Analiza inwestycji

Wybór miejsca pod montaż paneli fotowoltaicznych, jak się przygotować

Monika Byś
2020-11-16
~5 min
Post zaktualizowany: 2023-06-02
Głosów: 10, średnia ocen: 5
montaż paneli fotowoltaicznych

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na wiele elementów, od których w przyszłości będzie zależało czy wykonana instalacja jest wystarczająco wydajna, a co za tym idzie -  opłacalna. Warto więc na etapie podejmowania decyzji, zapoznać się szczegółowo z tym tematem, by później w kompetentny sposób, przy pomocy specjalistycznej firmy, zrealizować inwestycję, która będzie służyć długie lata. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do wyboru miejsca pod montaż paneli fotowoltaicznych.

  • Instalacja fotowoltaiczna skierowana na inne strony świata niż południową, nadal mogą być opłacalne.
  • Zastanów się w której porze dniach użytkujesz urządzenia wymagające zasilania energią, od tego możesz również uzależnić kierunek montażu paneli fotowoltaicznych.
  • Przemyśl miejsce montażu inwertera, spróbuj oddalić go od strefy mieszkalnej domu, by wytwarzany przez niego dźwięk nie powodował dyskomfortu mieszkańców.
  • Podstawową zasadą montażu paneli fotowoltaicznych jest zainstalowanie ich w miejscu nasłonecznionym, skierowanie w stronę słońca oraz zachowanie optymalnego ich nachylenie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne zajmują stosunkowo dużą powierzchnię  - by uzyskać 1 kW mocy szczytowej wymagana powierzchnia ogniw wynosi około 7m2. Często na podwórku, nie dysponujemy wymaganą powierzchnią, lub wolimy wykorzystać ją pod inne funkcje użytkowe. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie należy do popularnych. Dodatkowo, aby panele zamontowanie na gruncie miały wystarczający dopływ energii słonecznej, w ich pobliżu nie powinny znajdować się wysokie drzewa z rozłożystymi koronami, czy zabudowania, gdyż zwiększą one zacienienie, a związku z tym nasza instalacja nie osiągnie takiej wydajności, jak w przypadku pełnego nasłonecznienia.

Jeśli w Twoim sąsiedztwie nie ma jeszcze zabudowań pamiętaj, mogą się one pojawić w przyszłości. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie jest przeznaczenie gruntów w Twojej okolicy oraz jakiej maksymalnej wysokości budynki mogą zostać dopuszczone do wybudowania. Posiadając tę wiedzę w momencie planowania inwestycji fotowoltaicznej, unikniesz za kilka lat rozczarowania.

Łatwo sprawdzisz jaka jest maksymalnie dopuszczalna wysokość zabudowy w Twojej okolicy jeśli posiada ona plan zagospodarowania przestrzennego. W tym celu skorzystaj z Raportu o Terenie Ongeo. W raporcie znajdziesz m.in. informacje czy dla interesującego Cię obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz jakie zostały wydane pozwolenia na budowę w okolicy.

Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachach budynków lub elewacji. Dzięki temu minimalizujemy szansę wystąpienia zacienienia, a także nie tracimy cennej powierzchni działki. Powinniśmy zwrócić uwagę czy w pobliżu naszego dachu, występują wyższe budynki czy kominy, które mogą rzucać cień na powierzchnię paneli. Przeciwskazaniem do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu jest duża powierzchnia instalacji. Jeśli przekracza ona 10 kW, zaleca się jej montaż na gruncie.

Wyjść poza schemat…

Można wyjść poza schemat i zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych w innych miejscach, m.in. nad wjazdem do garażu, nad tarasem czy ogrodem zimowym.

Sprawdź potencjał solarny swojej nieruchomości! To proste!

Przydatnym narzędziem, dzięki któremu dowiesz się, czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną jest RAPORT o TERENIE. Znajdziesz w nim analizę energii słonecznej dla nieruchomości w każdej części kraju, zarówno dla budynku jak i gruntu.

Pomoże Ci on w pojęciu decyzji, gdzie najlepiej ulokować planowaną instalację fotowoltaiczną, by docierało do niej jak najwięcej ilości promieni słonecznych.

Dokładny opis sekcji ENERGIA SŁONECZNA znajdującej się w Raporcie o Terenie znajdziesz tutaj:

Energia słoneczna – analiza potencjału solarnego w Raporcie o terenie

Czy panele fotowoltaiczne należy montować tylko na stronę południową, aby ich montaż był opłacalną inwestycją?

To prawda, że najoptymalniej zamontować panele skierowane w południową stronę świata i odchylone o 30-40 stopni od poziomu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych po stronie południowo- wschodniej lub południowo - zachodniej, przy nachyleniu 25-55 stopni, nadal zadowalająca jest ilość odzyskanej energii, gdyż straty szacuje się od 5 do 10% względem usytuowania optymalnego. Przy montażu paneli po stronie wschodniej lub zachodniej jesteśmy w stanie odzyskać około 80 -  90 % energii maksymalnej. Minimalne nachylenie jakie powinno zostać zastosowane to przynajmniej 20 stopni.

Obecnie, nowobudowane budynki mają najczęściej dachy spadziste, na których bez większego problemu możemy uzyskać pożądany kąt nachylenia. W przypadku posiadania dachu płaskiego, montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się przy użyciu stelaży, za pomocą których uzyskuje się odpowiednie nachylenie.

Drugim elementem, który można uwzględnić rozważając na którą stronę świata skierować panele, jest część dnia, w którym zwiększone jest zapotrzebowanie na energię. Jeśli korzystamy z urządzeń wymagających zasilania w godzinach przedpołudniowych, powinniśmy skierować panele na stronę południowo – wschodnią. Z kolei jeśli więcej prądu zużywamy w drugiej części dnia, należałoby je zwrócić w stronę południowo – zachodnią.

Zanieczyszczenie instalacji fotowoltaicznej

Instalując panele fotowoltaiczne, warto mieć świadomość, że nawet niepozorny i niewielki element rzucający cień na nasze panele, może przynieść duży spadek wydajności instalacji. Jeśli fragment ogniwa jest zanieczyszczony lub osłonięty (np. przez opadnięte liście, ptasie odchody), pozostałe połączone z nim ogniwa dostarczają mniej energii. Tym samym cała instalacja traci moc. Dlatego też szczególnie ważne jest, aby panele nie były zabrudzone. Odpowiedni poziom nachylenia ułatwia ich oczyszczenie. Należy także zwrócić uwagę na takie elementy: jak przewody elektryczne, anteny, czy słupy, które również mogą rzucać cień na naszą instalację, obniżając jej wydajność. Jeżeli mamy wpływ na miejsce ich zainstalowania, warto je maksymalnie oddalić od naszych paneli, lub przenieść na inną stronę.

Ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich elementów, które obniżają wydajność naszej instalacji, producenci stosują już technologie które ograniczają ich negatywny wpływ.

Panele fotowoltaiczne posiadają diody by-pass (bocznikujące), dzięki którym w przypadku gdy jeden panel jest osłonięty i istnieje ryzyko wystąpienia odwróconej polaryzacji – a w konsekwencji przepalenie ogniwa fotowoltaicznego, dioda wyłączą ten panel, dzięki czemu unikniemy awarii.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest uciążliwa pod względem hałasu?

Nie musisz się obawiać, że zamontowane panele będą powodowały hałas. Panele nie generują uciążliwości z nim związanych. Jedynym elementem w instalacji wydającym dźwięk jest inwerter. Dzięki niemu prąd stały konwertowany jest w prąd zmienny. W przypadku większych instalacji (przekraczających moc 5 kW), zdarza się, że wydobywa się z niego dźwięk. W ekstremalnych sytuacjach, możliwy jest montaż urządzenia na zewnątrz budynku. Jednak ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, oraz możliwość uszkodzenia, nie jest to zalecane. Najczęściej montowany jest on w pomieszczeniach, które nie są zamieszkałe, takich jak kotłownia, garaż czy piwnica, dzięki czemu uciążliwość związana z hałasem zostaje wyeliminowana.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.