Zmiany klimatu oraz rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że ochrona drzew staje się coraz ważniejsza. Drzewa pełnią kluczową rolę w walce z ociepleniem klimatu, pochłaniając dwutlenek węgla, regulując temperaturę oraz dostarczając tlen. Dzięki rozwojowi technologii, jak lotnicze skanowanie laserowe (LiDAR), możliwe jest teraz precyzyjne określanie parametrów takich jak wysokość drzewa, powierzchnia korony czy lokalizacja pnia. Innowacyjne narzędzia, takie jak interaktywne mapy drzew, pozwalają nie tylko na monitorowanie kondycji drzew, ale również na identyfikowanie ich gatunków oraz ocenie ich wpływu na inwestycje budowlane. W artykule przyjrzymy się, jak mapa drzew może wspierać zarządzanie terenami zielonymi, a także dlaczego ta technologia jest nieocenionym narzędziem w dobie zmian klimatycznych.
Mapa drzew prezentująca lokalizację koron drzew na mapie
- W Geoportalu Na Mapie znajdziesz mapę drzew, dzięki której sprawdzisz rozmieszczenie i rozkład roślinności wysokiej, w tym drzew i większych krzewów.
- Dane przestrzenne przedstawione na mapie drzew są całkowicie darmowe.
- Mapa drzew może być przydatna podczas rozpoznania terenu pod inwestycje budowlane oraz może stanowić przydatną informację m.in dla leśników. Dzięki mapie drzew z łatwością policzysz pojedyncze drzewa na gruncie. Zweryfikujesz również czy realizacja Twojej inwestycji wymaga usunięcia drzew powodujących nadmierne zacienienie.
Pragniemy zaprezentować interaktywną mapę drzew online stworzoną w ramach projektu Geoportal Na Mapie. Mapa drzew wskazuje zarówno lokalizację, jak i zasięg terenowy roślinności wysokiej. Dzięki temu inwestor ma możliwość sprawdzenia, czy jego przedsięwzięcie nie będzie wymagało usunięcia części drzew lub czy roślina nie zacieni jego inwestycji. Wynik inwentaryzacji drzew przedstawiono na kontrastowej, darmowej mapie solarnej noszącej nazwę Atlas Solarny.
Czym jest mapa drzew?
Mapa solarna Polski to efekt projektu Geoportal Na Mapie, który ruszył w 2022 r., a zespół który go stworzył na co dzień zajmuje się analizą i przetwarzaniem różnych danych przestrzennych. Celem projektu Na Mapie jest wykorzystanie różnorodnych danych pochodzących z wielu źródeł, aby w procesie ich analizowania utworzyć atrakcyjną mapę tematyczną z możliwością przełączania się pomiędzy kompozycjami, zachowując jednocześnie wybrane położenie na mapie.
Dumą wspomnianego projektu jest mapa drzew, dzięki której za darmo sprawdzisz zasięg roślinności wysokiej na wybranym terenie. Ponadto dzięki dużej dokładności zmierzysz koronę pojedynczego drzewa lub większego skupiska drzew i krzewów. Na mapie drzew zmierzysz również długość zacienienia wynikającego z występowania roślinności wysokiej. To pozwoli oszacować, czy inwestycja powstająca w okolicy drzew będzie miała wpływ na jej jakość. Analiza ta jest szczególnie istotna, jeśli inwestor decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej na swojej działce.
Czym wyróżnia się mapa drzew?
W przeciwieństwie do innych portali z mapą drzew, w Geoportalu Krajowym Na Mapie poza zasięgiem drzew, możesz zdiagnozować nasłonecznie i zacienienie w obrębie zadrzewienia. Zaopatrzony w taką informację inwestor już na etapie planowania prac np. budowlanych będzie mógł sprawdzić, czy przedsięwzięcie jakiego się podejmuje będzie wymagało uzyskania zgody na usunięcie drzewa, które powoduje nadmierne zacienienie.
Analiza słoneczna działki będzie pomocna także dla projektantów, którzy w myśl zasady "nie wycinaj starych drzew", chcą w zgodzie z otaczającą przyrodą, dostosować projekt budowlany lub projekt zagospodarowania terenu do otaczającej natury.
Do czego przyda Ci się mapa drzew?
Mapa drzew będzie pomocna, jeśli poszukujesz działki budowlanej lub domu w bliskiej lokalizacji terenów zielonych. Na mapie z łatwością sprawdzisz, czy sąsiedztwo ma dostęp do lasów oraz innych terenów zadrzewionych i zakrzewionych. Dodatkowo sprawdzisz również ukształtowanie terenu oraz dowiesz się, gdzie w okolicy znajdują się najbliższe jeziora, rzeki lub stawy.
Na mapie widoczne są również pojedyncze drzewa na użytkach gruntowych, więc jeśli chciałbyś policzyć ilość drzew na swojej działce, to mapa drzew przyjdzie Ci z pomocą. Poniższy fragment mapy drzew wyraźnie wskazuje położenie roślin wysokich, a dzięki dokładności opracowania można przeliczyć zdjęcia z lotu ptaka.
Analiza drzew i roślinności na mapie może przydać się również dla konkretnych grup zawodowych, pasjonatów przyrody i myśliwych. Duże skupiska roślinności wysokiej mogą stanowić doskonałe schronienie przed zwierzyną przez co obserwacja jest zdecydowanie łatwiejsza. Zlokalizowanie takich miejsc jest jednym z kluczowych zadań, które należy wykonać na etapie przygotowania.
Mapa drzew może być źródłem informacji dla osób chcących przeanalizować działkę pod kątem założenia instalacji fotowoltaicznych lub innych inwestycji budowlanych wokół domu.
Przykładowo, aby panele zamontowane na gruncie miały wystarczający dopływ energii słonecznej, w ich pobliżu nie powinny znajdować się wysokie drzewa z rozłożystymi koronami, czy zabudowania. Takie niekorzystne sąsiedztwo przy instalacji zwiększy zacienienie. Oznacza to, że moduły nie osiągną takiej wydajności, jak w przypadku pełnego nasłonecznienia.
Na mapie roślinności można sprawdzić, gdzie pada cień i tym samym wyeliminować miejsca, które nie nadają się na te cele wymagające stałego dostępu do słońca.
Zmierz powierzchnię zajmowaną przez roślinność wysoką i długość zacienienia
Dzięki narzędziom pomiaru na mapie, możesz zmierzyć powierzchnię zadrzewienia oraz długość drzewostanu.
Do tego celu użyj opcji "Zmierz odległość" oraz "Zmierz powierzchnię".
Jak sprawdzić mapę drzew w Geoportalu Krajowym Na Mapie?
W pierwszej kolejności przejdź do aplikacji Mapy Geoportalu. Zwróć uwagę, że domyślną mapą Geo mapa, czyli mapa bazowa.
Jeśli chcesz zmienić rodzaj mapy na mapę drzew musisz wybrać opcję "Wybierz warstwę mapy" (1). A następnie wskazać na miniaturę mapy Atlas Solarny (2).
Jeśli chcesz wyszukać działkę na mapie roślinności możesz użyć opcji poprzez wyszukiwarkę adresów (4) lub wyszukiwarkę działek (3). Wszystko zależy od danych o parceli jakimi dysponujesz.
Jeśli znasz numer działki, nazwę miejscowości lub/i unikalny identyfikator działki ewidencyjnej, użyj narzędzia wyszukiwarki działek. Natomiast jeżeli dane te nie są Ci znane, lecz znasz jej adres, czyli nazwę miejscowości, ulicę i numer domu - skorzystaj z opcji wyszukiwarki adresów.
Jeśli nie znasz ani numeru działki, ani jej adresu, skorzystaj z narzędzia filtrowanie działek. Filtr działek uwzględnia trzy zmienne - nazwę gminy, współczynnik kształtu oraz powierzchnię działki. Po wskazaniu kryterium automat wskaże na mapie działki, które spełniają wymagania, a ich lista wyświetli się w oknie zapytania.
Podsumowanie
Wykorzystanie map drzew, szczególnie w połączeniu z danymi z lotniczego skanowania laserowego, daje nieocenione możliwości w zarządzaniu terenami zielonymi oraz planowaniu inwestycji. Precyzyjne informacje o powierzchni koron, wysokości drzew, czy ich lokalizacji mogą pomóc w podejmowaniu decyzji związanych z ochroną środowiska oraz minimalizowaniem wpływu inwestycji na otaczającą naturę. W obliczu zmian klimatu narzędzia te są kluczowe dla zachowania zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie wspierają leśników, urbanistów i inwestorów. Poznanie najwyższego drzewa w okolicy lub ocena wpływu zacienienia na działkę stają się dostępne w kilku kliknięciach, co czyni zarządzanie drzewostanem bardziej efektywnym i przyjaznym dla środowiska.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Szkolenie Plan Ogólny Gminy w QGIS – KROK PO KROKU
- Formy własności gruntu - własność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa, najem
- Działka leśna - czy można wybudować dom na działce leśnej?
- Czy wymagane jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej przy budowie domu?
- Budowa w granicy działki - kiedy będzie możliwa?
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!