Jak sprawdzić działkę przed kupnem?

2021-07-15 Czas czytania: ~4 min
Głosów: 13, średnia ocen: 4.9
mock

Planujesz kupno działki? Dowiedz się jak znaleźć działkę budowlaną lub rolną, by dobrze zainwestować swoje pieniądze. Zanim podejmiesz decyzję – dokładnie sprawdź działkę, którą bierzesz pod uwagę. 

 • Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy działki.
 • Istnieje co prawda szereg uwarunkowań, które musisz wziąć pod uwagę, ale większość z nich znajdziesz w Raporcie o terenie OnGeo

Diagnoza działki uwolni Cię od stresu

Zakup działki to poważna decyzja. Wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. I nie ma co się dziwić – złe decyzje mogą kosztować wiele. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy. Może on nie być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. A tylko rzetelna diagnoza działki uwolni Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Zanim sprawdzisz działkę

W pierwszej kolejności ustal cel zakupu działki. Gdy rozpoczniesz już sprawdzanie działek – na te same informacje będziesz spoglądać z innej perspektywy w zależności od przeznaczenia działki. Możesz patrzeć na nie w sposób uproszczony (np. gdy decydujesz się na kupno działki w celach prywatnych) bądź też wymagający pogłębionej analizy. Pogłębiona analiza dotyczy w szczególności inwestycji, które mają przynieść zyski  – w ich wypadku trzeba określić optymalny możliwy sposób wykorzystania działki. To, na co ją przeznaczysz – wpłynie na jej wartość. Podjęcie takiej decyzji może być całkiem proste. Istnieje co prawda szereg uwarunkowań, które musisz wziąć pod uwagę, ale większość z nich znajdziesz w Raporcie o terenie OnGeo.

Lista informacji, których potrzebujesz, by sprawdzić działkę

Co warto zatem wpisać w obu przypadkach na kontrolną listę informacji, z którą zaczniesz sprawdzanie działek? Zarówno cechy fizyczne działki tj. ukształtowanie terenu, nasłonecznienie czy sam kształt działki jak i ograniczenia formalno-prawne. Wynikają one między innymi z Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, form ochrony przyrody, stref ochronnych wokół cmentarzy, czy stref oddziaływania lotnisk. Zwróć też uwagę na pozwolenia na budowę w okolicy – aby nie zaskoczyła Cię uciążliwa inwestycja w sąsiedztwie czy poprawiająca infrastrukturę nowa droga szybkiego ruchu. Przed zakupem działki bardzo ważne będzie dla Ciebie także sprawdzenie zagrożeń: czy działka znajduje się na terenie zalewowym lub osuwisku. Przyjrzyj się także stopniowi zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu i odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Diagnoza działki oparta o weryfikację tych wszystkich informacji – decyduje o bezpieczeństwie inwestycji, jakości życia czy też przyszłych korzyściach biznesowych.

Lista informacji, które sprawdź przed kupnem działki

 1. Przeznaczenie działki w Miejscowym planie lub w przypadku braku planu decyzja o warunkach zabudowy;
  • Co możesz wybudować na działce;
  • Jakie są dopuszczalne gabaryty budowli, kształt i spadek dachu, kolor dachu i elewacji;
  • W którym miejscu na działce może być posadowiony budynek;
 2. Klasa gruntu oraz użytek gruntowy;
 3. Stan prawny działki w księdze wieczystej;
  • Obciążenie hipoteką;
  • Liczba właścicieli;
  • Służebności i inne obciążenia; 
 4. Jednoznaczność przebiegu granicy działki (słupki graniczne, weryfikacja z mapkami z egib); 
 5. Dostęp do mediów lub promesy dostawców o możliwości przyłączenia do sieci
  • Energia elektryczna - jest niezbędna do realizacji inwestycji budowlanej;
  • Gaz;
  • Woda;
  • Kanalizacja;
 6. Dostęp do drogi; 
 7. Średnie ceny nieruchomości w okolicy; 
 8. Cechy geometryczne działki;
 9. Ukształtowanie terenu na działce;
 10. Sąsiedztwo, planowane inwestycje;
 11. Strefy zagrożenia powodzią; 
 12. Strefy osuwisk i ruchów masowych;
 13. Strefy ochrony archeologicznej; 
 14. Przebieg linii energetycznych;
 15. Obszary zagrożone stagnacją wody;
 16. Obszary ochrony przyrody; 
 17. Strefy ochronne wokół cmentarzy i terenów zamkniętych; 
 18. Strefy oddziaływania lotnisk;
 19. Natężenie hałasu; 
 20. Nasłonecznienie terenu;
 21. Zanieczyszczenie powietrza;
 22. Dostęp do usług użyteczności publicznej; 

Gdzie można sprawdzić te informacje?

Wiele z nich jest dostępnych w różnych źródłach rządowych i samorządowych. Osobiste sprawdzanie działek w tych bazach było do tej pory dość czasochłonne i wymagało specjalistycznej wiedzy branżowej np. w zakresie interpretacji map. Z kolei zlecenie diagnozy działki firmie zewnętrznej – jest relatywnie drogie. Za informacje uzyskane po tygodniu musielibyśmy zapłacić ok. 1000 zł.

Wyobraź jednak sobie miejsce, w którym są zebrane informacje o każdej działce w Polsce. Dane są pobierane z wielu źródeł. Aktualizowane na bieżąco. Masz do nich dostęp 24 godziny na dobę. Możesz je uzyskać siedząc za biurkiem. Jeżeli chcesz sprawdzić działkę przed kupnem – wskazujesz ją, wybierasz, które informacje o niej chcesz pobrać i... już po 5 minutach otrzymujesz dokument w formie przejrzystego Raportu o terenie. Proste, prawda?

Zdiagnozuj działkę - sprawdź działkę sam

Takie właśnie możliwości dają Raporty o terenie OnGeo. Dzięki nim samodzielnie dokonasz diagnozy działki, która Cię interesuje – jeszcze przed zakupem.

- OnGeo.pl powstało, by każdy mógł szybko i tanio zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Wierzymy, że każdy zasługuje by wiedzieć wszystko o działce, którą posiada, kupuje lub sprzedaje. – podkreśla właściciel portalu, Antoni Łabaj.

Dokonując diagnozy działki na portalu OnGeo.pl możesz w 5 minut zyskać pakiet informacji, na temat:

 • położenia i fizjografii terenu,
 • zagrożeń i uciążliwości,
 • energii słonecznej,
 • infrastruktury technicznej,
 • otoczenia i obiektów użyteczności publicznej.
 • czy ograniczeń formalnoprawnych (jak Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, czy wspomniane wcześniej formy ochrony przyrody).

Wszystkie dane są zaprezentowane w postaci konkretnych liczb oraz czytelnych map. Koszt zakupu raportu to średnio zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jednak sam decydujesz jakie informacje znajdą się w Twoim raporcie i płacisz tylko za nie. 

Przykładowy Raport o terenie znajdziesz na stronie https://ongeo.pl/raporty/krakow-przykladowy-raport/.

Róża Mituś

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1