Ustalając cenę sprzedaży bądź kupna nieruchomości powinniśmy zlecić sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości. Operat nieruchomości wykonuje rzeczoznawca majątkowy, który posiada uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości. Jak wygląda operat szacunkowy?
Jak wygląda operat szacunkowy?
- Operat szacunkowy musi być sporządzony w formie pisemnej, a jego treść powinna być zgodna z przepisami prawa oraz ze standardami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych.
- Nie ma konkretnego i stałego wzoru operatu szacunkowego.
- Część ogólna operatu zawiera: przedmiot, zakres i cel wyceny, podstawę formalną wyceny oraz źródła danych o nieruchomościach, daty istotna dla sporządzenia operatu oraz metodologię wyceny.
- Część szczegółowa zawiera: opis przedmiotu wyceny, analizę i charakterystykę rynku nieruchomości, wycenę szczegółową oraz obliczenia wartości nieruchomości.
- Wynik końcowy wyceny określa się w zaokrągleniu do pełnych złotych.
Jak wygląda operat szacunkowy?
Operat szacunkowy musi być sporządzony w formie pisemnej, a jego treść powinna być zgodna z przepisami prawa oraz ze standardami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych. Operat szacunkowy zawiera niezbędne informacje przy dokonywaniu wyceny nieruchomości w tym m.in. wskazanie podstaw prawnych, rozwiązań merytorycznych, w tym wybór i metodologii wyceny wraz z niezbędnymi obliczeniami.
Warto zaznaczyć, że nie ma konkretnego i stałego wzoru operatu szacunkowego. Sposób sporządzania operatu szacunkowego, jego formę i treść określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U.2004 Nr. 207 poz. 2109).
Układ operatu szacunkowego jest stały i jednolity i czytelny. Aby operat szacunkowy był jak najbardziej czytelny, część rzeczoznawców decyduje się na podział operatu szacunkowego na części. W tym artykule w celu szczegółowego omówienia tematu: jak wygląda operat szacunkowy, będziemy posługiwali się podziałem operatu na części:
- część ogólną;
- część szczegółową;
- wynik końcowy wyceny;
- załączniki.
Część ogólna operatu szacunkowego zawiera:
a. Przedmiot i zakres wyceny nieruchomości
Przedmiot i zakres powinien być opisany zgodnie z dokumentacją podstawową prowadzoną dla danej nieruchomości. Przedmiot wyceny powinien zawierać takie informacje jak: rodzaj nieruchomości, numer księgi wieczystej czy wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. Zakres nieruchomości powinien określać takie informacje jak: rodzaj prawa, którego przedmiotem jest nieruchomość podlegająca wycenie, dokładne określenie części nieruchomości której dotyczy wycena oraz określenie praw i części nieruchomości, których wycena nie dotyczy.
b. Cel wyceny nieruchomości
Cel wyceny określa dla jakich celów zostaje sporządzony operat oraz do jakich celów może być wykorzystywany. W tym miejscu należy również uwzględnić, w jaki sposób określona przez rzeczoznawcę cena nieruchomości, może zostać wykorzystana przez zleceniodawcę.
c. Dane zleceniodawcy nieruchomości
d. Podstawę formalną wyceny oraz źródła danych merytorycznych o nieruchomościach
Postawa formalna to najczęściej umowa zawarta pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą lub postanowienie sądu. Źródła danych o nieruchomościach rzeczoznawca majątkowy pozyskuje w urzędach i są to: odpis księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej, miejscowy plan zagospodarowania terenu, kataster uzbrojenia terenu, państwowy rejestr zabytków, protokół z oględzin nieruchomości.
e. Daty istotne dla sporządzenia operatu
Na daty te składają się: data oględzin nieruchomości, datę, w której uwzględniono stan praw i rzeczy, datę, na którą określono wartość przedmiotu wyceny oraz datę sporządzenia wyceny nieruchomości.
f. Metodologię wyceny
Metodologia zawiera wybór podejścia, metody i techniki szacowania nieruchomości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj do artykułu:
Jak oszacować wartość nieruchomości - metodologia wyceny
Część szczegółowa operatu szacunkowego zawiera:
a. Opis przedmiotu wyceny
W tej części rzeczoznawca określa stan nieruchomości będącej przedmiotem wyceny, tj. podaje szczegółową charakterystykę nieruchomości oraz określa jej stan prawny i stan techniczno-użytkowy. Określając stan prawny nieruchomości określa się stan praw po badaniu księgi wieczystej, rejestru gruntów i budynków, zapis Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Stan prawny i użytkowy określa: opis działki wraz z uzbrojeniem, opis budynku w tym rok budowy, liczbę kondygnacji, układ pomieszczeń itp., w przypadku nieruchomości lokalowych – opis lokalu użytkowego z wyszczególnieniem przeznaczenia pomieszczeń oraz instalacji i wykończenia.
b. Analizę i charakterystykę rynku nieruchomości w zakresie dotyczącym celu i zakresu wyceny
W ten sposób rzeczoznawca, który ma dostęp do danych dotyczących nieruchomości zlokalizowanych w regionie, może dokonać analizy nieruchomości i określić istniejący w regionie popyt i podaż nieruchomości.
c. Wycenę szczegółową
W tym miejscu wskazany zostaje rodzaj określonej wartości nieruchomości, wybór podejścia, metody i techniki szacowania.
d. Obliczenia wartości nieruchomości
Bardzo istotną kwestią jest przekazanie wyników z analizy nieruchomości w sposób czytelny, zrozumiały i przejrzysty tak, aby zleceniodawca, który posiada podstawową wiedzę w zakresie nieruchomości, mógł bez przeszkód zrozumieć jej sens.
Wynik końcowy wyceny
Podana wartość oszacowania nieruchomości powinna być zapisana zarówno cyframi, jak i słownie. Ostateczną wartość nieruchomości określa się w zaokrągleniu do pełnych złotych.
Załączniki
Dokumenty, które zostały użyte przy sporządzeniu operatu szacunkowego powinny zostać załączone w ostatniej części. Zamieszczone dokumenty powinny posiadać poświadczenie „zgodności z oryginałem”. Załącznikami do operatu szacunkowego powinny być:
- protokół z oględzin nieruchomości;
- protokół badania księgi wieczystej;
- wypis z rejestru gruntów;
- wyrys mapy ewidencji gruntów i budynków
- wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego lub ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego;
- dokumentacja fotograficzna.
Poznaj raporty o terenie w Geoportal ONGEO.PL
Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:
- Miejscowy plan zagospodarowania
- Granice działek
- Obszary Natura 2000
- Wydane pozwolenia na budowę
- Tereny zalewowe
- Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
- Spadki terenu
- Linie energetyczne
- Zanieczyszczenie powietrza
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!