Powszechność zastosowania ortofotomapy cyfrowej daje nowe możliwości w ocenie zmian zachodzących w terenie. Ortomapa jest coraz bardziej doceniana w branży nieruchomości, budowlanej i w planowaniu przestrzennym. Dzięki ortofotomapie możemy łatwiej weryfikować aktualny stan zagospodarowania terenu, wykrywać samowole budowlane, czy nawet sprawdzać stan drzewostanu. W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz samodzielnie porównać stan zagospodarowania działki i najbliższego otoczenia na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Ortofotomapa - pobierz mapę ortomapa
- Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla swojej działki.
- Wygeneruj raport i sprawdź wybraną przez ciebie działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.
Ortofotomapa w Geoportalu Krajowym Na Mapie
Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pozyskaj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport ortofotomapa przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach.
POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT LOTNICZY
Raport lotniczy bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. Raport starych zdjęć lotniczych jest płatny i kosztuje 39 zł.
Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie
Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie.
POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH
Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.
Dowiedz się więcej:
Jak pobrać ortofotomapę dla swojej działki?
- Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
- Wyszukaj interesujące Cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
- Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
- Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
- Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące Cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle Twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
- Dokonaj opłaty on-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
- Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".
Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:
Do czego przyda Ci się ortofotomapa?
Ortofotomapa to przede wszystkim wygoda. Jeśli chcesz poznać stan zagospodarowania dowolnej działki wystarczy, że wejdziesz na portal, wyszukasz interesujący Cię obszar i bez wychodzenia z domu możesz m.in. podglądnąć sąsiedztwo, sprawdzić dostęp i jakość drogi publicznej oraz dowiedzieć się, czy aby dojechać do najbliższego sklepu, musisz przedzierać się przez nieutwardzoną drogę między polami uprawnymi.
Ortomapa OnGeo dostarczy Ci również informacji o przebiegu granic działek ewidencyjnych. Dodatkowo otrzymasz szczegółowy opis zebrany w tabeli dotyczący powierzchni i obwodu działki, długości i szerokości nieruchomości oraz poznasz jej współczynnik kształtu.
Ortofotomapa da Ci możliwość sprawdzenia, czy informacje o działce pochodzące z ogłoszenia o sprzedaży zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeszcze przed wizytą w terenie możesz dowiedzieć się, czy inwestycja może Ci się opłacać.
Ortomapa może być pomocna na etapie planowania inwestycji budowlanych na Twojej działce. Mając aktualną mapę satelitarną z łatwością zaplanujesz przebieg trasy infrastruktury technicznej, wydzielisz miejsce na obiekty budowlane jak garaż, altana czy piwnica oraz zaplanujesz montaż paneli fotowoltaicznych.
A mówiąc o planowaniu… o ile prościej będzie Ci zaplanować trasę wycieczki w terenie, kiedy zobaczysz teren na zdjęciu satelitarnym. Ominiesz ruchliwą ulicę, zaplanujesz atrakcyjną drogę do lokalnych zabytków, weźmiesz pod uwagę preferencje współtowarzyszy podróży, a to wszystko bez martwienia się czy nawigacja w Twoim telefonie złapie zasięg sieciowy.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!