Na mapie

Zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej w Geoportalu

Monika Byś
2023-04-04
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-04-12
Głosów: 31, średnia ocen: 5
zdjęcia lotnicze II wojna światowa

Chcesz zobaczyć jak wyglądały lasy w czasie II wojny światowej i jak zmieniło się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich 80 lat na Podkarpaciu? Przejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i porównaj stan obecny z historycznym na interaktywnej mapie z czasów wojny. 

  • Prezentujemy najnowsze narzędzie dostępne w Geoportalu Krajowym Na Mapie - historię podkarpackich lasów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku
  • Dzięki interaktywnej mapie sprawdzisz nie tylko, jak zmieniła się lesistość Podkarpacia, ale również odkryjesz miejscowości, które dzisiaj już nie istnieją na skutek wysiedlenia ludności w powojennej Polsce
  • Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe
  • Porównanie zdjęć lotniczych z czasów II wojny światowej z aktualnym stanem może przynieść wiele korzyści, szczególnie w dziedzinie naukowej, kulturowej i społecznej

Polska plasuje się wśród europejskich liderów pod względem powierzchni leśnej. Obecnie lasy zajmują ponad 9,2 mln hektarów, co stanowi 29,6% powierzchni kraju. Polskie lasy mają naprawdę bogatą historię. O ile obecnie ich znaczenie sprowadza się głownie do zachowania różnorodności biologicznej i regulacji wodno-klimatycznej, a także są źródłem surowców naturalnych - drewna i innych surowców leśnych, o tyle w czasach wojny stanowiły również miejsce walk i obozowania żołnierzy Armii Krajowej. 

Dzisiaj mamy okazję poznać tajemnice polskich lasów sprzed lat i porównać zmiany, jakie dokonały się w ich zagospodarowaniu w ciągu 80 lat historii. Z dumą prezentujemy najnowsze narzędzie dostępne w Geoportalu Krajowym Na Mapie - historię podkarpackich lasów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku.

Zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej w Geoportalu Na Mapie

Odkryj historię podkarpackich lasów z czasów II wojny światowej. W ramach projektu Na Mapie publikujemy najnowsze narzędzie, dzięki któremu z łatwością porównasz aktualny stan zagospodarowania województwa podkarpackiego ze stanem historycznym.

Dzięki interaktywnej mapie sprawdzisz nie tylko, jak zmieniła się lesistość Podkarpacia, ale również odkryjesz miejscowości, które dzisiaj już nie istnieją na skutek wysiedlenia ludności w powojennej Polsce. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 70 lat temu takie wsie jak np.: Tarnawka, Wołtuszowa, Polany Surowiczne, Jasiel, Rosochate czy Jamna Dolna, tętniły życiem, a dzisiaj pozostają porośnięte bujną roślinnością. 

Nieistniejąca już wieś Jamna Dolna, Na Mapie
Nieistniejąca już wieś Jamna Dolna, Na Mapie

Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu

Jak sprawdzić zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej?

Aby porównać zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualną ortofotomapą, w pierwszym kroku przejdź na stronę Geoportalu Krajowego, który dostępny jest pod linkiem: https://geoportal-krajowy.pl. Dalsze kroki przedstawiamy w instrukcji krok po kroku:

  • Wybierz w pasku po prawej stronie narzędzie “Porównaj mapy”.
Wybierz “Porównaj mapy”, Na Mapie
Wybierz “Porównaj mapy”, Na Mapie
  • Wybierz dwie kompozycje mapowe do porównania. Jeśli chcesz porównać ortofotomapy historyczną i aktualną wybierz: “Ortofotomapa aktualna” (1) i “Ortofotomapa 1944 r.” (2).
Wybierz kompozycje mapowe do porównania, Na Mapie
Wybierz kompozycje mapowe do porównania, Na Mapie
  • Przybliż się w widoku mapy do interesującego Cię obszaru lub skorzystaj z wyszukiwarki działek lub adresów
  • Skorzystaj z pionowego suwaka do porównywania terenu na wybranych kompozycjach mapowych
Skorzystaj z suwaka do porównywania widoku map, Na Mapie
Skorzystaj z suwaka do porównywania widoku map, Na Mapie

Do czego może się przydać porównanie zdjęć lotniczych z czasów II wojny światowej ze stanem aktualnym?

Porównanie zdjęć lotniczych z czasów II wojny światowej z aktualnym stanem może przynieść wiele korzyści, szczególnie w dziedzinie naukowej, kulturowej i społecznej.

W dziedzinie naukowej, takie porównanie może przyczynić się do lepszego zrozumienia zmian zachodzących w środowisku naturalnym i wykorzystania tej wiedzy do planowania zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu można zaobserwować zmiany w krajobrazie i środowisku naturalnym, takie jak urbanizacja, rozwój infrastruktury, zmiany w kształcie i obszarach zalesienia oraz wpływ człowieka na te obszary. 

W ciągu 80 lat lesistość w Polsce wzrosła o 8 %

Porównując aktualny stan zalesienia lasów w Polsce widać wyraźnie, że lesistość w Polsce w ciągu ostatnich 80 lat znacznie wzrosła i to nie mało. W latach 40. XX wieku, lesistość w Polsce wynosiła około 21%, co oznaczało, że lasy zajmowały około 6,8 miliona hektarów. Obecnie, zgodnie z danymi GUS z 2021 roku, powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 miliona hektarów, co odpowiada lesistości 29,6%.

Zmiany te są wynikiem wielu czynników, takich jak rozwój gospodarki leśnej, intensywny program zalesień oraz wzrost świadomości społecznej i polityki ochrony środowiska. 

W dziedzinie kulturowej, porównanie takich zdjęć może pomóc w badaniach archeologicznych i przywróceniu zniszczonych zabytków do stanu pierwotnego. Może także pomóc w odtworzeniu historycznych krajobrazów, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

W dziedzinie społecznej, takie porównanie może pomóc w edukacji i zwiększeniu świadomości społecznej na temat historii, kultury i dziedzictwa Polski. Może również pomóc w odkrywaniu nowych miejsc, które mogą stać się atrakcjami turystycznymi.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.