Na mapie

Wykorzystanie zdjęć lotniczych i satelitarnych w procesach prawnych

Monika Byś
2023-02-28
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-05
Głosów: 57, średnia ocen: 4.8
wykorzystanie zdjęć lotniczych i satelitarnych

Zdjęcia lotnicze i satelitarne odgrywają coraz większą rolę w procesach prawnych, dostarczając wartościowych informacji i dowodów w wielu dziedzinach prawa. Ich wykorzystanie w procesach sądowych wymaga jednak zachowania odpowiednich standardów i procedur a także specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby były ważnymi i wiarygodnymi dowodami w sprawie. Szczególne znaczenie ma porównanie archiwalnych zdjęć lotniczych z aktualnymi, w celu zbadania zmian zachodzących w terenie. 

 • Zdjęcia lotnicze i satelitarne, a szczególnie materiały, dzięki którym porównasz zmiany terenowe na przestrzeni lat lub miesięcy, pomogą chociażby w ustaleniu stanu prawnego nieruchomości lub własności gruntu.
 • Ortofotomapa i zdjęcia lotnicze znajdują zastosowania w procesach dotyczących ustalenia granic nieruchomości, ale również w procesach karnych.
 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport starych zdjęć lotniczych dla wybranego terenu lub działki.

Zdjęcia lotnicze i satelitarne stają się jednym z podstawowych źródeł danych o zmianach w terenie, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zajmujących się procesami prawnymi. Dzięki nim zyskasz rzetelny i pewny materiał dowodowy, który możesz dołączyć do dokumentacji sprawy. Zdjęcia lotnicze, a szczególnie materiały, dzięki którym porównasz zmiany terenowe na przestrzeni lat lub miesięcy, pomogą chociażby w ustaleniu stanu prawnego nieruchomości lub własności gruntu. 

Wykorzystanie zdjęć lotniczych i satelitarnych w procesach prawnych

Poniżej przedstawiam kilka przykładów ich zastosowań w różnych dziedzinach prawa:

 • Prawo nieruchomości - zdjęcia lotnicze i satelitarne są często wykorzystywane w sprawach dotyczących własności nieruchomości, w szczególności do określenia granic posiadłości, identyfikacji przyległych nieruchomości oraz określenia wykorzystania terenu;
 • Prawo karne - zdjęcia lotnicze i satelitarne mogą być wykorzystane jako dowody w sprawach karnych, np. w przypadku przestępstw związanych z terroryzmem, przemytem, handlem narkotykami czy też przestępstwami przeciwko środowisku naturalnemu;
 • Prawo pracy - zdjęcia lotnicze i satelitarne mogą być wykorzystane do zbierania dowodów w sprawach dotyczących nielegalnej działalności pracowników, takiej jak nielegalne wykorzystywanie firmowych zasobów lub działalność niezgodna z umową o pracę;
 • Prawo ubezpieczeń - zdjęcia lotnicze i satelitarne są często wykorzystywane w celu oceny szkód powstałych na terenie nieruchomości lub w wyniku katastrof naturalnych. Zdjęcia te mogą być używane jako dowody do wypłaty odszkodowań lub do ustalenia wartości nieruchomości;
 • Prawo międzynarodowe - zdjęcia lotnicze i satelitarne mogą być używane jako dowody w sprawach międzynarodowych, w szczególności do ustalenia granic między państwami oraz do śledzenia nielegalnych działań na wodach terytorialnych.

W każdym przypadku, wykorzystanie zdjęć lotniczych i satelitarnych w procesach prawnych wymaga zachowania odpowiednich standardów i procedur, aby zdjęcia te były ważnymi i wiarygodnymi dowodami. Wymagana jest również specjalistyczna wiedza i doświadczenie, aby w pełni zrozumieć i wykorzystać informacje dostarczane przez zdjęcia lotnicze i satelitarne.

Jeśli szukasz archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnego terenu, skorzystaj z Raportu zdjęć lotniczych dostępnego w Geoportalu Krajowym Na Mapie. 

Pobierz archiwalne zdjęcia lotnicze dla wybranego terenu

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport starych zdjęć lotniczych przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Z raportu dowiesz się m.in. jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.

Raport starych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. Koszt generowania raportu dla dowolnego terenu wynosi zaledwie 39 zł. 

Jak pobrać raport stare zdjęcia lotnicze?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 • Dokonaj opłaty On-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych
Pobierz raport starych zdjęć lotniczych, źródło: Na Mapie
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

W jakich przypadkach najczęściej wykorzystuje się zdjęcia lotnicze i ortofotomapy do celów prawnych?

Ortofotomapa i zdjęcia lotnicze znajdują zastosowania w procesach dotyczących ustalenia granic nieruchomości, ale również w procesach karnych. Oto dwa przykłady opisane prawomocnym wyrokiem sądu:

 • W wyroku z dnia 16 czerwca 2011 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. akt I ACa 341/11) uznał, że w sprawach dotyczących ustalenia granic nieruchomości, zdjęcia lotnicze oraz ortofotomapy mogą stanowić ważny i pomocny dowód. W tym przypadku, na podstawie przeprowadzonych analiz zdjęć lotniczych, Sąd ustalił granice działek i przyznał rację powódce, która domagała się ich poprawnego wytyczenia.
 • W 2012 roku w Polsce Sąd Najwyższy rozpoznawał sprawę dotyczącą nielegalnej wycinki lasu, w której zdjęcia lotnicze zostały użyte jako dowód. W wyroku z dnia 17 października 2012 r. (sygn. akt III CZP 60/12) Sąd uznał, że w przypadku nielegalnej wycinki lasu, osoba prowadząca taką działalność ponosi odpowiedzialność cywilną i może być zobowiązana do przywrócenia stanu sprzed naruszenia. W sprawie tej zdjęcia lotnicze zostały użyte do udowodnienia faktu dokonania wycinki oraz określenia jej zakresu.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.