Analiza inwestycji

Analiza nasłonecznienia, a instalacje paneli fotowoltaicznych

Monika Byś
2020-10-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-05-23
Głosów: 70, średnia ocen: 5
2019-09-10-wpis

W ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce świadomość szkód środowiskowych spowodowanych przez produkcję energii opartej na tradycyjnych źródłach. Nadmierna eksploatacja węgla kamiennego, czy brunatnego spowodowała ogromny problem z nadmierną emisją dwutlenku węgla i smogu. Problem ten szczególnie dotyka dużych miastach, w których swobodny przepływ powietrza jest ograniczony. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej narzuciło pewne normy i stworzyło dodatkowy impuls do restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego. Co z tego wynika? Konsekwencją nowego stanu rzeczy jest zwiększone zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych, czyli energię pochodzącą ze słońca, wiatru, wody i ziemi. Już w 2020r. Polska powinna osiągnąć minimum 15% udziału energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Głównym tematem nieniniejszego artykułu będzie analiza nasłonecznienia, a instalacje paneli fotowoltaicznych. Odpowiemy sobie na pytanie jak analiza nasłonecznienia może pomóc w dobraniu najodpowiedniejszego miejsca instalacji paneli. 

 • Analiza nasłonecznienia pozwala na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych.
 • Podstawą do obliczenia nasłonecznienia jest dokładna informacja przestrzenna o terenie i elementach jego pokrycia.
 • W Polsce istnieją dobre warunki do rozwoju energetyki słonecznej.
 • Przy instalacji paneli fotowoltaicznych można skorzystać z programu Mój Prąd, dzięki któremu można otrzymać bezzwrotną dotację na rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to najprościej mówiąc energia elektryczna pochodząca ze słońca. Jej główną zaletą jest łatwa instalacja i obsługa systemów fotowoltaicznych oraz możliwość zintegrowania tego systemu z innymi systemami energetycznymi. Metoda ta jest dodatkowo najbardziej korzystna dla środowiska naturalnego ze względu na brak produktów ubocznych w postaci odpadów, gazów i innych szkodliwych zanieczyszczeń.

Należy również dodać, że coraz większe zainteresowanie energią pochodzącą ze słońca przekłada się na konkretne działania od strony rządu w postaci nowych uwarunkowań prawnych zawartych w projekcie ustawy o energetyce odnawialnej oraz niższych kosztów samej technologii ogniw fotowoltaicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o instalacji fotowoltaicznej pod względem prawnym, zajrzyj tutaj

Analiza nasłonecznienia, a instalacje paneli fotowoltaicznych

Analiza nasłonecznienia podobnie jak analiza zacienienia i ilości światła, które dociera na ziemie, pozwala na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Pomaga szczególnie w wyborze ich lokalizacji w zależności od położenia budynku. Stopień nasłonecznienia dla poszczególnych obszarów Polski jest w miarę jednolity. Zdecydowanie najlepsze nasłonecznienie obserwować można w okolicach Pomorza, Wielkopolski, południowego Mazowsza oraz w pasmie górskim. Szczegółowe dane na temat typowych lat meteorologicznych i statystycznych danych klimatycznych dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków można znaleźć tutaj

W naszym portalu OnGeo.pl możesz wygenerować analizę nasłonecznienia dla każdej nieruchomości w kraju, szczegóły opisaliśmy w innym artykule na blogu, sprawdź!:

Energia słoneczna – analiza potencjału solarnego w Raporcie o terenie

Głównym czynnikiem wpływającym na nasłonecznienie jest ukształtowanie powierzchni ziemi. Największy wpływ na średnią moc promieniowania przypadającą na jednostkę powierzchni mają:

 • wysokość nad poziomem morza,
 • spadek,
 • ekspozycja terenu,
 • cienie rzucane przez obiekty terenowe,
 • dzienna i sezonowa zmiana kąta padania promieni słonecznych,
 • szerokość geograficzna analizowanego obszaru.

Całkowite promieniowanie słoneczne docierające do Ziemi to suma promieni słonecznych napotykających przeszkody atmosferyczne i terenowe, promieni odbitych oraz promieni rozproszonych. Promieniowanie całkowite mierzone jest za pomocą meteorologicznych stacji naziemnych, satelitów meteorologicznych oraz z wykorzystaniem modeli matematycznych. Ostatnie narzędzie jest najczęściej wykorzystywane do sporządzenia mapy potencjały solarnego dachów, a podstawą do obliczenia nasłonecznienia jest dokładna informacja przestrzenna o terenie i elementach jego pokrycia. Taką informację można otrzymać z danych pozyskanych z wykorzystaniem lotniczego skanowania laserowego zwanego LiDAR (ang. Light Detection And Ranging). Na tej podstawie generuje się numeryczny model terenu i opracowuje w odpowiednim oprogramowaniu np. ArcGIS.

Mapa potencjału solarnego dachów

W Polsce istnieją dobre warunki do rozwoju energetyki słonecznej. Wszystko zależy od położenia geograficznego oraz poszczególnych pór roku. Malejąca cena oraz rosnąca wydajność instalacji paneli fotowoltaicznych korzystnie wpływa na wzrost zainteresowania energią odnawialną pochodzącą ze słońca. Należy również dodać, że istnieje rządowy program Mój Prąd, dzięki któremu można otrzymać bezzwrotną dotację na rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz zwiększenie produkcji energii słonecznej z fotowoltaiki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego programu – zobacz tutaj.

Lokalizacja takiej inwestycji nie może być przypadkowa. Cały proces przygotowawczy powinien opierać się na rzetelnej i dokładniej analizie opłacalności i wydajności. Jednak jak sprawdzić, ile tak naprawdę możemy uzyskać energii z instalacji paneli fotowoltaicznych? Z pomocą może przyjść mapa potencjału solarnego dachów. Mapa ta przedstawia dachy budynków w wybranym obszarze z informacją o szacowanej energii (w kWh), jaką można uzyskać z użytecznej części dachu w ciągu roku. Wartości te są zazwyczaj podane w przedziale przez wzgląd na niedoskonałości danych wejściowych oraz zróżnicowanie lokalnych warunków technicznych mogących utrudnić montaż instalacji. Jak dobrać odpowiednią lokalizację? Przede wszystkim należy pamiętać, że optymalna lokalizacja ogniw fotowoltaicznych powinna być analizowana osobno dla gruntu oraz dachów budynków. Jeśli interesuje Cię wybór działki pod farmę fotowoltaiczną, zajrzyj tutaj. Szczegółową mapę potencjału solarnego dla dowolnej działki pobierzesz w Geoportalu OnGeo.pl w formie Raportu o terenie.

Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji ogniw fotowoltaicznych powinno rozpocząć się od analizy:

 • wartości nasłonecznienia,
 • planowanej mocy elektrowni,
 • analizy ograniczeń formalnoprawnych.

Mieszkańcy miast stanowią niemal 80% populacji Europy, więc automatycznie generują większość całkowitego zapotrzebowania na energię. Mapa potencjału solarnego dachów staje się coraz bardziej popularna dla większych aglomeracji. W ciągu ostatnich dwóch lat, największe miasta w Polsce udostępniają swoje mapy potencjału solarnego. Przykłady takich map, można znaleźć poniżej.

Wrocław: https://gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=MapaSolarna

Ruda Śląska: https://map.nmaps.pl/ruda_slaska.OZUtd3/energia_sloneczna

W naszej ofercie Raporty OnGeo.pl w zakładce Energia słoneczna znajdziesz mapę solarną dla Twojej działki i budynku. Dzięki tej mapie dowiesz się, jakie jest nasłonecznienie terenu i dachu Twojego budynku. Zobaczysz miejsca do których dociera najmniej światła słonecznego. W zakładce Energia słoneczna znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zobacz tutaj. To proste

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.