Na mapie

Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie

Monika Byś
2024-01-16
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-06-21
Głosów: 25, średnia ocen: 4.9
Zdjęcia satelitarne działki w Raporcie satelitarnym w Geoportalu Na Mapie

Pobierz Raport zdjęć satelitarnych dowolnego terenu w Geoportalu Krajowym Na Mapie. Raport satelitarny umożliwi Ci monitorowanie zmian w zagospodarowaniu wybranego terenu i użytkowaniu terenu. Otrzymasz dokumentację, dzięki której prześledzisz proces budowy lub sprawdzisz historię terenu. 

 • Raport zdjęć satelitarnych dostępny w Geoportalu Na Mapie umożliwia wgląd w aktualny stan zagospodarowania wybranego obszaru. Otrzymasz dokument, w którym zebraliśmy serię wyselekcjonowanych scen satelitarnych, które najdokładniej przedstawiają wybrany teren.
 • Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki oznaczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi: <1,0 m, 1,0-2,0 m oraz 10 m.
 • Zdjęcia satelitarne działki przydadzą się m.in. do analizy zmian użytkowania terenu, określenia czas wystąpienia konkretnych zdarzeń, m.in katastrof budowlanych i naturalnych, monitorowania zmian krajobrazu oraz planowania produkcji rolnej.
 • Raport może stanowić także załącznik do dokumentacji o postępach na budowie lub być źródłem informacji dotyczącym historii nieruchomości. W kontekście procesów administracyjnych i sądowych, raport zdjęć satelitarnych pełni rolę dokumentacji dowodowej.

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie. Udostępniamy narzędzie umożliwiające szybkie pozyskanie dokumentacji dotyczącej zmian zachodzących na wybranym terenie. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

PRZYKŁADOWY RAPORT SATELITARNY - POBIERZ ZDJĘCIA SATELITARNE DZIAŁKI 

Raport zdjęć satelitarnych umożliwia wgląd w aktualny stan zagospodarowania wybranego obszaru. Otrzymasz dokument, w którym zebraliśmy serię wyselekcjonowanych scen satelitarnych, które najdokładniej przedstawiają wybrany teren. Odstępy czasowe między kolejnymi zdjęciami z satelity wynoszą około 5 dni, jednak sceny przechodzą wstępną weryfikację, eliminując te, na których widoczne są chmury. Zatem realny odstęp czasu między zdjęciami wynosi od 7 do 30 dni. Dodajmy jednak, że każdy kto zamierza pobrać zdjęcia satelitarne działki otrzyma informacje o ilości dostępnych zdjęć jeszcze przed złożeniem zamówienia. Jedynym ograniczeniem jest przedział dat wynoszący 6 miesięcy. 

Porównanie zdjęć satelitarnych inwestycji liniowej, droga S19 w marcu i maju 2023 r. w raporcie satelitarnym, Na Mapie
Porównanie zdjęć satelitarnych inwestycji liniowej, droga S19 w marcu i maju 2023 r. w raporcie satelitarnym, Na Mapie

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi:

 •  <1 m,
 • 1,0-2,0 m,
 • 10x10 metrów,

Koszt Raportu Satelitarnego 

Cena Raportu Satelitarnego zaczyna się od 49,99 zł i jej wysokość jest zależna od liczby wyszukanych scen wysokiej rozdzielczości. Zamawiając Raport masz możliwość wybrania obrazów, które Cię interesują i za nie tylko zapłacisz. 

