Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Wykorzystanie archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych

Głosów: 5, średnia ocen: 3.8
mock

Zdjęcia lotnicze oraz ortofotomapy to dokumenty, które w ostatnich latach zyskały na znaczeniu w wielu dziedzinach prawa, w tym w postępowaniach spadkowych, prawie budowlanym oraz ochronie zabytków. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych zdjęć lotniczych oraz ortofotomap w procesach sądowych, możliwe jest przeprowadzenie detekcji zmian w zabudowie oraz ustalenie stanu prawnego nieruchomości. W artykule przedstawimy dokładniej, jakie korzyści płyną z wykorzystania tych dokumentów w praktyce prawniczej oraz w jaki sposób mogą być wykorzystane do udowodnienia istnienia lub braku tytułu prawnego do danej nieruchomości.

 • Archiwalne zdjęcia lotnicze mogą dostarczyć obiektywnych dowodów na temat stanu terenu w określonym czasie. Jest to istotne w przypadku sporów dotyczących granic działek i ustalenia własności nieruchomości
 • Wykorzystanie archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy i interpretacji tych zdjęć przez eksperta lub specjalistę
 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla wybranego terenu lub działki.

Archiwalne zdjęcia lotnicze mogą mieć wiele zastosowań w postępowaniach prawnych, szczególnie w sprawach dotyczących nieruchomości, planowania przestrzennego oraz ochrony środowiska. Mogą dostarczyć obiektywnych dowodów na temat stanu terenu w określonym czasie, co jest szczególnie ważne w przypadku :

 • sporów dotyczących granic działek i własności nieruchomości,
 • szacowania szkód - odszkodowania i rekompensaty za szkody ekologiczne i środowiskowe,
 • ustalania warunków zabudowy,
 • działań deweloperskich,
 • podejrzenia nielegalnej działalności,
 • przygotowania dokumentacji na potrzeby postępowań spadkowych.

Analiza archiwalnych zdjęć lotniczych może dostarczyć rzetelnych i niezaprzeczalnych informacji na temat historii terenu, zabudowy oraz innych elementów, które mogą mieć znaczenie w postępowaniach prawnych. 

Wykorzystanie archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych wymaga jednak przeprowadzenia dokładnej analizy i interpretacji tych zdjęć przez eksperta lub specjalistę. Zdjęcia lotnicze zazwyczaj wymagają odpowiedniego przygotowania i przetworzenia, a ich analiza może wymagać specjalistycznego oprogramowania i narzędzi.

Wykorzystanie archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych w praktyce

Jednym z przykładów wykorzystania archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych jest ich zastosowanie w sprawach dotyczących granic działek ewidencyjnych

W takiej sytuacji, archiwalne zdjęcia lotnicze mogą pomóc w ustaleniu dokładnych granic nieruchomości, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku sporów o własność. Zdjęcia lotnicze wykonane w różnych latach mogą pokazać, jak zmieniał się teren wokół działki i czy kiedykolwiek były na nim wprowadzane zmiany lub budowle. Na ortofotomapie możesz także sprawdzić, czy na działce lub w jej okolicy znajdują się (lub znajdowały w przeszłości) samowole budowlane. Zdjęcia lotnicze mogą również ujawnić inne okoliczności, które mogą pomóc w ustaleniu prawidłowych granic, takie jak ewentualne wykopy, przesunięcia, zmiany w roślinności lub obecność istniejących budynków.

Poniższa rycina wskazuje, jak zmieniło się zagospodarowanie działek, na których obecnie znajduje się osiedle mieszkaniowe w Wieliczce [zobacz lokalizację na mapie]. 

Jak zmieniło się zagospodarowanie terenu, fot. Na Mapie
Jak zmieniło się zagospodarowanie terenu, fot. Na Mapie

Warto zaznaczyć, że w niektórych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, archiwalne zdjęcia lotnicze są uznawane przez sądy jako ważne źródło informacji w przypadkach ustalania spornych granic nieruchomości.

Warto również pamiętać, że archiwalne zdjęcia lotnicze mają swoje ograniczenia i mogą mieć pewne niedoskonałości. W związku z tym, zawsze należy wykorzystywać je z umiarem i traktować jako jeden z elementów dowodowych, a nie jedyną podstawę do podejmowania decyzji w sprawie. Raport lotniczy w Geoportalu Na Mapie jest usługą płatną i kosztuje 29 zł. 

Pobierz archiwalne zdjęcia lotnicze dla wybranego terenu

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport starych zdjęć lotniczych przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Z raportu dowiesz się m.in. jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

Raport starych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail.

Jak pobrać raport stare zdjęcia lotnicze?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 29 zł".
 • Dokonaj opłaty On-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych, źródło: Na Mapie
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak