OnGeo Logo

Jak sprawdzić działkę przed kupnem?

2021-07-15 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 9, średnia ocen: 5
mock

Planujesz kupno działki? Dowiedz się jak znaleźć działkę budowlaną lub rolną, by dobrze zainwestować swoje pieniądze. Zanim podejmiesz decyzję – dokładnie sprawdź działkę, którą bierzesz pod uwagę. 

  • Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy działki.
  • Istnieje co prawda szereg uwarunkowań, które musisz wziąć pod uwagę, ale większość z nich znajdziesz w Raporcie o terenie OnGeo

Diagnoza działki uwolni Cię od stresu

Zakup działki to poważna decyzja. Wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. I nie ma co się dziwić – złe decyzje mogą kosztować wiele. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy. Może on nie być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. A tylko rzetelna diagnoza działki uwolni Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Zanim sprawdzisz działkę

W pierwszej kolejności ustal cel zakupu działki. Gdy rozpoczniesz już sprawdzanie działek – na te same informacje będziesz spoglądać z innej perspektywy w zależności od przeznaczenia działki. Możesz patrzeć na nie w sposób uproszczony (np. gdy decydujesz się na kupno działki w celach prywatnych) bądź też wymagający pogłębionej analizy. Pogłębiona analiza dotyczy w szczególności inwestycji, które mają przynieść zyski  – w ich wypadku trzeba określić optymalny możliwy sposób wykorzystania działki. To, na co ją przeznaczysz – wpłynie na jej wartość. Podjęcie takiej decyzji może być całkiem proste. Istnieje co prawda szereg uwarunkowań, które musisz wziąć pod uwagę, ale większość z nich znajdziesz w Raporcie o terenie OnGeo.

Lista informacji, których potrzebujesz, by sprawdzić działkę

Co warto zatem wpisać w obu przypadkach na kontrolną listę informacji, z którą zaczniesz sprawdzanie działek? Zarówno cechy fizyczne działki tj. ukształtowanie terenu, nasłonecznienie czy sam kształt działki jak i ograniczenia formalno-prawne. Wynikają one między innymi z Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, form ochrony przyrody, stref ochronnych wokół cmentarzy, czy stref oddziaływania lotnisk. Zwróć też uwagę na pozwolenia na budowę w okolicy – aby nie zaskoczyła Cię uciążliwa inwestycja w sąsiedztwie czy poprawiająca infrastrukturę nowa droga szybkiego ruchu. Przed zakupem działki bardzo ważne będzie dla Ciebie także sprawdzenie zagrożeń: czy działka znajduje się na terenie zalewowym lub osuwisku. Przyjrzyj się także stopniowi zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu i odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Diagnoza działki oparta o weryfikację tych wszystkich informacji – decyduje o bezpieczeństwie inwestycji, jakości życia czy też przyszłych korzyściach biznesowych.

Gdzie można sprawdzić te informacje?

Wiele z nich jest dostępnych w różnych źródłach rządowych i samorządowych. Osobiste sprawdzanie działek w tych bazach było do tej pory dość czasochłonne i wymagało specjalistycznej wiedzy branżowej np. w zakresie interpretacji map. Z kolei zlecenie diagnozy działki firmie zewnętrznej – jest relatywnie drogie. Za informacje uzyskane po tygodniu musielibyśmy zapłacić ok. 1000 zł.

Wyobraź jednak sobie miejsce, w którym są zebrane informacje o każdej działce w Polsce. Dane są pobierane z wielu źródeł. Aktualizowane na bieżąco. Masz do nich dostęp 24 godziny na dobę. Możesz je uzyskać siedząc za biurkiem. Jeżeli chcesz sprawdzić działkę przed kupnem – wskazujesz ją, wybierasz, które informacje o niej chcesz pobrać i... już po 5 minutach otrzymujesz dokument w formie przejrzystego Raportu o terenie. Proste, prawda?

Zdiagnozuj działkę - sprawdź działkę sam

Takie właśnie możliwości dają Raporty o terenie OnGeo. Dzięki nim samodzielnie dokonasz diagnozy działki, która Cię interesuje – jeszcze przed zakupem.

- OnGeo.pl powstało, by każdy mógł szybko i tanio zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Wierzymy, że każdy zasługuje by wiedzieć wszystko o działce, którą posiada, kupuje lub sprzedaje. – podkreśla właściciel portalu, Antoni Łabaj.

Dokonując diagnozy działki na portalu OnGeo.pl możesz w 5 minut zyskać pakiet informacji, na temat:

  • położenia i fizjografii terenu,
  • zagrożeń i uciążliwości,
  • energii słonecznej,
  • infrastruktury technicznej,
  • otoczenia i obiektów użyteczności publicznej.
  • czy ograniczeń formalnoprawnych (jak Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, czy wspomniane wcześniej formy ochrony przyrody).

Wszystkie dane są zaprezentowane w postaci konkretnych liczb oraz czytelnych map. Koszt zakupu raportu to średnio zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jednak sam decydujesz jakie informacje znajdą się w Twoim raporcie i płacisz tylko za nie. 

Przykładowy Raport o terenie znajdziesz na stronie https://ongeo.pl/raporty/krakow-przykladowy-raport/.

Róża Mituś

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

#raport o terenie#kupno działki

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1