Jak pobrać Raport zdjęć satelitarnych?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Wskaż na mapie" lub skorzystaj z wyszukiwarki działek lub adresów.
 • Klikając na ikonę warstw możesz zmienić wyświetlaną mapę;
Wyszukiwarka działek i adresów, zmiana rodzaju mapy, Na Mapie
Wyszukiwarka działek i adresów, zmiana rodzaju mapy, Na Mapie
 • Z paska narzędzi dostępnego po prawej stronie mapy wybierz "Raport satelitarny" (1). Teraz wybierz obszar, dla którego chcesz wygenerować raport za pomocą dostępnych narzędzi (2) - wskaż działkę na mapie, wskaż działkę na której obecnie jesteś, czyli narzędzie lokalizacji, lub wrysuj obszar za pomocą okręgu, kwadratu, prostokąta lub wskaż kształt nieregularny używając linii łamanej;
 • Następnie wypełnij formularz (3), wybierając zakres dat. Pamiętaj, że przedział dat nie może przekraczać 6 miesięcy;
Wybierz obszar, dla którego chcesz pobrać raport satelitarny oraz zakres dat, Na Mapie
Wybierz obszar, dla którego chcesz pobrać raport satelitarny oraz zakres dat, Na Mapie
 • Wybierz rozdzielczość zobrazowania, czyli wielkość pojedynczego pixela obrazu. Im mniejsza wartość, tym zobrazowanie jest bardziej precyzyjne. Możesz wybrać rozdzielczość: 10m, 1-2m oraz <1m;
Wyszukaj zobrazowanie według wskazanych kryteriów, Na Mapie
Wyszukaj zobrazowanie według wskazanych kryteriów, Na Mapie
 • Wyszukaj dostępne zobrazowania satelitarne. Otrzymasz informacje o dacie, godzinie i rozdzielczości dostępnych zobrazowań.
 • Podaj swój adres e-mail, na który wyślemy raport. Oprócz dokumentu PDF, raport zawiera pliki graficzne z georeferencją, które możesz szczegółowo analizować w oprogramowaniu GIS (np. QGIS) lub oglądać w dowolnych programach graficznych;
Wpisz adres e-mail na który otrzymasz zamówiony raport satelitarny, Na Mapie
Wpisz adres e-mail na który otrzymasz zamówiony raport satelitarny, Na Mapie
 • Opłać raport satelitarny. Koszt raportu zaczyna się od 49 zł. Po opłaceniu raportu zostaniesz przekierowany na stronę z raportem.

Zdjęcia satelitarne działki. Do czego mogą się przydać?

Jednym z najczęstszych zastosowań jest przeprowadzanie analizy zmian użytkowania terenu, co umożliwia dokładne monitorowanie zmian krajobrazu na wybranym obszarze. Dzięki analizie scen z satelitów możemy również precyzyjnie określić czas wystąpienia konkretnych zdarzeń, m.in katastrof budowlanych i naturalnych, co ma istotne znaczenie podczas monitorowania przebiegu prac w ramach inwestycji. 

Szczegółowe sceny satelitarne mogą stanowić cenne źródło informacji o pojedynczych działkach, umożliwiając np. sprawdzenie czy na danym terenie nie pojawiły się samowole budowlane

Zdjęcia satelitarne mogą stanowić także załącznik do dokumentacji o postępach na budowie lub być źródłem informacji dotyczącym historii nieruchomości. Raport będzie zatem przydatny nie tylko dla inwestorów wykonujących duże projekty budowlane, ale również dla właścicieli gruntów oraz instytucji planujących rozbudowę infrastruktury.

W kontekście procesów administracyjnych i sądowych, raport zdjęć satelitarnych pełni rolę dokumentacji dowodowej. Obrazy terenu z różnych okresów pozwalają na rzetelną ocenę sytuacji, co może mieć kluczowe znaczenie w rozstrzyganiu sporów dotyczących własności, użytkowania gruntów czy planowania przestrzennego.

Kolejne zastosowanie dotyczy monitorowania zmian krajobrazu oraz planowania produkcji rolnej. Dokładna analiza terenu pozwala na śledzenie zmian w użytkowaniu rolnym, ocenę skutków działań człowieka na środowisko, a także planowanie przyszłych działań w rolnictwie. Dodatkowo narzędzie umożliwia szybką ocenę zagrożeń środowiskowych i podejmowanie odpowiednich działań w celu ich minimalizacji.

Raport satelitarny będzie również niezastąpiony w ocenie poziomów wód gruntowych i powierzchniowych. Dzięki regularnym zdjęciom możliwe jest śledzenie zmian wodnych na danym obszarze, co ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu zasobami wodnymi i przeciwdziałaniu potencjalnym zagrożeniom.

Wreszcie, satelitarne zdjęcia terenu są nieocenione w monitorowaniu rozwoju obszarów miejskich. Precyzyjne obrazy pozwalają na analizę zmian urbanistycznych, monitorowanie infrastruktury, a także ocenę wpływu rozwoju miejskiego na środowisko naturalne. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.