Na mapie

Archiwalne zdjęcia lotnicze w Geoportalu Na Mapie

Monika Byś
2022-11-07
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-03-13
Głosów: 34, średnia ocen: 5
archiwalne zdjęcia lotnicze

Poznaj nowe narzędzie w Geoportalu Krajowym Na Mapie! Skorzystaj z narzędzia "Archiwalne zdjęcia lotnicze" i odkryj historię swojej działki. Od teraz samodzielnie sprawdzisz zmiany w zagospodarowaniu wybranego terenu w zaledwie kilka minut. 

 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport zdjęć lotniczych dla swojej działki.
 • Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną przez ciebie działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.
 • Raport zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy.

Co zawiera raport archiwalne zdjęcia lotnicze?

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport zdjęć lotniczych dla swojej działki. Raport archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną przez Ciebie działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się, jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ LOTNICZYCH

Raport zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu.

Porównanie ortofotomapy z 2009 r. z 2021 r “Szkieletor” Kraków
Porównanie ortofotomapy z 2009 r. z 2021 r “Szkieletor” Kraków, fot. Geoportal Krajowy Na Mapie

W raporcie Archiwalne zdjęcia lotnicze udostępniamy również informacje o dostępnych zdjęciach i linki do pobrania miniatur starych zdjęć lotniczych z lat 1955-1990. Zdjęcia lotnicze 1955-1990 udostępniamy z bazy Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. 

Porównanie starych zdjęć lotniczych w lat 1965 i 1987, fot. Geoportal Krajowy Na Mapie
Porównanie starych zdjęć lotniczych w lat 1965 i 1987, fot. Geoportal Krajowy Na Mapie

Dla zainteresowanych proponujemy dodatkową usługę, w ramach której pozyskamy oryginalne zdjęcia w wysokiej jakości oraz przetworzymy je fotogrametrycznie. Oznacza to, że dodamy im georeferencje i naniesiemy aktualne granice działek. Koszt usługi pozyskania i przetworzenia zdjęć ustalamy indywidualnie w zależności od zakresu prac i wybranych usług dodatkowych. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Jak pobrać raport archiwalne zdjęcia lotnicze?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze".
 • Wskaż miejsce. Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie.
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych. Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport.
 • Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 • Dokonaj płatności On-line, raport wygeneruje się w kilka minut po dokonaniu płatności.
Formularz zamówienia raportu archiwalne zdjęcia lotnicze
Formularz zamówienia raportu archiwalne zdjęcia lotnicze
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Do czego może się przydać raport ze zdjęciami lotniczymi?

Raport zdjęć lotniczych możesz wykorzystać w dowolny sposób. Przede wszystkim możesz zobaczyć jak zmieniło się zagospodarowanie dowolnej działki na przestrzeni ostatnich 20 lat. 

Stadion narodowy w Warszawie na ortofotomapie
Stadion narodowy w Warszawie na ortofotomapie, źródło: Geoportal Krajowy Na Mapie

Informacja ta może posłużyć jako element pełnej i szczegółowej diagnozy działki przed kupnem. Dowiesz się m.in. jak długo trwała budowa domu lub poszczególnych obiektów budowlanych wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Możesz również sprawdzić, jak na przestrzeni ostatnich lat kształtował się krajobraz najbliżej okolicy. Raport może być również formą dokumentacji postępu własnej inwestycji budowlanej.

Raport możesz wykorzystać również do celów:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • dokumentacji projektowej - raport zdjęć lotniczych będzie bardzo dobrym uzupełnieniem,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • postępowania spadkowe, a także sprawy sądowe związane z nieruchomościami,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji, projektach na studiach.

UWAGA! Wykorzystanie ortomapy OnGeo.pl

Zamówiony raport możesz zmieniać, modyfikować, publikować, udostępniać, a także wycinać z niego części. Nie stawiamy ograniczeń we wtórnym wykorzystaniu!

Jeśli korzystasz z raportu lub jego części (mapki, rysunki, etc.) nie wolno ci pozbawiać nas autorstwa poprzez wycinanie znaków graficznych, a jeśli to robisz, powinieneś/powinnaś nanieść informację, że źródłem oryginału jest OnGeo.pl.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.