Podjęcie decyzji o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest często jednym z najpoważniejszych wydarzeń – również finansowych w naszym życiu. Wśród wielu kwestii, o jakich musimy wtedy zadecydować, jest ta czy chcemy skorzystać z profesjonalnego usług, które oferuje pośrednik nieruchomości, czy wolimy wszystkim zająć się samodzielnie.
Pośrednik nieruchomości - czy warto skorzystać z jego usług?
- Doświadczony pośrednik nieruchomości pomoże nam sprecyzować czego tak naprawdę szukamy.
- Agencje nieruchomości zazwyczaj dysponują dużą bazą własnych ofert, na które mają wyłączność.
- Pośrednik nie jest zaangażowany osobiście, wiec nie działa pod wpływem emocji i posiada niezbędne w negocjacjach umiejętności oraz doświadczenie.
- Pośrednik sprawdzi za nas stan prawny i faktyczny nieruchomości
Pośrednik nieruchomości czy samodzielny zakup/sprzedaż nieruchomości na co się zdecydować?
Obie opcje mają swoje plusy i minusy oraz obie znajdą zwolenników i przeciwników.
Faktem jest, że zakup czy sprzedaż nieruchomości zazwyczaj nie przydarza się nam w życiu często. I ma – głównie wybór nowego lokum do zamieszkania – wpływ na jakość naszego dalszego życia.
Skorzystanie z szerokiej oferty usług, jakie mają do zaoferowania biura nieruchomości i agenci, najczęściej spotyka się z jednym, podstawowym zarzutem.
Jest nim oczywiście koszt pośrednictwa – który, nie ma co ukrywać, zazwyczaj bywa dość wysoki.
Istnieją dwie podstawowe opcje ponoszenia tych kosztów. Ponosi je kupujący – jest to najczęstsze rozwiązanie na naszym rynku lub koszt przenoszony jest na sprzedającego (takie rozwiązanie jest normą, np. w USA).
W tym tekście skupimy się jednak na plusach wynikających z korzystania z usług biura pośrednictwa nieruchomości i o wsparciu jakim niewątpliwie profesjonalny i doświadczony pośrednik nieruchomości jest dla kupujących i sprzedających nieruchomość, a także dla wynajmujących oraz najemców.
Poszukiwanie wymarzonej nieruchomości
Poszukując nieruchomości, szczególnie tej, w której planujemy sami zamieszkać, trudno nie podchodzić do sprawy z emocjami.
Doświadczony pośrednik nieruchomości pomoże nam sprecyzować czego tak naprawdę szukamy. Zna nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe i jako osoba dobrze orientująca się w realiach na lokalnym rynku nieruchomości jest w stanie podpowiedzieć nam, co realnie jesteśmy w stanie nabyć.
Poza tym sam proces wyszukiwania ofert, które będą dla nas odpowiednie potrafi być bardzo czasochłonny. Kiedy decydujemy się na samodzielne przeszukiwanie setek ogłoszeń na wielu portalach internetowych, może to być przytłaczające. Agencje nieruchomości zazwyczaj dysponują dużą bazą własnych ofert, na które mają wyłączność. Możemy z nich skorzystać tylko korzystając z usług pośrednika. Niektóre źródła wskazują, że nawet do 95% ofert dostępnych na rynku, to ogłoszenia biur nieruchomości, a tylko 5% stanowią ogłoszenia indywidualne.
Profesjonalny pośrednik nieruchomości zdejmie z nas ciężar wyszukiwania ofert oraz umawiania spotkań ze sprzedającymi. Może to bardzo usprawnić i przyspieszyć ten etap zakupu nieruchomości.
Podobne wsparcie biura mają dla sprzedających nieruchomość oraz wynajmujących i najemców.
Sprzedający dzięki pośrednictwu oszczędza czas oraz koszty poświęcone promocji oferty oraz korzysta z większych możliwości biura, które dysponuje lepszymi narzędziami marketingowymi oraz większą wiedzą w tym zakresie. Często w ramach współpracy pośrednicy mogą zaoferować profesjonalną sesję fotograficzną sprzedawanego lokum. Coraz bardziej popularne, również u nas, stają się także konsultacje lub usługi Home Staging. Są to działania, które zwiększają atrakcyjność ogłoszenia na rynku i ułatwiają szybkie znalezienie klienta.
