Na mapie

Mapa terenowa - przeglądaj okolicę na interaktywnej mapie ukształtowania terenu

Monika Byś
2022-04-08
~5 min
Post zaktualizowany: 2023-03-13
Głosów: 28, średnia ocen: 4.8
mapa terenowa

Pragniemy zaprezentować prezentuje interaktywną, dostępną online mapę ukształtowania terenu stworzoną w ramach projektu Geoportal Na Mapie. Mapa terenowa jest darmowa, a jej zasięg obejmuje obszar całej Polski. Przy pomocy kontrastowej skali barwnej przedstawia zróżnicowanie rzeźby terenu oraz dodatkowo wskazuje przyrodnicze i pozaprzyrodnicze elementy zagospodarowania krajobrazu, przez co jest użyteczna na potrzeby turystyczne, survivalowe oraz stanowi źródło informacji o terenie np. dla leśników i myśliwych. 

  • Mapa ukształtowania terenu Polski jest efektem pracy nad projektem Na Mapie, który ruszył w 2022 r.
  • W Geoportalu Na Mapie znajdziesz mapę terenową Polski, dzięki której sprawdzisz ukształtowanie wybranego obszaru lub działki na mapie.
  • Dane przestrzenne przedstawione w Geoportalu Na Mapie są całkowicie darmowe.
  • Mapa terenowa może być przydatna podczas rozpoznania terenu pod inwestycje budowlane oraz stanowić załącznik do ogłoszenia kupna i sprzedaży nieruchomości. Mapa ukształtowania przyda się również do celów turystycznych oraz będzie przydatną informację dla leśników i przyrodników.

Czym jest mapa terenowa?

Mapa solarna Polski to efekt projektu Geoportal Na Mapie, który ruszył w 2022 r., a zespół który go stworzył na co dzień zajmuje się analizą i przetwarzaniem różnych danych przestrzennych.

Mapa terenowa dostępna w Geoportalu Krajowym Na Mapie nosi nazwę Atlas Solarny, gdyż jej opracowanie powstało w oparciu o analizę nasłonecznienia terenu z uwzględnieniem jej rzeźby.

Mapa terenowa w Geoportalu Krajowym Na Mapie
Mapa terenowa w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Dzięki kontrastowej i wyraźnej skali barwnej na mapie użytkownik może samodzielnie i całkowicie za darmo sprawdzić rzeźbę terenu swojej działki i jej okolicy. Informacja dostępna na mapie terenowej nie odnosi się jednak wyłącznie do zweryfikowania potencjału działki. Na mapie rzeźby terenu z łatwością zweryfikujesz lub zaplanujesz trasę turystyki pieszej lub rowerowej, a dzięki warstwie rzeźby terenu, sam dostosujesz szlak do swoich możliwości.

Do czego Ci się przyda mapa ukształtowania terenu?

Mapa terenowa zawiera wszystkie najważniejsze cechy interaktywnej mapy internetowej. Dzięki niemu możesz sprawdzić zarówno bardzo szczegółowe ukształtowanie terenu, rozkład przestrzenny roślinności wysokiej, lokalizację zbiorników wodnych, rzek i budynków, jak i zweryfikować, czy jakiś obiekt przyrody ożywionej lub obiekt budowlany nie przesłoni Twojej inwestycji.

Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu “Dubie” w Geoportalu Na Mapie
Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu “Dubie” w Geoportalu Na Mapie

Ukształtowanie terenu na mapie, a inwestycje budowlane

Taka informacja jest szczególnie istotna, jeśli zależy Ci na jak najlepszym zaplanowaniu przestrzeni na działce oraz jeśli chcesz zaplanować rozkład poszczególnych pomieszczeń w domu, tak aby wykorzystać potencjał słoneczny działki. W ten sposób w prosty sposób możesz realnie zoptymalizować koszty energii zużywanej na ogrzewanie i oświetlenie domu.

