Na mapie

Archiwalne zdjęcia satelitarne w Geoportalu

Monika Byś
2023-05-16
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-15
Głosów: 19, średnia ocen: 4.9
Archiwalne zdjęcia satelitarne

Archiwalne zdjęcia satelitarne umożliwiają śledzenie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym danego terenu i rozwoju jego infrastruktury technicznej. Dzięki nim zyskasz materiał, który pomoże ustalić czas budowy inwestycji strategicznych w okolicy. Możesz także pobierać mapę, dzięki której łatwiej ustalisz m.in. przebieg granic nieruchomości gruntowych. Stare ortofotomapy znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie

 • Archiwalne zdjęcia satelitarne pozwalają na porównanie stanu terenu w różnych latach
 • Zdjęcia satelitarne są szczególnie przydatne w planowaniu inwestycji w infrastrukturę, taką jak drogi, mosty, lotniska czy elektrownie.
 • Stare zdjęcia satelitarne mogą być wykorzystane w procesach związanych z prawem budowlanym i spadkowym, takie jak określenie granic działek czy lokalizacji istniejącej zabudowy.
 • Archiwalne ortofotomapy można znaleźć w Geoportalu Krajowym Na Mapie.

Archiwalne zdjęcia satelitarne zyskują coraz większe znaczenie w procesach prawnych oraz w dziedzinach związanych z prawem budowlanym i spadkowym. Dzięki nim można uzyskać cenne informacje dotyczące przeszłości terenu, co w konsekwencji może wpłynąć na wynik ważnych postępowań. 

Analiza starych map satelitarnych pozwana określić położenie granic działki, lokalizacji sieci drogowych i uzbrojenia terenu, a także na poznanie rzeźby terenu, geologii i identyfikację istniejącej zabudowy. Dzięki temu można dokładnie zrozumieć kontekst przestrzenny i sprawdzić otoczenie. Takie informacje są niezbędne w celu właściwej wyceny nieruchomości gruntowej.

Archiwalne ortofotomapy są dostępne w Geoportalu Krajowym Na Mapie i można je nabyć za 39 złotych.

Archiwalne zdjęcia satelitarne w Geoportalu Na Mapie

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport zdjęć lotniczych dla swojej działki. 

Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

Porównanie ortofotomapy Miechowa z 2022 r i 1957 r., Na Mapie
Porównanie ortofotomapy Miechowa z 2022 r i 1957 r., Na Mapie

Raport zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu.

Budowa Zakopianki w latach 2021 - 2015, Na Mapie
Budowa Zakopianki w latach 2021 - 2015, Na Mapie

Zamówiony raport możesz zmieniać, modyfikować, publikować, udostępniać, a także wycinać z niego części. Nie stawiamy ograniczeń we wtórnym wykorzystaniu.

Jak pobrać archiwalne zdjęcia satelitarne?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze".
 • Wskaż miejsce. Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie.
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych. Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport.
 • Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 • Dokonaj płatności On-line, raport wygeneruje się w kilka minut po dokonaniu płatności.
Formularz zamówienia raportu archiwalne zdjęcia lotnicze
Formularz zamówienia raportu archiwalne zdjęcia lotnicze
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Do czego mogą przydać się archiwalne zdjęcia satelitarne?

Archiwalne zdjęcia satelitarne mogą przydać się w wielu dziedzinach, takich jak:

 • Analiza zmian w środowisku naturalnym i analiza detekcji zmian zabudowy
  Archiwalne zdjęcia satelitarne pozwalają na porównanie stanu zabudowy w różnych latach. Dzięki temu można również dokładnie zobaczyć, jakie zmiany nastąpiły w środowisku naturalnym, takie jak wylesienia, degradacja gleby czy zmiany w zasięgu zbiorników wodnych;
 • Planowanie inwestycji
  Zdjęcia satelitarne mogą być wykorzystane w celu dokładnego określenia topografii terenu i jego cech, takich jak ukształtowanie, położenie, dostępność do sieci drogowej i uzbrojenia. Dzięki temu są one szczególnie przydatne w planowaniu inwestycji w infrastrukturę, taką jak drogi, mosty, lotniska czy elektrownie;
 • Prawo budowlane i spadkowe
  Archiwalne zdjęcia satelitarne mogą stanowić niezbędne źródło informacji w procesach związanych z prawem budowlanym i spadkowym. Pozwalają one na dokładne określenie granic działek, lokalizacji istniejącej zabudowy, a także na poznanie kontekstu przestrzennego, co może mieć istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości;
 • Badania naukowe
  Zdjęcia satelitarne są także wykorzystywane w badaniach naukowych, takich jak badania klimatu, zmiany pokrycia gleby, badania migracji zwierząt, itp.

Archiwalne zdjęcia satelitarne są niezwykle wszechstronnym narzędziem, które może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, gdzie ważne jest poznanie historii danego terenu, jego cech oraz zmian, które w nim zachodzą.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.