Porady OnGeo

Jak sprawdzić numer drogi?

Magdalena Moskała
2021-02-17
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-23
Głosów: 54, średnia ocen: 4.7
Numer drogi

Szukasz informacje o numerze drogi? Chcesz dowiedzieć się jaki numer posiadają drogi zlokalizowane przy twojej działce? Z tego artykułu dowiesz się jak w szybki sposób sprawdzić najważniejszą informację dotyczące infrastruktury drogowej.

Numeracja dróg

Każdej z dróg publicznych - czy to krajowej, powiatowej, wojewódzkiej czy gminnej nadaje się numer drogi.

W jakim celu jest nadawany numer drogi ? Numer drogi nadawany jest w celu oznaczania przebiegu drogi na mapach, jak również w celu oznakowania dróg zgodnie z panującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 lutego 2005 r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom określa szczegółowe wytyczne dotyczące sposób numeracji dróg oraz zakres treść i sposobu prowadzenia ewidencji dróg publicznych.

Kto nadaje numer drogi dla poszczególnych klas?

Poniższa tabela przedstawia informację dotyczące nadania numeru drogi przez odpowiednie organy administracji dla poszczególnych kategorii drogi.

Kategoria DrogiNadanie numeru drogi
GminnaZarząd Województwa
PowiatowaZarząd Województwa
WojewódzkaGeneralny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
KrajowaGeneralny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad

Sposób numeracji dróg

  • Drogi krajowe

Oznaczane są liczbą jednocyfrową lub dwucyfrową - z możliwością poprzedzenia liczby literą A na odcinkach dróg o parametrach autostrady lub literą S na odcinkach dróg o parametrach drogi ekspresowej.

  • Drogi wojewódzkie

Oznaczone liczbą trzycyfrową.

  • Drogi powiatowe

Oznaczone liczbą czterocyfrową i wyróżnikiem literowym województwa.

  • Drogi gminne

Oznaczone liczbą sześciocyfrową i wyróżnikiem literowym województwa np. województwo Świętokrzyskie ma wyróżnik T.

Sprawdź numer drogi w raporcie OnGeo.

Wejdź na stronę https://ongeo.pl/

Po wejściu na stronę portalu OnGeo.pl należy kliknąć w pierwszą widoczną zakładkę „Raporty o Terenie”. Aby przejść od razu do strony z raportami możemy kliknąć bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wybierz działkę dla której chcesz sprawdzić kategorie zarządzania drogi.

Następnie należy wyszukać lub wskazać działkę dla której chcesz sprawdzić dostęp do drogi publicznej wraz z informacją o numerze drogi. Możesz to zrobić za pomocą jednego z trzech sposobów wyszukiwania.

  • Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.
  • Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

Trzecim sposobem na wyszukanie obszaru jest wskazanie działki na mapie. Kliknij w „wskaż na mapie” a po kliknięciu wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar na mapie.

Wygeneruj raport Dostępu do drogi publicznej, w którym zawarty jest numer drogi.

Jeżeli już znalazłaś interesującą cię działkę lub obszar to z panelu raportu (po prawej stronie) możesz przejrzeć które z dostępnych opcji raportu są dostępne dla wybranej działki. W tym miejscu możesz odznaczyć/zaznaczyć informację które cię interesują – w tym przypadku są to drogi.

Chcąc uzyskać informację na temat numeru drogi odszukaj punktu Infrastruktura i upewniamy się, że podpunkt Dostęp do drogi publicznej jest zaznaczony.

Z dostępnej listy opcji tematów możesz wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcesz wygenerować – wybierasz i płacisz tylko za to czego potrzebujesz.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przechodzimy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport. Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl to w szybki sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

 Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wynikiem analizy dostępu wybranego terenu do drogi publicznej w wygodnej formie PDF.

Przykładowy Raport o Terenie:

Generując Raport OnGeo dotyczący Dostępu do drogi publicznej otrzymasz graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz (w postaci tabeli) z informacjami dotyczącymi nie tylko numeru drogi ale również jej zarządcy, klasy i nawierzchni wraz z odległością od wskazanej działki.

Poniżej jest przedstawiony przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi publicznej.

Fragment raportu o terenie OnGeo.
Fragment raportu o terenie OnGeo.
Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl