Porady OnGeo

Dom na skarpie - dowiedz się jak wybudować dom na zboczu

Monika Byś
2022-10-18
~6 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
dom na skarpie

Posiadasz działkę na skarpie i chciałbyś wybudować na niej dom? Pamiętaj, że taka działka wcale nie musi być wadą. Dom na skarpie jest świetną alternatywą dla osób, którym zależy na funkcjonalnej piwnicy lub garażu podziemnym. Niestety dom na zboczu wymaga innych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wykonania bardziej szczegółowych badań terenu. 

  • Zagospodarowanie działki ze spadkiem terenu w dużej mierze zależy od kierunku nachylenia spadku.
  • Narażenie na ryzyko powodzi jest znaczenie mniejsze na działkach ze spadkiem terenu.
  • Zanim zdecydujesz się na zakup działki pod budowę domu, zdiagnozuj dokładnie jej cechy fizyczne i ograniczenia formalnoprawne, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
  • Decydując się na budowę domu musisz mieć zawsze na uwadze zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. 
  • Zdiagnozuj działkę w OnGeo.pl i sprawdź MPZP, ukształtowanie terenu, osuwiska, ekspozycję stoków i inne, 

Zanim zdecydujesz się na zakup działki pod budowę domu, zdiagnozuj dokładnie jej cechy fizyczne i ograniczenia formalnoprawne, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Pamiętaj, że nie każda widokowa działka nadaje się do zabudowy jednorodzinnej. Ograniczenia o których mowa znajdują się przede wszystkim w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, lub jeśli działka nie leży na terenie objętym MPZP - w decyzji o warunkach zabudowy.

Dopiero posiadając odpowiednią, dokładnie sprawdzoną działkę, możesz wybierać projekt domu, który odpowiada wytycznych z mpzp lub decyzji WZ.

Czym charakteryzuje się dom na skarpie?

Domy na zboczu to częsty element krajobrazu górskiego lub podgórskiego na południu Polski. W przypadku takiego rozwiązania bardzo ważny jest projekt budowlany, nierzadko zamawiany na życzenie klienta, który wszelkie problematyczne wady działki ze spadkiem terenu, zamieni na największe atuty.

Domy na zboczu są najczęściej parterowe lub posiadają co najwyżej poddasze. Wszystko przez wzgląd na problem z utrzymaniem środka ciężkości. Natomiast jedną z zalet takich nieruchomości są garaże podziemne, piwnice lub tarasy naziemne stanowiące część domu. Szczególnie istotne jest rozmieszczenie domu względem stron świata, w ten sposób, aby uniknąć znacznych strat ciepła.

Sprawdź ukształtowanie terenu na działce w OnGeo.pl

Wygeneruj Raport o Terenie OnGeo.pl i sprawdź mapę ukształtowania terenu. Dowiedz się także jak rozkłada się ekspozycja stoków i jakie jest nasłonecznienie Twojej działki. 

Geoportal

Informacje o nieruchomościach zawarte w Raporcie o Terenie zawierają dane o nachyleniu stoków dzięki czemu z łatwością dostosujesz projekt do posiadanej parceli. Oprócz powierzchni i procentowego udziału konkretnych spadków, zobaczysz jak rozkładają się one na mapie wybranego obszaru. Taka wiedza pomoże w zaplanowaniu optymalnego wykorzystania możliwości działki. Analiza zawiera również informacje o maksymalnej, średniej oraz minimalnej wysokości terenu.

Fragment Raportu o Terenie - ukształtowanie terenu 
Fragment Raportu o Terenie - ukształtowanie terenu 

Działka ze spadkiem terenu - zalety

Ciekawym wykorzystaniem działki ze spadkiem terenu może być wkomponowanie podpiwniczenia lub garażu w miejscu spadku. Wszystko zależy od inwencji twórczej architekta projektującego dom. Samo zagospodarowanie spadku w dużej mierze zależy od kierunku nachylenia spadku. Jeśli nachylenie skierowane jest do drogi, dobrym rozwiązaniem jest budowa garażu, jeśli od strony ogrodu – masz doskonałe miejsce na rozległy taras widokowy. Działka ze spadkiem terenu może kształtować piękne widoki, a z tarasu możesz mieć widok na całą okolice.

Nowoczesny dom na skarpie
Nowoczesny dom na skarpie, fot. T. Zakrzewski, dobrzemieszkaj.pl

Taka nieruchomość może w niektórych obszarach być bardzo atrakcyjna. Podczas silnych opadów atmosferycznych na działce mającej spadek w kierunku południowym, woda w naturalny sposób zgromadzi się na niższych poziomach. Narażenie na ryzyko powodzi jest więc znaczenie mniejsze na działkach ze spadkiem terenu.

Działka ze spadkiem terenu – wady

Niestety, działka ze spadkiem terenu wymaga zazwyczaj zlecenia indywidualnego projektu domu. Na szczęście na branżowych stronach internetowych z projektami domów można znaleźć gotowy projekt, który po odpowiedniej adaptacji będzie nadawał się do wykorzystania. Wychodzenie architektów naprzeciw zapotrzebowaniu klientów jest kluczowe w dzisiejszych czasach.

Dom na działce ze spadkiem należy dodatkowo ocieplić od strony ścian znajdujących się na stoku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabezpieczysz dom przed nadmiernym wychładzaniem z powodu silniejszych mas powietrza na stoku.

Jeśli Twoja działka znajduje się na terenie o dużym kącie nachylenia, będziesz musiał w niektórych przypadkach zdecydować się na murki oporowe w celu zabezpieczenia niektórych fragmentów budowli.

Koszt budowy domu na działce ze spadkiem terenu wiąże się również z wyższymi kosztami całej budowy. Koszt nanoszenia materiału przed wykopem fundamentów, konieczność zastosowania dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej piwnic spowoduje, że inwestycja może okazać się mniej opłacalna dla Twojego portfela.

Dom na skarpie? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Zanim zabierzesz się za budowę, warto zadać o bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych, skorzystaj z pomocy firmy zajmującej się badaniem gruntu.

Decydując się na budowę domu musisz mieć zawsze na uwadze zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czyli MPZP. Dla budynku powstającego na działce ze spadkiem terenu ma to szczególne znaczenie. Działki na stoku są określane jako działki posiadające wady budowlaneJeśli masz już gotowy projekt domu, musisz bezwzględnie dostosować go do nowych warunków zgodnie z wymogami zawartymi w MPZP. Natomiast jeżeli Twoja działka znajduje się na terenie nie objętym planem miejscowym, będziesz musiał starać się o warunki zabudowy.

Jeśli planujesz budowę piwnicy, będziesz potrzebował informacji o poziomie wód gruntowych. Takie informacje może dostarczyć Ci geotechnik podczas badania poziomu wód gruntowych.

Usytuowanie na spadzistej działce może sprzyjać korzystaniu z dobrodziejstw energii słonecznej. Słońce w naturalny sposób może dogrzewać i doświetlać pomieszczenia w domu, a to poprawi efektywność energetyczną domu. Takie położenie może sprzyjać montażowi paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Twój dom może stać się nie tylko pięknie zaaranżowany, ale również energooszczędny.

Sprawdź fundamenty!

Przede wszystkim fundamenty pod budowę domu na skarpie powinieneś dostosować do kąta pochylenia stoku. Dla domów na zboczu, najczęściej stosowanym rozwiązaniem są fundamenty schodkowe. Mają one formę stopni, których poziom zmienia się wraz ze zmianą ukształtowania terenu. Pamiętaj także o odpowiedniej głębokości posadowienia fundamentów - minimum 80 -140 cm w głąb (czasami więcej). Bardzo ważne jest też zbrojenie ław fundamentowych. W miejscach schodków wykonuje się je na zakład, natomiast w narożnikach budynku dwie ławy powinny być połączone prętami w kształcie litery L. Alternatywą dla fundamentu schodkowego może być zastosowanie wysokich fundamentów. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest niewątpliwie usztywnienie na poziomie podłogi parteru. Brzmi skomplikowanie?

Pamiętaj, że nie musisz wykonywać wszystkiego sam - zadbaj o doświadczoną ekipę budowlaną.

Odpowiednia konstrukcja domu na skarpie - czyli jaka?

I podobnie jak w przypadku fundamentów, wszystko zależy od kąta nachylenia stoku. Im większy - tym istotniejsze stanie się umocnienie konstrukcji. Przede wszystkim znów podkreślamy - w przypadku domów na zboczu, najważniejszymi pracami przygotowawczymi są badania geotechniczne gruntu!

Jeśli nachylenie skarpy jest zbyt duże, może okazać się że jedyną opcją jest wykonanie solidnej ściany oporowej, która zabezpieczy obiekt przed poziomym przemieszczaniem gruntu. Nieodpowiednio zabezpieczony teren pod budowę może spowodować osunięcie ziemi, co skutkuje naruszeniem konstrukcji.

Alternatywą tego rozwiązania jest niwelacja, czyli wyrównanie terenu. Takie działanie gwarantuje stabilność budynku. Warto mieć świadomość, że obie metody są kosztowne, więc musisz się szykować na znaczny wydatek.

Jak dobrać odpowiedni projekt budowlany domu na zboczu?

Projekty budowlane domów na skarpie to często nowoczesne rozwiązania projektowe, będące połączeniem kilku sprawdzonych rozwiązań. Wybierając projekt trzeba sugerować się zapisami w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy. To właśnie tam znajdują się wszelkie uwarunkowania formalnoprawne, które mogą ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić zabudowę.

Decydując się na dom na zboczu, nie trzeba rezygnować z garażu. Można wybrać projekt domu z garażem jedno- czy dwustanowiskowym. W przypadku domów na skarpie dobrym rozwiązaniem jest również garaż podziemny od strony stoku.

Aranżując poszczególne pomieszczenia w domu weź też pod uwagę nasłonecznienie. W przypadku domu piętrowego warto przemyśleć podział stref i pomieszczenia gospodarcze umieścić w piwnicy, strefę dzienną na piętrze, a nocą na parterze. Taki podział pozwoli jeszcze lepiej doświetlić wnętrze domu.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.