Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Ortofotomapa - pobierz mapę ortomapa w Raporcie o Terenie

Głosów: 20, średnia ocen: 5
mock

Ortomapa jest coraz bardziej doceniana w branży nieruchomości, czy procesach planowania przestrzennego. Dzięki ortofoto możemy łatwiej weryfikować aktualny stan zagospodarowania terenu, wykrywać samowole budowlane, czy nawet sprawdzać stan drzewostanu. . Teraz możesz pobrać aktualną ortofotomapę dla dowolnego terenu, a także wygenerować archiwalne zdjęcia lotnicze za darmo w Geoportalu Na Mapie lub w Geoportalu OnGeo.pl. Dzięki temu sprawdzisz nie tylko aktualny przebieg granic działki, ale również przeanalizujesz samodzielnie jak zmieniło się zagospodarowanie działki na przestrzeni lat.

 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz za darmo raport archiwalnych ortofotomap satelitarnych dla wybranej działki i jej otoczenia. Zaznacz teren dla którego chciałbyś pozyskać dane i wygeneruj dane z różnych lat.
 • W portalu OnGeo.pl wygenerujesz mapę satelitarną Polski wraz z mapą działek ewidencyjnych. Ponadto sprawdzisz parametry geometryczne działki i pobierzesz współrzędne załamania linii granicznej działki.
 • Ortomapa ułatwia wyszukanie terenu, planowanie inwestycji budowlanych oraz podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości.

Powszechność zastosowania ortofotomapy cyfrowej do różnego rodzaju opracowań daje nowe możliwości w ocenie zmian zachodzących w terenie. Ortomapa jest coraz bardziej doceniana w branży nieruchomości, a także w procesach planowania przestrzennego. Dzięki ortofoto możemy łatwiej weryfikować aktualny stan zagospodarowania terenu, wykrywać samowole budowlane, czy nawet sprawdzać stan drzewostanu. Ortofotomapę satelitarną możesz sprawdzić w Geoportalu Krajowym Na Mapie oraz w Geoportalu OnGeo.pl. Zobacz jak pobrać mapę satelitarną. 

Pobierz ortomapę za darmo dla dowolnej działki

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz za darmo raport archiwalnych ortofotomap satelitarnych dla wybranej działki i jej otoczenia. Zaznacz teren dla którego chciałbyś pozyskać dane i wygeneruj dane z różnych lat.

Zamek w Stobnicy, Puszcza Notecka na ortomapie
Zamek w Stobnicy, Puszcza Notecka na ortomapie, źródło: Na Mapie

Raport "Archiwalne zdjęcia lotnicze", zwany dalej raportem lotniczym, przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się chociażby jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat lub zyskasz materiał dowodowy, który możesz dołączyć do dokumentacji podczas ustalania stanu prawnego nieruchomości.

Pobierz raport lotniczy dla kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej
Pobierz raport lotniczy dla kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

Raport lotniczy bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu. 

Jak pobrać mapę satelitarną dla dowolnego terenu?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Zamów raport".
Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube:

Ortofotomapa w Geoportalu OnGeo.pl

Mapę satelitarną możesz również zobaczyć w Geoportalu OnGeo.pl. Ortofotomapa dostępna w portalu OnGeo.pl wzbogacona jest o nakładkę zawierającą przebieg i granicę działek ewidencyjnych dzięki czemu m.in.: z łatwością zaplanujesz przebieg trasy przyłączy uzbrojenia terenu, wydzielisz miejsce na obiekty budowlane jak garaż, altana czy piwnica oraz zaplanujesz montaż paneli fotowoltaicznych.

Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport
Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport

W usłudze płatnej dodatkowo otrzymasz dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, czyli powierzchnia urzędowa, grupa rejestrowa, dzięki której łatwiej sprawdzisz właściciela działki, klasę bonitacyjną i inne. Ponadto zyskasz współrzędne punktów granicznych i punktów załamania linii granicznej działki. Podczas pobierania raportu, te same dane możesz pobrać w pliku klm. txt, csv oraz gpx.

Fragment Raportu o działce OnGeo. Ortofotomapa działki ewidencyjnej.
Fragment Raportu o działce OnGeo. Ortofotomapa działki ewidencyjnej.

Ortofotomapa w Raporcie o Terenie jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Do czego przyda ci się ortofotomapa?

Ortofotomapa to przede wszystkim wygoda. Jeśli chcesz poznać stan zagospodarowania dowolnej działki wystarczy, że wejdziesz na portal, wyszukasz interesujący cię obszar i bez wychodzenia z domu możesz m.in. podglądnąć sąsiedztwo, sprawdzić dostęp i jakość drogi publicznej oraz dowiedzieć się, czy aby dojechać do najbliższego sklepu, musisz przedzierać się przez nieutwardzoną drogę między polami uprawnymi.

Ortomapa dostarczy ci również informacji o przebiegu granic działek ewidencyjnych. Dodatkowo otrzymasz szczegółowy opis zebrany w tabeli dotyczący powierzchni i obwodu działki, długości i szerokości nieruchomości oraz poznasz jej współczynnik kształtu.

Ortofotomapa z mapą działek ewidencyjnych

Otrzymasz ponadto możliwość sprawdzenia, czy informacje o działce pochodzące z ogłoszenia o sprzedaży zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeszcze przed wizytą w terenie możesz dowiedzieć się, czy inwestycja może ci się opłacać.

Ortomapa może być pomocna na etapie planowania inwestycji budowlanych na twojej działce. Mając aktualną mapę satelitarną z łatwością zaplanujesz przebieg trasy infrastruktury technicznej, wydzielisz miejsce na obiekty budowlane jak garaż, altana czy piwnica oraz zaplanujesz montaż paneli fotowoltaicznych.

Ponadto archiwalne ortofotomapy możesz wykorzystać do celów:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • postępowaniach spadkowych, a także spraw sądowych związanych z nieruchomościami,
 • jako element dokumentacji projektowej,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji i innych.

Ortofotomapa w Raporcie o Terenie. Co ją wyróżnia?

Geoportal OnGeo.pl udostępnia Raport o Terenie, który jest kompleksową informacją o dowolnej działce znajdującej się na terenie kraju. Raport o działce pozwoli Ci poznać potencjał Twojej działki, dzięki czemu samodzielnie zweryfikujesz czy działka nie posiada ukrytych wad i zagrożeń, co uchroni Cię przed niekorzystną inwestycją.

Wybierz ortofotomapę dla wybranego obszaru
Wybierz ortofotomapę dla wybranego obszaru

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak