Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Co to jest ortofotomapa, jakie dane zawiera?

Głosów: 10, średnia ocen: 4.9
mock

Rozwój technologii lotniczej i satelitarnej umożliwia nam poznanie otaczającej nas przestrzeni. Dzięki przetworzeniu zdjęć lotniczych otrzymujemy narzędzie, dzięki któremu możemy łatwiej zweryfikować aktualny stan zagospodarowania terenu – ortofotomapę cyfrową. Ortofotomapa jest aktualnym, w dacie wykonania zdjęć, obrazem terenu posiadającym cechy metryczne, która może być pewnym punktem wyjścia dla dalszych analiz przestrzennych. Oznacza to, że na takiej mapie można bez przeszkód wykonywać pomiary powierzchni i odległości z dużą precyzją. W dzisiejszym artykule zastanowimy się co to jest ortofotomapa oraz do czego może się przydać.

  • Ortofotomapa powstaje najczęściej w wyniku przetworzenia zdjęcia satelitarnego lub lotniczego.
  • Główna różnica pomiędzy zdjęciem lotniczym/satelitarnym, a ortofotomapą polega na zmianie perspektywy z rzutu środkowego do rzutu ortogonalnego, czyli z prostopadłego do fotografowanej płaszczyzny.
  • Ogromną zaletą ortofotomapy jest fakt, że może osiągnąć naprawdę dużą dokładność przy czym zachowuje jednocześnie zarówno cechy mapy jak i zdjęcia lotniczego.
  • Ortomapy stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i dokładne rozpoznanie terenu. Głównymi nurtami ich wykorzystania są mapy na potrzeby inżynierii lądowej i mapy wykorzystywane przy analizie środowiska.
  • Ortofotomapa w Raporcie o Terenie jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.
  • Pobierz raport o działce i poznaj potencjał swojej działki. Samodzielnie zweryfikuj czy działka nie posiada ukrytych wad i zagrożeń.

Co to jest ortofotomapa?

Ortofotomapa to mapa fotograficzna powstała w wyniku przetwarzania różniczkowego zdjęcia lotniczego. Brzmi skomplikowanie? Prawdopodobnie tak, dlatego postaramy się wytłumaczyć pojęcie na bardziej przystępny dla użytkownika język.

Ortofotomapa powstaje najczęściej w wyniku przetworzenia zdjęcia satelitarnego lub lotniczego (za pomocą bezzałogowych statków powietrznych (np. dronów) lub samolotów załogowych wyposażonych w kamery lotnicze). Główna różnica pomiędzy zdjęciem lotniczym/satelitarnym, a ortofotomapą polega na zmianie perspektywy z rzutu środkowego do rzutu ortogonalnego, czyli z prostopadłego do fotografowanej płaszczyzny.

Zdjęcia lotnicze w rzucie środkowym i ortogonalnym, rys. matrix.ur.krakow.pl

Co to jest ortofotomapa? Jak sama nazwa wskazuje „ortofotomapa” od słów „orto” – od rzutu ortogonalnego, “foto” – od fotografii, “mapa” – końcowy produkt posiada przecież wszystkie cechy mapy, która może służyć do wykonywania wielu pomiarów (skalę, układ współrzędnych, proporcje).

Co to jest ortofotomapa, fot. OnGeo.pl

Każdy punkt badanej płaszczyzny w rzucie ortogonalnym fotografowany jest prostopadle i pionowo z góry. Aby uzyskać ten efekt wykonuje się setki zdjęć badanego obszaru, a następnie łączy się je w procesie ortorektyfikacji i mozaikowania.

Do czego może przydać się ortofotomapa?

Zastosowania ortofotomapy są nieograniczone. Ortomapy stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i dokładne rozpoznanie terenu. Mimo że zastosowań jest naprawdę wiele, to głównymi nurtami ich wykorzystania są mapy na potrzeby inżynierii lądowej (budownictwo, pomiary geodezyjne) oraz mapy wykorzystywane przy analizie środowiska (planowanie przestrzenne, ochrona środowiska).

