejnym krokiem będzie wyszukanie lub wskazanie działki dla której chcesz sprawdzić dostęp do drogi publicznej wraz z klasą drogi. Możesz to zrobić za pomocą jednego z trzech sposobów wyszukiwania.

Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.

Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

Jeżeli wolisz wskazać działkę na mapie kliknij w „wskaż na mapie”. Po kliknięciu wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar na mapie.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej.

Jeżeli już znalazłaś interesującą cię działkę lub obszar to z panelu raportu (po prawej stronie) możesz przejrzeć które z dostępnych opcji raportu są dostępne dla wybranej działki. W tym miejscu możesz odznaczyć/zaznaczyć informację które cię interesują – w tym przypadku są to drogi.

Chcąc uzyskać informację na temat klasy drogi odszukaj punktu Infrastruktura i upewniamy się, że podpunkt Dostęp do drogi publicznej jest zaznaczony.

Z dostępnej listy opcji tematów możesz wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcesz wygenerować – wybierasz i płacisz tylko za to czego potrzebujesz.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przechodzimy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport. Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl to w szybki sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wynikiem analizy dostępu wybranego terenu do drogi publicznej w wygodnej formie PDF.

Przykładowy Raport o Terenie.

Generując Raport OnGeo dotyczący Dostępu do drogi publicznej otrzymasz graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz (w postaci tabeli) z informacjami o numerze drogi, kategorii zarządzania, klasie drogi, nawierzchni praz odległości od wskazanej działki.

Poniżej jest przedstawiony przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej informacji na temat generowania raportu oraz dostępnych danych o terenie obejrzyj filmik zamieszczony poniżej.

Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl