Na mapie

Stare zdjęcia lotnicze - sprawdź jak pobrać

Monika Byś
2022-11-08
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-02-15
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Stare zdjęcia lotnicze

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport stare zdjęcia lotnicze dla swojej działki. Dowiedz się jak kształtował się krajobraz twojej najbliżej okolicy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. 

 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla swojej działki.
 • Raport starych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy.
 • Wygeneruj raport i sprawdź wybraną przez ciebie działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.

Pobierz stare zdjęcia lotnicze dla twojej działki

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pozyskaj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Sprawdź historię swojej działki na starych ortofotomapach, dzięki czemu jeszcze lepiej zdiagnozujesz nieruchomość.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ LOTNICZYCH 

Raport stare zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Z raportu dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

Budowa autostrady A4 n starych zdjęciach lotniczych
Budowa autostrady A4 n starych zdjęciach lotniczych, źródło: Na Mapie

Raport starych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. Kliknij w okno "Pobierz przykładowy raport lotniczy" poniżej i zobacz zobacz jak wygląda dla Unity Tower, dawniej biurowiec NOT, potocznie “Szkieletor” w Krakowie

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Jak pobrać raport stare zdjęcia lotnicze?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 • Dokonaj opłaty On-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych, źródło: Na Mapie
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Zobacz do czego ci się przyda raport starych zdjęć lotniczych

Stare zdjęcia lotnicze mogą posłużyć jako element pełnej i szczegółowej diagnozy działki przed jej zakupem. Dowiesz się m.in. jak długo trwała budowa domu i poszczególnych obiektów budowlanych wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Dowiesz się również czy w ciągu ostatnich kilku lat gmina inwestowała w rozbudowę infrastruktury technicznej, np. sieć dróg, poprawa jakości dróg, budowa chodnika lub sieci uzbrojenia terenu. Sprawdzisz także, jak zmienił się krajobraz najbliżej okolicy i czy w sąsiedztwie powstały nowe budynki mieszkalne lub potencjalnie uciążliwe miejsca, obiekty i urządzenia.

Raport archiwalnych zdjęć lotniczych może być również formą dokumentacji postępu własnej inwestycji budowlanej.

Raport możesz wykorzystać również do celów:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • dokumentacji projektowej - raport zdjęć lotniczych będzie bardzo dobrym uzupełnieniem,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • postępowania spadkowe, a także sprawy sądowe związane z nieruchomościami,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji, projektach na studiach.

Sprawdź stare zdjęcia lotnicze strategicznych inwestycji w Polsce

Dzięki raportowi lotniczemu wygenerowanemu w Geoportalu Na Mapie sprawdzisz jak zmieniał się krajobraz wokół strategicznych inwestycji budowlanych na przestrzeni lat. Dowiesz się, w którym roku tak naprawdę rozpoczęto pierwsze roboty budowlane.

Pierwszą omówioną inwestycją jest kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, który oddano do użytkowania w roku 2022. Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2004 - 2021. Wybrany teren dotyczy powierzchni 45,11 ha, w województwie pomorskim, powiecie nowodworskim, gminie Sztutowo [zobacz lokalizację].

Kanał żeglugowy Mierzei Wiślanej
Kanał żeglugowy Mierzei Wiślanej, źródło: Na Mapie

Jak widać na powyższych zdjęciach satelitarnych, inwestycja budowlana na Pomorzu na dobre rozpoczęła się w 2019 r. Wtedy to dopiero rozpoczęto karczowanie lasów. Z biegiem lat inwestycja nabierała tempa, aż w 2021 r. powoli zbliżała się do końca. Na ostatnim zdjęciu lotniczym widzimy zaawansowane prace budowlane oraz niemal skończoną infrastrukturę techniczną.

Czym jest Raport o terenie OnGeo?

Raport o terenie OnGeo to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. Przydatny jest w każdej sytuacji kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Do sytuacji takich należy nie tylko kupno, czy sprzedaż nieruchomości, ale też określenie jaki potencjał inwestycyjny ma lokalizacja oraz jaką jakość życia gwarantuje jej rezydentowi.

W Raporcie, oprócz doskonałego zwymiarowania gruntu i obliczeń jego cech fizycznych oraz opisu otoczenia można uzyskać bardzo istotne informacje na temat planowanych zmian w otoczeniu, np. przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego, planowanych dróg, czy wydanych pozwoleń na budowę, w tym planowanych inwestycji uzbrojenia terenu, które już uzyskały prawomocne decyzje.

Główną zaletą Raportu o Terenie jest szybkość dostępu do informacji. Informacja dostępna jest „od ręki”. Kilkaset cech działki prezentowanych jest w formie przejrzystego dokumentu, który wygenerujesz w 5 minut. Obecnie raport posiada do 50 stron opisu i ilustracji na temat jednej nieruchomości. Ręczne sporządzenie takiego raportu z dostępnych źródeł zajmuje 
od jednego do kilku dni pracy. Jeżeli cenisz sobie swój czas lub czas swoich pracowników to Raport o Terenie OnGeo jest dla Ciebie.

Indywidualne zbieranie informacji z różnych źródeł nie gwarantuje pozyskania całości informacji jakie dostarcza Raport, ani też jednolitości i spójności tej informacji. Informacje przedstawiane w Raporcie maja bowiem wysoki stopień przetworzenia. Są tu wyniki wysoce wyspecjalizowanych analiz przestrzennych i danych rekombinowanych z różnych źródeł, w celu wyciągnięcia najistotniejszych gospodarczo informacji.

Zobacz, jak wygląda przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.