Jeśli wspomina się inwestycje budowlane to mapa Polski ukształtowania terenu przyda się właśnie do rozpoznania ograniczeń budowlanych związanych z terenem. O ile zamieszkanie w dom budowlanym na stromym stoku może mieć swoje plusy, np. piękny widok, czy brak obawy o podtopienia, tak z punktu widzenia samej inwestycji, budowa na wzgórzu będzie niewątpliwie bardziej kosztowna. Jeśli zastanawiasz się, czy budowa na stoku to dobry pomysł, zajrzyj do naszego artykułu → Działka ze spadkiem terenu. Jakie są możliwości wykorzystania działki?

Mapa terenowa jako załącznik do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości

W temacie nieruchomości warto również wspomnieć, że zoom mapy terenowej z Twoją działką można udostępnić w mediach społecznościowych lub skopiować link do schowka. Dzięki temu wystawiając nieruchomość na sprzedaż, możesz wzbogacić swoje ogłoszenie, przez co stajesz się bardziej wiarygodny w oczach przyszłego nabywcy.

Rzeźba terenu na mapie dla celów turystycznych

Mapa ukształtowania terenu Polski może być ponadto przydatna do celów turystycznych w celu rozpoznania terenu przed wyjazdem. Mowa tutaj zarówno o turystyce górskiej, pieszej oraz rowerowej, jak i turystyce ekstremalnej - bushcrafting lub survival. Dlaczego? Ten specyficzny odłam turystyki charakteryzuje się sztuką samodzielnego radzenia sobie w terenie. 

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie w Geoportalu Krajowym Na Mapie
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Aby najlepiej przygotować się do takiej wyprawy, należy wcześniej zgromadzić odpowiedni sprzęt, który umożliwi optymalne warunki w jakich przyjedzie Ci żyć w terenie. Tradycyjne mapy papierowe oraz ortofotomapy dostępne na popularnych portalach nie obrazują w dostateczny sposób rzeźby terenu.

Mapa terenowa dla leśników i przyrodników

Rzeźba terenu jest również istotna dla pewnych grup zawodowych oraz pasjonatów, np. dla leśników i osób pracujących w lesie przy obróbce drewna. Mapa terenowa przyda się również myśliwym oraz przyrodnikom. Duże skupiska roślinności wysokiej mogą stanowić doskonałe schronienie przed zwierzyną przez co obserwacja jest zdecydowanie łatwiejsza. Zlokalizowanie takich miejsc jest jednym z kluczowych zadań, które należy wykonać na etapie przygotowania.

Jak sprawdzić mapę terenową w Geoportalu Krajowym Na Mapie?

W pierwszej kolejności przejdź do mapy rzeźby terenu dostępnej na Geoportalu. Zwróć uwagę, że domyślną mapą jest Geo mapa, czyli mapa bazowa.

Jeśli chcesz zmienić rodzaj mapy na mapę terenową Polski musisz wybrać opcję "Wybierz warstwę mapy" (1). A następnie wskazać na miniaturę mapy Atlas Solarny (2).

Wybierz warstwę mapy w Geoportalu Na Mapie
Wybierz warstwę mapy w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz wyszukać działkę na mapie ukształtowania terenu możesz użyć opcji poprzez wyszukiwarkę adresów (4) lub wyszukiwarkę działek (3). Wszystko zależy od danych o parceli jakimi dysponujesz.

Wyszukiwarka adresów i wyszukiwarka działek w Geoportalu Na Mapie
Wyszukiwarka adresów i wyszukiwarka działek w Geoportalu Na Mapie

Jeśli znasz numer działki, nazwę miejscowości lub/i unikalny identyfikator działki ewidencyjnej, użyj narzędzia wyszukiwarki działek. Natomiast jeżeli dane te nie są Ci znane, lecz znasz jej adres, czyli nazwę miejscowości, ulicę i numer domu - skorzystaj z opcji wyszukiwarki adresów.

Jeśli nie znasz ani numeru działki, ani jej adresu, skorzystaj z narzędzia filtrowanie działek. Filtr działek uwzględnia trzy zmienne - nazwę gminy, współczynnik kształtu oraz powierzchnię działki. Po wskazaniu kryterium automat wskaże na mapie działki, które spełniają wymagania, a ich lista wyświetli się w oknie zapytania.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.