Na mapie

Zdjęcie lotnicze z granicą działki

Monika Byś
2021-12-22
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-02-15
Głosów: 37, średnia ocen: 5
zdjęcie lotnicze

Zdjęcia lotnicze są podstawą opracowań mapowych, dzięki którym sprawdzisz m.in. zagospodarowanie działki lub wybranego terenu.   Rozpoznaniem przetworzonych pasmowo zdjęć lotniczych jest ortofotomapa, czyli mapa fotograficzna terenu. Ogromną zaletą mapy fotograficznej jest fakt, że może służyć jako bezpośrednie źródło informacji przestrzennej o danym terenie, jego ukształtowaniu oraz rozmieszczeniu na nim poszczególnych elementów. Porównując ortofotomapy z kilku lat możesz sprawdzić np. jak rozwijała się infrastruktura techniczna wybranego terenu na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat. Od teraz archiwalne zdjęcia lotnicze sprawdzisz w Geoportalu Krajowym Na Mapie

  • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla swojej działki.
  • Ogromną zaletą ortofotomapy jest fakt, że może osiągnąć naprawdę dużą dokładność przy czym zachowuje jednocześnie zarówno cechy mapy jak i zdjęcia lotniczego.
  • Wygeneruj raport i sprawdź wybraną przez ciebie działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.

Zdjęcie lotnicze w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pozyskaj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. 

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ LOTNICZYCH 

Raport archiwalnych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. 

Jak pobrać raport archiwalne zdjęcia lotnicze?

  • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
  • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
  • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
  • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
  • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
  • Dokonaj opłaty on-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych
  • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Do czego przyda Ci się zdjęcie lotnicze?

Zdjęcie lotnicze stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i dokładne rozpoznanie terenu. Głównymi nurtami wykorzystania przetworzonych zdjęć lotniczych (ortofotomapy) są mapy na potrzeby inżynierii lądowej (budownictwo, pomiary geodezyjne) i mapy wykorzystywane przy analizie środowiska (planowanie przestrzenne, ochrona środowiska).

Budowa Zakopianki na przestrzeni lat, Geoportal Krajowy Na Mapie
Budowa Zakopianki na przestrzeni lat, Geoportal Krajowy Na Mapie

Zdjęcia lotnicze są bardzo przydatne na każdym etapie realizacji inwestycji budowlanych. Dzięki nim mamy możliwość stałego monitoringu postępu prac oraz ewentualnego porównania poszczególnych etapów w celu wyeliminowania błędów. Cykliczne tworzenie ortofotomapy danego terenu pozwala na detekcję zmian w środowisku naturalnym. To powoduje, że już na wczesnym etapie budowy można wykryć występowanie aktywnych osuwisk, dokonywać pomiaru wód powierzchniowych, monitorować rodzaj i gęstość roślinności oraz dokładnie przeanalizować pokrycie terenu (zieleń, lasy, grunty rolne, teren zurbanizowany, teren przemysłowy itp.).

Zniszczenia spowodowane nawałnicą w 2017 r. Rytel w woj. pomorskim, Geoportal Krajowy Na Mapie
Zniszczenia spowodowane nawałnicą w 2017 r. Rytel w woj. pomorskim, Geoportal Krajowy Na Mapie

Jeśli jesteśmy już przy budowlance, to warto wspomnieć, że duże projekty związane z budową dróg, czy dużych obiektów przemysłowych wymagają odpowiedniej wizualizacji i prezentacji postępu prac dla inwestora. Taka cyfrowa mapa złożona ze zdjęć lotniczych może być świetnym sposobem na prezentowanie i wizualizację zagospodarowania inwestycji w czasie kontroli prac lub być elementem wpierającym kampanie marketingowe danego miejsca.

Zdjęcie promocyjne miasta, zdjęcie lotnicze, fot. SmallGIS
Zdjęcie promocyjne miasta, zdjęcie lotnicze, fot. SmallGIS

Ortofotomapa może być podkładem do kartograficznego przedstawienia wektorowych map tematycznych. Na podkładzie z ortomapy można nanieść granice i numery nieruchomości, przedstawić bazę budynków, sieci uzbrojenia terenu, infrastruktury drogowej, kolejowej, czy pokazać wynik prowadzonych badań jednotematycznych.

Takie zestawienie kompleksowych informacji o terenie jest niezwykle cenne w procesie planowania inwestycji budowlanych zarówno dla firm branżowych w dziedzinie planowania przestrzennego, budownictwa, nieruchomości, jak również indywidualnego inwestora prywatnego, który chce jak najlepiej zagospodarować przestrzeń wokół swojego domu.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.