Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Mapa satelitarna Polski w Geoportalu Krajowym

Głosów: 174, średnia ocen: 4.5
mock

Mapa satelitarna w Geoportalu Na Mapie dostarczy Ci nie tylko cyklicznie aktualizowanych danych satelitarnych i lotniczych, ale również informacji o granicach i numerach wszystkich działek w Polsce. To wszystko dzięki połączeniu ortofotomapy satelitarnej i mapy działek ewidencyjnych. Skorzystaj z narzędzia "Archiwalne zdjęcia lotnicze" dostępnego w Geoportalu Krajowym Na Mapie i w kilka minut wygeneruj raport dla wybranego terenu. 

 • W Geoportalu Na Mapie wygenerujesz mapę satelitarną Polski wraz z mapą działek ewidencyjnych. Ponadto sprawdzisz parametry geometryczne działki i najważniejsze informacje z EGiB.
 • Mapa satelitarna ułatwia wyszukanie terenu, planowanie inwestycji budowlanych oraz podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości.
 • Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się m.in. jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.

Czym jest mapa satelitarna?

Mapa satelitarna - jest to obraz fotograficzny powierzchni terenu, otrzymany w wyniku przetworzenia zdjęć satelitarnych. Innym określeniem mapy satelitarnej jest ortofotomapa satelitarna. 

Mapa satelitarna w Geoportalu Na Mapie

Geoportal Na Mapie udostępnia raport archiwalne zdjęcia lotnicze, który jest kompleksową informacją o dowolnej działce znajdującej się na terenie kraju. Raport o działce pozwoli Ci poznać historie działki na zdjęciach wykonanych w różnych okresach. Ortofotomapa dostępna w portalu raporcie pomoże Ci lepiej poznać stan zagospodarowania Twojej działki,  jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Jak pobrać raport z mapą satelitarną, przedstawiającą historią działki?

 1. Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 2. Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 3. Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 4. Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 5. Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 29,00 zł".
 6. Dokonaj opłaty On-line, raport wygeneruje się po kilku minutach.
Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie

Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Mapa satelitarna Polski - zobacz instrukcję generowania raportu zdjęć lotniczych w filmiku YouTube

Do czego może się przydać mapa satelitarna w raporcie z Geoportalu?

Przede wszystkim raport mapy satelitarnej może posłużyć do sprawdzenia działki przed kupnem lub do udokumentowania postępów inwestycyjnych na wybranym terenie. Archiwalna ortofotomapa może również stanowić materiał dowodowy dla urzędu lub sądu w sprawie, gdy zależy ci na uregulowaniu statusu prawnego nieruchomości. Stare zdjęcia lotnicze mogą być dowodem, jeśli chcesz udokumentować różnice pomiędzy wpisem w księdze wieczystej lub rejestrze gruntu, a stanem faktycznym.

Raport z historią działki na ortofotomapach możesz wykorzystać również:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • w postępowaniach spadkowych, a także spraw sądowych związanych z nieruchomościami,
 • jako element dokumentacji projektowej,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji i innych,
 • w celu sprawdzenia jak dawniej była zagospodarowana Twoja działka.

Przykładowa historia działki na mapie satelitarnej

Chcąc przedstawić przykładową historię działki wygenerowaliśmy raport dla nieruchomości znajdujących się w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, gminie Świdnica. Nowopowstałe osiedle nosi prześmiewczą nazwę "polski Dubaj", ponieważ powstało w szczerym polu. O inwestycji pisaliśmy w artykule (link do artykułu).

Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2005 - 2021.

Osiedle „polski Dubaj” w woj. dolnośląskim na archiwalnych ortofotomapach
Osiedle „polski Dubaj” w woj. dolnośląskim na archiwalnych ortofotomapach, źródło: Na Mapie

Jak widać na powyższych zdjęciach satelitarnych, inwestycja budowlana na Dolnym Śląsku rozpoczęła się na dobre po roku 2016. Na zdjęciu z 22.05.2016 r. nie dostrzegamy jeszcze prac przygotowawczych polegających chociażby na karczowaniu terenów zalesionych i zakrzewionych. Natomiast na zdjęciu z 2019 r. widzimy już znacznie posunięte prace budowlane - nowopowstałe budynki szeregowe i domy typu bliźniak. Z biegiem lat budowa nabiera tempa. Na ostatnim zdjęciu widać wyraźnie, że roboty budowlane przeniosły się na północną część obszaru, gdzie obecnie znajduje się kolejny blok szeregowy.

Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak