Analiza inwestycji

OnGeo Raporty - Ocena potencjału inwestycyjnego terenu Raport o Terenie

Opracowanie redakcji
2019-11-04
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-11-02
Głosów: 70, średnia ocen: 5
geoportal-ongeo

Kilkadziesiąt versus kilkaset złotych. Oto bilans konfrontacji usługi Raport o Terenie OnGeo z tradycyjnymi formami zbierania i przetwarzania informacji o terenie. Informacja pozyskana z portalu OnGeo.pl jest ok. 10 razy tańsza i około 100 razy szybsza w pozyskaniu niż przy użyciu innych technik. W pięć minut możesz otrzymać to, co wymaga ok. 10 godzin pracy i tygodnia oczekiwania. Zamiast przemierzać kilkadziesiąt stron internetowych i odwiedzać kilkanaście instytucji publicznych, potrzebne informacje uzyskasz w jednym miejscu w bardzo przejrzystej i czytelnej formie. Niedroga i łatwa w pozyskaniu ocena potencjału inwestycyjnego jest możliwa, dzięki informacjom pozyskanym z Raportu o Terenie OnGeo.pl.

  • Ocena potencjału inwestycyjnego terenu w formie Raportu o terenie, to zestaw informacji o wybranym terenie w jednym miejscu.
  • Wykorzystanie nowych technologii geoinformatycznych umożliwia dostarczenie innowacyjnych usług dla każdego zainteresowanego pozyskaniem informacji o nieruchomościach. 

 

Ocena potencjału inwestycyjnego terenu

OnGeo.pl to nie tylko geoportal do przeglądania i wizualnego analizowania danych – chociaż też pewne cechy przestrzenne terenu można analizować wzrokowo. To bardzo zaawansowany system informatyczny, który dokona pomiarów, obliczeń na danych przestrzennych oraz przygotuje mapy i zestawienia. Raporty OnGeo oferują najwyższy poziom organizacyjny e-usług, który umożliwia uzyskanie złożonych informacji przy minimalnym nakładzie pracy człowieka. Prościej już się nie da!

Samodzielne sporządzenie zestawienia danych, takiego jakie zawiera Raport o Terenie OnGeo wymaga zebrania informacji pochodzących z wielu różnych źródeł i realnie jest trudne do osiągnięcia. Poniesienie jednostkowych kosztów kilkuset złotych, np. na zakup licencji z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego należy połączyć z wieloma godzinami pracy, polegającej na wyszukiwaniu zakresów danych, wypełnianiu formularzy zamówień i oczekiwaniu na dostawę zamówienia. Raport o podobnej treści, za pomocą tradycyjnych technik, może sporządzić jedynie osoba o wysokich kwalifikacjach geoinformatycznych, posiadająca zarówno zestawy danych, profesjonalne oprogramowanie, jak i wiedzę oraz doświadczenie. Przy założeniu, że uda się zgromadzić odpowiednie dane dużym nakładem pracy można wykonać podobne zestawienie. Jego uśredniony sumaryczny koszt, wliczając również pracę i oczekiwanie wyniesie nawet 1000 PLN. Czas oczekiwania na raport najpewniej przekroczy jeden tydzień. W OnGeo.pl Raport generuje się od 3 do 5 minut!

Dlaczego tak trudno uzyskać informacje podobne do zawartych w Raporcie o Terenie OnGeo.pl?

W minionej dekadzie nastąpił przełom technologiczny i tradycyjne mapy zostały w większości zastąpione opracowaniami cyfrowymi. Dokonała się rewolucja w dziedzinie pomiarów Ziemi, głównie za sprawą technologii GNSS, teledetekcji satelitarnej i LIDAR. Postęp informatyczny umożliwił obróbkę dużych zestawów różnorodnych danych. Postęp jest tak szybki, że przekracza możliwości percepcyjne ludzi (ze względu na czas) i zdolności organizacyjne instytucji. Spontanicznie powstały setki ułamkowo działających systemów. Ale nawet wytrawny znawca może się zgubić w ich gąszczu. Ponadto, aby interpretować surowe detale publikowanej informacji należy znać specyfikę poszczególnych branż – co przekracza możliwości czasowe większości z ludzi.

Nawet jeżeli olbrzymim wysiłkiem woli i poświęconego czasu, w oczekiwaniu na załadowanie się mapy obejrzysz „internetowe dzieło kartograficzne” w postaci WMS, to wymiarowanie uzyskanej informacji okaże się niemożliwe. Pomimo że komputer w teorii „to wszystko wie”, wydobycie potrzebnych informacji wcale nie jest takie oczywiste. Trudno wyliczać tu wszystkie meandry informacji przestrzennej, zagadki, nieoczywistości, nadmiary i niedobory informacyjne, brak standaryzacji, zmienność semantyczną i pojęciowe rozmycie. Zebranie rozproszonej i niejednoznacznej informacji jest czasochłonne, ryzykowne interpretacyjnie i pozbawione miar wielkości i jednostek, które trzeba sobie dodatkowo takimi, czy innymi technikami uzupełnić. Nawet w przypadku gdy chodzi o pobranie informacji o terenie dla jednej działki, to czeka nas długa droga dla wytrwałych. A co gdy taką pracę trzeba powtórzyć wielokrotnie dla różnych terenów?

Zamiast żmudnych poszukiwań i skomplikowanej analizy uzyskanych informacji wystarczy wejść na OnGeo.pl, wskazać działkę, narysować lub wpisać lokalizację według adresu czy numeru ewidencyjnego oraz pobrać zestandaryzowany Raport o Terenie.

Ocena potencjału inwestycyjnego dzięki informacjom pozyskanym z Raportu o Terenie OnGeo.pl
Ocena potencjału inwestycyjnego dzięki informacjom pozyskanym z Raportu o Terenie OnGeo.pl
Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl