Mapa satelitarna w Geoportalu Na Mapie dostarczy Ci nie tylko cyklicznie aktualizowanych danych satelitarnych i lotniczych, ale również informacji o granicach i numerach wszystkich działek w Polsce. To wszystko dzięki połączeniu ortofotomapy satelitarnej i mapy działek ewidencyjnych. W Geoportalu pobierzesz również raport "Archiwalne zdjęcia lotnicze" dostępnego w Geoportalu Krajowym Na Mapie i w kilka minut wygeneruj raport dla wybranego terenu.
Mapa satelitarna Polski w Geoportalu Krajowym
- W Geoportalu Na Mapie wygenerujesz dwa raporty - satelitarny i archiwalnych zdjęć lotniczych. Oba pomogą monitorować i śledzić zmiany zagospodarowania terenu.
- Raport zdjęć satelitarnych umożliwia uzyskanie pełnego obrazu bieżącego stanu organizacji wybranego obszaru. Dostarczamy dokument, zawierający starannie wybrane sceny satelitarne, które mogą stanowić załącznik do dokumentacji dowodowej inwestycji.
- Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się m.in. jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.
Czym jest mapa satelitarna?
Mapa satelitarna to obraz fotograficzny powierzchni terenu, otrzymany w wyniku przetworzenia zdjęć satelitarnych. Innym określeniem mapy satelitarnej jest ortofotomapa satelitarna.
Mapa satelitarna w Geoportalu Na Mapie - pobierz raport satelitarny
W Geoportalu Na Mapie znajdziesz raport zdjęć satelitarnych, który umożliwi Ci monitorowanie zmian w zagospodarowaniu wybranego terenu i użytkowaniu gruntu.
Mapa satelitarna to narzędzie, które pozwala na dokładne zobrazowanie powierzchni ziemi na podstawie zdjęć satelitarnych. Dzięki niej użytkownicy mogą sprawdzić dowolne miejsce na świecie, zobaczyć je z perspektywy lotu ptaka, a także uzyskać informacje o szczegółach terenów, takich jak hotel przy plaży lub inne lokalizacje w Polsce i na świecie. Mapa satelitarna Polski umożliwia precyzyjne sprawdzanie lokalizacji w naszym kraju, podobnie jak mapy dostępne dla innych regionów Europy i świata. Na mapie satelitarnej można zobaczyć miejsca prawie w czasie rzeczywistym lub na podstawie archiwalnych zdjęć satelitarnych, co sprawia, że jest to najdokładniejsza metoda obserwacji. Użytkownicy mają dostęp do zdjęć z różnych stron świata, w zależności od ich potrzeb, umożliwiających dokładne planowanie podróży, a także sprawdzanie odległości od kluczowych miejsc. Mapy satelitarne są powszechnie dostępne i wykorzystywane do analiz geograficznych, monitorowania zmian w Polsce i na świecie, a także w codziennych sytuacjach, jak sprawdzanie drogi do dowolnego miejsca.
PRZYKŁADOWY RAPORT SATELITARNY
Raport obrazów satelitarnych umożliwia uzyskanie pełnego obrazu bieżącego stanu organizacji wybranego obszaru. Dostarczamy dokument, zawierający starannie wybrane sceny satelitarne, które mogą stanowić załącznik do dokumentacji dowodowej inwestycji.
Odstępy czasowe między kolejnymi zarejestrowanymi zdjęciami z satelity wynoszą zwykle około 5 dni, jednak zanim trafią do raportu, poddawane są wstępnej weryfikacji, eliminującej te, których obraz przesłaniają chmury. W rezultacie faktyczny odstęp czasowy między zdjęciami wynosi od 7 do 30 dni. Warto dodać, że każda osoba zainteresowana pobraniem zdjęć satelitarnych otrzyma informacje na temat liczby dostępnych zdjęć jeszcze przed złożeniem zamówienia. Jedynym ograniczeniem jest przedział dat wynoszący 6 miesięcy.
Raport zawiera na razie zdjęcia o rozdzielczościach:
- <1 m (Very High Resolution)
- 1,0-2,0m (High Resolution)
- 10 m (wyostrzone do 2,5m dzięki mechanizmom AI).
Cena raportu satelitarnego zaczyna się od 49 zł.
Dowiedz się więcej o Raporcie zdjęć satelitarnych.
Zdjęcia satelitarne - jak pobrać raport?
- Wejdź na stronę geoportal, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
- Wyszukaj interesujące Cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
- Wybierz na pasku narzędziowym: "Raport satelitarny" (1), a następnie kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (2).
- Uzupełnij formularz, wybierając zakres dat (3). Pamiętaj, że przedział dat nie może przekraczać 6 miesięcy. Wybierz rozdzielczość zobrazowania;
- Wyszukaj dostępne zobrazowania satelitarne. Wyszukane obrazy będą bezchmurne;
- Podaj swój adres e-mail, na który wyślemy raport. Oprócz dokumentu PDF, raport zawiera pliki graficzne z georeferencją, które możesz szczegółowo analizować w oprogramowaniu GIS (np. QGIS) lub oglądać w dowolnych programach graficznych
- Dokonaj opłaty On-line, raport wygeneruje się po kilku minutach. Koszt raportu wynosi 49 zł.
Pobierz Raport archiwalne zdjęcia lotnicze
Raport “Archiwalne zdjęcia lotnicze” przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach.
POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ARCHIWALNE ZDJĘCIA LOTNICZE
Dzięki raportowi dowiesz się, jak była zagospodarowana działka/teren na przestrzeni lat. Raport ten bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomap. Dokładność publikowanych ortofotomap jest wysoka, co pozwala wykorzystać je do pomiaru poszczególnych obiektów topograficznych i elementów zagospodarowania terenu. Interwał czasowy między kolejnymi mapami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Ortofotomapa dostępna w portalu raporcie pomoże Ci lepiej poznać stan zagospodarowania Twojej działki, jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.
Jak pobrać raport archiwalne zdjęcia lotnicze?
- Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
- Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
- Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
- Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
- Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39,00 zł".
- Dokonaj opłaty On-line, raport wygeneruje się po kilku minutach.
Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".
Mapa satelitarna Polski - zobacz instrukcję generowania raportu zdjęć lotniczych w filmiku YouTube
Do czego może się przydać mapa satelitarna w raporcie z Geoportalu?
Przede wszystkim raport mapy satelitarnej może posłużyć do sprawdzenia działki przed kupnem lub do udokumentowania postępów inwestycyjnych na wybranym terenie. Archiwalna ortofotomapa może również stanowić materiał dowodowy dla urzędu lub sądu w sprawie, gdy zależy ci na uregulowaniu statusu prawnego nieruchomości. Ponadto zdjęcia lotnicze i satelitarne mogą być dowodem, jeśli chcesz udokumentować różnice pomiędzy wpisem w księdze wieczystej lub rejestrze gruntu, a stanem faktycznym.
Raport satelitarny może Ci się przydać do:
- Analizy zmian użytkowania terenu;
- Analizy czasu wystąpienia zdarzenia;
- Dokumentacji zagospodarowania działki;
- Dokumentacji dowodowej w procesach administracyjnych i sądowych;
- Monitorowania zmian krajobrazu;
- Planowania produkcji rolnej;
Raport z historią działki możesz wykorzystać do:
- Ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
- Operatu szacunkowego wyceny nieruchomości,
- Postępowania spadkowego, a także spraw sądowych związanych z nieruchomościami,
- Dokumentacji projektowej,
- Opracowania środowiskowego, analizy lokalizacji i innych,
- Celu sprawdzenia, jak dawniej była zagospodarowana Twoja działka.
Mapa satelitarna może być niezwykle przydatna w wielu codziennych i specjalistycznych sytuacjach. Umożliwia dokładne sprawdzanie terenów, planowanie podróży oraz znajdowanie miejsc. Dzięki niej można zobaczyć dowolne miejsce na świecie z perspektywy lotu ptaka, co jest pomocne w analizie geograficznej, monitorowaniu zmian środowiskowych, a także w ocenie urbanistycznej. Jest także wykorzystywana do śledzenia na bieżąco warunków terenowych, na przykład podczas poszukiwań odpowiednich miejsc do inwestycji lub oceny terenu w rolnictwie.
Przykładowa historia działki na mapie satelitarnej
Chcąc przedstawić przykładową historię działki wygenerowaliśmy raport dla nieruchomości znajdujących się w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, gminie Świdnica. Nowopowstałe osiedle nosi prześmiewczą nazwę "polski Dubaj", ponieważ powstało w szczerym polu. O inwestycji pisaliśmy w artykule (link do artykułu).
Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2005 - 2021.
Jak widać na powyższych zdjęciach satelitarnych, inwestycja budowlana na Dolnym Śląsku rozpoczęła się na dobre po roku 2016. Na zdjęciu z 22.05.2016 r. nie dostrzegamy jeszcze prac przygotowawczych polegających chociażby na karczowaniu terenów zalesionych i zakrzewionych. Natomiast na zdjęciu z 2019 r. widzimy już znacznie posunięte prace budowlane - nowopowstałe budynki szeregowe i domy typu bliźniak. Z biegiem lat budowa nabiera tempa. Na ostatnim zdjęciu widać wyraźnie, że roboty budowlane przeniosły się na północną część obszaru, gdzie obecnie znajduje się kolejny blok szeregowy.
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!