Negocjacje
Kolejnym trudnym, a dla wielu z pewnością najtrudniejszym i najbardziej stresującym elementem procesu zakupu lub sprzedaży nieruchomości są negocjacje.
Jak argumentować uzyskanie korzystnej dla nas ceny nieruchomości? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy? I przede wszystkim, jak opanować emocje, które zazwyczaj będą nam towarzyszyły w tej sytuacji? Na zakup nieruchomości wydajemy niebagatelne sumy, czasem oszczędności całego życia lub decydujemy się zaciągnięcie kredytu na najbliższe kilkadziesiąt lat.
Pośrednik nie jest zaangażowany osobiście, wiec nie działa pod wpływem emocji i przede wszystkim ma niezbędne w negocjacjach umiejętności oraz doświadczenie, zdobyte podczas wielu takich transakcji. Może spojrzeć na całość chłodnym okiem na podstawie znajomości tego, co aktualnie dzieje się na rynku oraz skorzystać z narzędzi dla profesjonalistów, do których “zwykły” indywidualny kupujący czy sprzedający nieruchomość nie ma dostępu. Np. platforma OnGeo udostępnia specjalistom z rynku nieruchomości aplikację OnGeo Ceny, która umożliwia prowadzenie własnych baz cen transakcyjnych i wartości nieruchomości. Więcej o aplikacji pisaliśmy w artykule: ONGEO CENY – REJESTR CEN I WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI
Formalności, kwestie prawne i finansowe
Każdy, kto kiedykolwiek kupował nieruchomość, wie jak wiele wiąże się z tym formalności. Ile rzeczy należy sprawdzić zanim zdecyduje się na podjęcie ostatecznej decyzji. Ile pułapek i ograniczeń formalno-prawnych może wiązać się z taką transakcją. Jeśli się na nich dobrze nie zna, bardzo łatwo o błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Ile razy słyszeliście historie o tym, jak ktoś kupił nieruchomość z nieuregulowanymi kwestiami własności i jakie problemy to spowodowało?
Pośrednik sprawdzi za nas stan prawny i faktyczny nieruchomości. Tu znowu wygrywa doświadczenie, dzięki któremu profesjonalista wie na co głównie trzeba zwrócić uwagę.
Na szczęście wiele informacji o nieruchomości możemy sprawdzić sami. Każdą ofertę, którą wydaje się nam interesująca warto sprawdzić w Raportach o Terenie OnGeo
Dlaczego? Zobacz poniższy film.
Kolejną kwestią są sprawy urzędowe – czasochłonne i zawiłe. Pośrednik nieruchomości jest w stanie szybciej zebrać wszystkie niezbędne dokumenty akty nabycia, zaświadczenia o zameldowanych osobach, wypisy i wyrysy z rejestru gruntów. Nie do pominięcia jest również pomoc, a właściwie przygotowanie za klienta odpowiednich umów, zorganizowanie wizyt u notariusza oraz wszystkich formalności związanych z finansowaniem zakupu za pomocą kredytu.
Zalety korzystania z usług pośrednika nieruchomości
Podsumowując, skorzystanie z pośrednictwa nieruchomości daje większe bezpieczeństwo przeprowadzonej transakcji oraz zdejmuje z barków, zarówno kupujących, jak i sprzedających lwią część działań związanych z wyszukiwaniem lub wystawianiem oferty, negocjacjami oraz wszelkimi kwestiami prawnymi i formalnościami. Pozwala przejść przez cały proces szybciej, z większym komfortem psychicznym wynikającym z poczucia bezpieczeństwa. To czy jest to dla nas warte ceny, jaką biura nieruchomości za te działania wymagają, każdy musi ocenić sam.
Warto jednak pamiętać o tym, by korzystać z usług pośredników z dłuższym doświadczeniem, wyższymi kompetencjami i dobrą opinią na rynku. Często są to agenci nieruchomości posiadający licencje, która od 2014 roku nie jest w Polsce obowiązkowa, jednak może świadczyć o wyższych kwalifikacjach pośrednika.
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Geoportal nieruchomości OnGeo.pl eksport ofert nieruchomości
- Kupno mieszkania na rynku wtórnym
- Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie
- Sprzedaż działki, mieszkania lub domu publikuj na OnGeo.pl - serwis ogłoszeń nieruchomości
- Informacje o nieruchomościach. Sprawdź, co zawiera Raport o terenie
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!