Na mapie

Stare mapy geodezyjne - pobierz archiwalną ortofotomapę

Monika Byś
2023-05-04
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-02-15
Głosów: 35, średnia ocen: 4.6
stare mapy geodezyjne

Stare mapy geodezyjne i ortofotomapy stanowią cenne źródło informacji, dzięki którym sprawdzisz, jak zmieniał się krajobraz danego terenu na przestrzeni ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat. Archiwalne ortofotomapy umożliwiają prześledzenie historii i rozwoju infrastruktury terenu, a ostatnio zyskały na znaczeniu w procesach sądowych m.in. podczas ustalania stanu prawnego nieruchomości lub przy wykrywaniu samowoli budowlanej. Stare ortofotomapy możesz pobrać w Geoportalu Krajowym Na Mapie

 • Stare mapy geodezyjne są cennym źródłem informacji geoprzestrzennej, umożliwiającym dokładne określenie położenia nieruchomości i stanowią nieocenioną pomoc w planowaniu i projektowaniu nowych budynków oraz inwestycji.
 • Ortofotomapy pozwalają na uzyskanie obrazu z powierzchni ziemi, który przedstawia obiekt na mapie w szczegółowy sposób, a analiza terenu z użyciem ortofotomapy wykonanej na przestrzeni kilku lat stanowi źródło informacji o zmieniającym się krajobrazie najbliższej okolicy.
 • Stare ortofotomapy mogą być wykorzystane do analizy historii terenu i zabudowy miejskiej, analizy zmian w krajobrazie oraz analizy zabudowy, co pomaga w ocenie potencjału inwestycyjnego nieruchomości.
 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla swojej działki.

Stare mapy geodezyjne i ortofotomapy stanowią cenne źródło informacji geoprzestrzennej. Ich wartość polega na tym, że umożliwiają one dokładne określenie położenia nieruchomości w stosunku do otaczającego terenu, a także stanowią nieocenioną pomoc w planowaniu i projektowaniu nowych budynków oraz inwestycji.

Dzięki analizie starych map geodezyjnych można precyzyjnie przeanalizować potencjał terenu - położenie linii granicznych działki, istniejące sieci dróg i sieci uzbrojenia terenu, a także poznać rzeźbę terenu, geologię, zidentyfikować istniejące zabudowania oraz samodzielnie sprawdzić sąsiedztwo. Zebranie informacji o nieruchomości gruntowej wpłynie na rozpoznanie jej prawdziwej wartości rynkowej

Jedną z szczególnych form archiwalnych map istotnych do interpretacji terenowej są ortofotomapy. Pozwalają one na uzyskanie obrazu z powierzchni ziemi, który w szczegółowy sposób przedstawia obiekt na mapie. Dzięki nim można dokładnie określić kształt i wymiary nieruchomości, a także poznać jej położenie w stosunku do otaczającej infrastruktury. Ortofotomapy stanowią także cenne źródło informacji o stanie zieleni, korytach rzek czy lasach, które mogą wpłynąć na decyzję o inwestycji w danym miejscu. 

Osiedle Nowy Przewóz w Krakowie na przestrzeni 20 lat - stare ortofotomapy, Na Mapie

Analiza terenu z użyciem ortofotomapy wykonanej na przestrzeni kilku lat stanowi źródło informacji o zmieniającym się krajobrazie najbliższej okolicy. Jest to najprostsza i najtańsza metoda dostarczenia danych o działce. 

Pobierz stare mapy geodezyjne

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport lotniczy kosztuje zaledwie 39 zł. Sprawdź historię swojej działki na starych ortofotomapach, dzięki czemu jeszcze lepiej zdiagnozujesz nieruchomość.

Raport stare zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Z raportu dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

Raport lotniczy bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu. 

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Jak pobrać raport z historią działki?

 1. Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 2. Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 3. Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 4. Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 5. Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 6. Dokonaj opłaty On-line, raport wygeneruje się po kilku minutach,
Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie

Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube:

Do czego przydają się stare mapy geodezyjne?

Dzięki starym ortofotomapom poznasz historię terenu i zobaczyć, jakie zmiany w terenie i zabudowie miejskiej miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lub kilkunastu lat. Przykładowo, jeśli planujesz kupić działkę, to stara ortofotomapa może pomóc w określeniu, jak wyglądała działka w przeszłości i czy były na niej jakieś obiekty, które mogą wpłynąć na jej wartość. Dzięki temu unikniesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak odkrycie, że na działce kiedyś stał budynek, który został nielegalnie zburzony. 

Innym przykładem zastosowania ortofotomap może być analiza zmian w krajobrazie. Na podstawie starej ortofotomapy można zobaczyć, czy były na działce jakieś zmiany w terenie, takie jak wyrąb lasu czy przekształcenie obszaru rolniczego w tereny zabudowane. Może to mieć wpływ na decyzję o zakupie działki i pomóc w ocenie jej potencjału inwestycyjnego.

Wreszcie, stare ortofotomapy mogą być wykorzystane również do analizy zabudowy. Na podstawie takiej mapy można sprawdzić, jak wyglądała okolica w przeszłości, czy były na niej jakieś obiekty, które mogły wpłynąć na decyzję o zakupie nieruchomości. Dzięki temu można dokładnie zbadać warunki panujące w okolicy i podjąć dobrą decyzję inwestycyjną.

Raport lotniczy możesz wykorzystać również:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • w postępowaniach spadkowych, a także spraw sądowych związanych z nieruchomościami,
 • jako element dokumentacji projektowej,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji i innych.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.