Zmiany w użytkowaniu terenu w latach 2002-2008, uchwycone w wyniku analizy ortofotomap satelitarnych, fot. SmallGis

Ortofotomapa może być pomocna na każdym etapie realizacji inwestycji budowlanych. Dzięki nim mamy możliwość stałego monitoringu postępu prac oraz ewentualnego porównania poszczególnych etapów w celu wyeliminowania błędów. Cykliczne tworzenie ortofoto danego terenu pozwala na detekcję zmian w środowisku naturalnym, dzięki czemu można sprawdzać występowanie aktywnych osuwisk, dokonywać pomiaru wód powierzchniowych, monitorować rodzaj i gęstość roślinności oraz dokładnie przeanalizować pokrycie terenu (zieleń, lasy, grunty rolne, teren zurbanizowany, teren przemysłowy itp.).

Ogromną zaletą ortofotomapy jest fakt, że może osiągnąć naprawdę dużą dokładność przy czym zachowuje jednocześnie zarówno cechy mapy jak i zdjęcia lotniczego, co powoduje że może służyć jako bezpośrednie źródło informacji przestrzennej o danym terenie, jego ukształtowaniu oraz rozmieszczeniu na nim poszczególnych elementów.

Ortofotomapa może być również podkładem do kartograficznego przedstawienia map tematycznych wektorowych. Na podkładzie z ortomapy można nanieść granice i numery nieruchomości, przedstawić bazę budynków, sieci uzbrojenia terenu, infrastruktury drogowej, kolejowej, czy pokazać wynik prowadzonych badań jednotematycznych. Dzięki temu kompleksowa informacja o terenie wzbogacona jest o aktualne zagospodarowanie terenu. Taka informacja jest niezwykle cenna w procesie planowania inwestycji budowlanych zarówno dla firma branżowych w dziedzinie planowania przestrzennego, budownictwa, nieruchomości, jak również indywidualnego inwestora prywatnego, który chce jak najlepiej zagospodarować przestrzeń wokół swojego domu.

Ortomapa z granicami i numerami działek ewidencyjnych, fot. OnGeo.pl

Rola ortomapy nie ogranicza się tylko do pomiarów. Cyfrowa mapa może być świetnym sposobem na prezentowanie i wizualizację zagospodarowania inwestycji w czasie kontroli prac lub być elementem wpierającym kampanie marketingowe danego miejsca.

Ortofotomapa w Raportach o Terenie OnGeo.pl

Geoportal OnGeo.pl udostępnia Raport o Terenie, który jest kompleksową informacją o dowolnej działce znajdującej się na terenie kraju. Raport o działce pozwoli Ci poznać potencjał Twojej działki, dzięki czemu samodzielnie zweryfikujesz czy działka nie posiada ukrytych wad i zagrożeń, co uchroni Cię przed niekorzystną inwestycją.

Ortofotomapa dostępna w portalu OnGeo.pl pomoże Ci lepiej poznać stan zagospodarowania Twojej działki. Ortomapa wzbogacona jest o nakładkę zawierającą przebieg i granicę działek ewidencyjnych dzięki czemu z łatwością zaplanujesz przebieg trasy przyłączy uzbrojenia terenu, wydzielisz miejsce na obiekty budowlane jak garaż, altana czy piwnica oraz zaplanujesz montaż paneli fotowoltaicznych.

Wystarczy, że wejdziesz na portal, wyszukasz interesujący Cię obszar i bez wychodzenia z domu możesz m.in. podglądnąć sąsiedztwo, sprawdzić dostęp i jakość drogi publicznej oraz dowiedzieć się, czy aby dojechać do najbliższego sklepu, musisz przedzierać się przez nieutwardzoną drogę między polami uprawnymi.

Dodatkowo otrzymasz szczegółowy opis zebrany w tabeli dotyczący powierzchni i obwodu działki, długości i szerokości nieruchomości oraz poznasz jej współczynnik kształtu.

Ortofotomapa w Raporcie o Terenie jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z ortofotomapą.

Fragment Raportu o działce OnGeo. Ortofotomapa działki ewidencyjnej

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły